Gezi Rehberi

Şaşırtıcı Ama Gerçek: Dünyadaki Pembe Göller

instagram takipçi hilesi

Çoğu kişinin varlığından henüz haberdar bile olmadığı, gördüğü anda da hayretler içerisinde kaldığı pembe göller dünyanın birçok bölgesinde bulunuyor. Genellikle mavinin tonlarında göemey alıştığımız bu göllerin pembe renkte  olmasının ise elbette bilimsel bir açıklaması bulunuyor. Göllerin bu rengi kazanma sebebi ise bölgeden bölgeye göre değişiyor. İşte dünyadaki pembe göller

Hillier Gölü – Avusturalya

Avusturalya’nın Goldfields- Esperance bölgesinde bulunan Hiller gölü, dünyanın en ilginç göllerinden biri olarak biliniyor. Kenarında tuz yatakları bulunan gölün pembe renge sahip olması ise içerisinde yer alan yosunların ürettiği renk pigmentlerinden kaynaklanıyor. Bununla birlikte göl, her zaman pembe rengini koruyamayabiliyor. Yosunların salgıladığı pigmentlerin yanı sıra sudaki tuzluluk oranı da gölün rengini oldukça etkiliyor. Buna göre göldeki tuz oranı arttıkça ve ısı/ışık faktörleri de etkisini göstermeye başladıkça renk pigmentleri gittikçe koyulaşarak gölün daha koyu bir pembe olmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra gölden su alındığında bile suyun rengi değişmiyor.

hiller golu

 Torrevieja Gölü – İspanya

İspanya’nın Güneydoğusundaki Torrevieja bölgesinde yer alan göl, diğerlerine oranla daha düşük tuzluluk oranına sahip olsa da Avrupa’nın ihtiyacı olan tuz üretiminin büyük bir bölümünü karşılıyor. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan göl, Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı verilere göre en verimli tuz yataklarından birine sahip pembe göller arasında yer alıyor. Tuz üretimi diğer göllere göre düşük olsa da alg oranı sayesinde bu açığı kapatarak göz alıcı bir pembe renge kavuşarak görenleri şaşırtmaya devam ediyor.

Torrevieja

Retba Gölü – Senegal

Cap-vert yarımadasının kuzeyi boyunca uzanan göl, diğerlerine göre sahip olduğu yüksek tuzluluk oranıyla dikkat çekiyor. Bununla birlikte gölün pembe renk tuz oranından değil, gölün içerisinde bulunan Dunaliella Salina adındaki su yosunundan kaynaklanıyor. Bu yosunlar güneş ışınları ile etkileşime geçerek renk pigmentleri üretiyor ve göle pembe rengini kazandırıyor. Bunun yanı sıra kurak dönemlerde gölün rengi daha koyu bir tona dönüşürken, yüksek tuz oranı ise uzun süre suda kalan kişilerin cildi üzerinde olumsuz etki yapabiliyor.

bf08d27ee6ba0503825671a6e88a5728

Dusty Rose Gölü – Kanada

Yılın büyük bir bölümünde rengini olduğu gibi koruyan Dusty Rose gölünün neden pembe bir renk aldığı aslında tam olarak bilinmiyor. Diğer pembe göller ile aynı özellikleri taşımayan göl üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde, suyun içerisinde yer alan mineraller ve tortuların gölün rengini etkilediğine yönelik tartışmalar ise halen devam ediyor.

retba The Beauty of Travel

Masazir Gölü – Azerbaycan

Oldukça geniş bir alana yayaılan Masazir gölü, göz alıcı renginin dışında fabrikaların merkezi noktası olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Yüksek tuz oranı sebebiyle çevresine fabrikaların kurulduğu ve her yıl milyonlarca ton tuzun çıkarıldığı göl, turistik ziyaretlerin de odak noktası oluyor.

red salt lake of masazir 640x428 0to

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu