Yabancı Kadın Ünlüler

Sanna Marin Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Sanna Marin
Tam adı: 
Sanna Marin
Doğum tarihi: 16 Kasım 1985
Doğum yeri: Helsinki, Finlandiya
Boyu: 1.6 m
Burcu: Akrep
Ailesi: 
Eşi: Markus Räikkönen (e. 2020)
Çocuk (ları): Emma Amalia Marin
Mesleği: Siyasetçi, Başbakan
Aktif Yılları: 2010’lu yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Sanna Marin Kimdir? Sanna Marin, siyasetçi ve başbakandır.

Sanna Marin, 16 Kasım 1985 günü Finlandiya’nın Helsinki şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Gerçek adı Sanna Caroline Marin’dir. Anne ve babası o küçükken boşandı. Anne ve babası ayrıldıktan sonra mali sorunlar ile karşı karşıya kaldı. Tampere’ye gitmeden önce Pirkkala ve Espoo’da yaşadı.  Çocukluğunu annesi ve annesinin kadın sevgilisi ile geçirdi.

2004 senesinde Pirkkala Lisesi’nden mezun oldu. Tampere Üniversitesi’nde eğitim alırken kasiyerlik ve fırıncılık yaptı. İktisadi ve İdari Bilimler bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı ve 2017 senesinde mezun oldu.

2006 senesinde Sosyal Demoktrat Parti Gençliği’ne katıldı. 2010 ve 2012 seneleri arasında başkan yardımcılığı yaptı. 2008 senesinde Finlandiya’da yapılan belediye seçimlerine aday olarak girdi. Fakat seçilemedi. 2012 senesinde Tampere Belediye Meclisine 27 yaşında girdi. 2013 ve 2017 seneleri arasında Belediye Meclis Başkanlığı yaptı. 2017 senesinde yeniden meclise seçildi. Tampere Bölgesi Konsey Meclisi’nin de bir üyesiydi. 2013 ve 2016 seneleri arasında Pirkanmaa Bölge Konseyi’ne girdi.

Sanna Marin, 2014 senesinde Sosyal Demokrat Parti genel başkan yardımcısı oldu. 30 yaşında Pirkanmaa bölgesinde milletvekili olarak bir koltuk kazandı. Dört yıl sonra yeniden seçildi. 6 Haziran 2019 tarihinde Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı görevine getirildi. Marin, 6 Haziran 2019 – 10 Aralık 2019 tarihleri ​​arasında Finlandiya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı olarak görev yaptı.

16 senedir birlikte olduğu futbolcu Markus Räikkönen ile 2020 senesinin Ağustos ayında evlendi. 2018 senesinde Emma Amalia Marin adında bir kızı dünyaya gelmişti. Daimi ikametgahı Finlandiya, Tampere’dir. Ancak 2020 COVID-19 salgını sırasında Finlandiya Başbakanı’nın resmi konutu olan Kesarte’ye taşındılar.

Finlandiya Başbakanı Antti Rinne, 3 Aralık 2019 günü istifa etti. 10 Aralık 2019’da Finlandiya hükümeti, Antti Rinne’nin görevinden istifa etmesinin ardından yeni başbakan Sanna Marin seçildi. 23 Ağustos 2020 gününden bu yana Sosyal Demokrat Partisi’nin lideridir. 28 Mayıs 2021 günü yaptığı 300 Euroluk kahvaltısını devlet bütçesinden ödedi için hakkında soruşturma açıldı.

Vejeteryan olan Sanna Marin‘in adı son günlerde partide çekilen görüntüleri ile gündeme geliyor. Marin, geçtiğimiz günlerde bir partide çılgınlar gibi eğlendi. Ülkenin muhalefeti ise bu duruma büyük tepki gösterdi.

Muhalefet hemen yanlarında olan Ukrayna ve Rusya savaşına rağmen ülke başbakanının çılgınlar gibi eğlenmesine tepki gösterdi. Aynı zamanda Türkiye ile imzalana NATO mutabakatının da henüz yerine getirilmemesine ve parti parti gezmesine tepki verildi.

Marin evli olmasına rağmen bu partide bir şarkıcı ile oldukça samimi olarak da görüntülendi. Muhalefet kanadından yapılan açıklamalarda Sanna Marin’e uyuşturucu testinin yapılması istendi. Parti görüntülerini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu