Gezi Rehberi

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin tarih kokan şehri Şanlıurfa, her yıl yüzlerce turisti ağırlamaktadır. Şanlıurfa'da gezilecek yerler nerelerdir?

instagram takipçi hilesi

Şanlıurfa, maneviyat yüklü bir şehirdir. Eski adı Urfa’dır. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ‘Şanlı’ unvanını alarak Şanlıurfa olmuştur. Mimarisi, camiileri, doğal güzellikleri ve anlatılan efsaneleriyle ünlüdür. Peygamberler şehri olarak anılmaktadır. Şehirde eski yıllardan kalma birçok izler bulunmaktadır. Kendine has kültürüyle, turistleri çekmektedir. İşte Şanlıurfa’da gezilecek yerler

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler (Şanlıurfa’da Gezilecek 20 Yer)

sanliurfa sehir

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Müzede her çağa ait olan eşyalar sergilenmektedir. İlk ateş yakılması, ilk avlanma gibi olaylar canlandırılmaktadır. Gezdiğiniz ve gördüğünüz her alanda o çağı yaşıyor gibi hissedeceksiniz. Her bir çağ, ziyaretçilerin daha iyi anlaması için fazlaca canlandırılmıştır. Müzeyi gezen herkes oldukça etkilenmektedir. Sadece heykeller değil, duvara yansıtılan videolardan da yardım alınmıştır. 

Balıklı Göl

Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında, ateşin göle döndüğünü ve Hz. İbrahim’e zarar vermediğini duymuşsunuzdur. İşte peygamberin atıldığı yer balıklı göldür. Göl ve balıklar o zamandan beri kutsal sayılmıştır. Oldukça ilgi gören bir göldür. Gidenler, dilek tutarak bu göle demir para atarlar. Sahip çıkılması gereken çok önemli bir değerimizdir. Yolunuz düşerse mutlaka göle uğrayın. 

balikligol

Birecik

Urfa’nın küçük bir ilçesidir. Nesli tükenmekte olan kelaynak kuşları Urfa’da yaşamaktadır. Hz. Nuh’un gemisine aldığı kuş türü olarak bilinir. Birecik’e gittiğinizde Urfa surlarını da gezmeyi unutmayın. Doğal güzelliklerin yanı sıra mimari açıdan da bakıldığında, Birecik evleri muhteşem yapılardır. 

Halfeti

Fırat nehrinin altında kalan saklı cennet olarak bilinmektedir. Özellikle taştan yapılmış evleri ile dikkat çekmektedir. Halfeti’yi ziyaret eden turistlerin gitmek istediği ilk yer, halfeti köyünün suya batmış yerleridir. 

Kurtuluş Müzesi

Kurtuluş savaşından kalma silah ve benzeri eşyaların sergilendiği müzedir. Ayrıca kurtuluş hareketinin 12 öncüsünün bal mumu heykelleri bulunmaktadır. 

kurtulusmuzesi

Urfa Novada Park AVM

Alışveriş merkezi gezmeyi seven ziyaretçiler soluğu Novadanın içinde alıyor. Kafeler, eğlence alanları, sinema gibi bölümleri vardır. 

Tarihi Hızmalı Köprüsü

Söylentilere göre Karakoyun hükümdarının kızı, bu köprüyü yaptırmış ve yıkılırsa tekrardan yapılması için köprünün temeline altın hızmasını koymuştur. Hızmalı köprünün isminin geldiği yer burasıdır. Karakoyun deresinin üzerine yapılmıştır. Görülmeye değer bir yapıttır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. 

Şanlıurfa Ulu Camii

Şanlıurfa’dan çıkarılan doğal taşlarla yapılmıştır. Camiinin kırmızı duvarları çok zarif görünmektedir. Muhteşem bir el işçiliği vardır. Turistlerin yoğun ilgisini çekmiştir. 

ulucamii

Sumatar

Eski yıllarda sulama yeri olarak kullanılan Sumatar, günümüzde mezarlıklardan ve harabelerden ibarettir. Gidenlere eski zamanlarda yaşıyormuş hissini vermektedir. Gezmek isterseniz gelebilirsiniz fakat çok büyük beklentiler içine girmeyin.

Mutfak Müzesi

Urfanın yemeklerini, mutfak işçiliklerini ve kültürlerini anlatmak için heykellerden yapılan bir müzedir. Ziyaretçiler müzeye hayran kalmışlardır. Balıklı gölün çok yakınlarındadır ve giriş ücretsizdir. Görülmeden gidilmemesi gereken yerlerden biridir. 

Ayn Zeliha Gölü

Bu göl için iki hikaye vardır. Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra, Zeliha Hz. İbrahim’in dinine inandığını söylemiştir. Buna kızan Nemrut, kızını da ateşe atıp öldürmüştür. Rivayete göre kızın can verdiği yerde bir göl oluşmuştur. Bu gölden çıkan balıkları yiyen insanların başına çok kötü şeyler geleceğine inanılır.

Diğer bir rivayete göre de Zeliha’nın gözyaşlarından oluşan bir göldür. Kutsal sayılır. Kıyısında oturup çay içebileceğiniz minik kafeler bulunmaktadır. Manzarası çok güzel olduğu için büyüleyicidir. 

aynzeliha

Eyüp Sabır Makamı

Maneviyat kokan bir bölgedir. Hz. Eyüp peygamberin amansız hastalığının çilelerini çektiği, şifasını beklediği ve iyileştiği yerdir. Ziyaretçiler makama gelerek, sabır diliyorlar. Dua ediyorlar. Şifalı suyundan içip deva arıyorlar. Yolunuz düşerse gitmeniz gereken en huzur dolu yerdir. 

Şanlıurfa Fırfırlı Camii

Daha önce kilise olarak kullanılmaktaydı. Rüzgar değirmenini anımsattığı için zamanla ‘fırfırlı’ adı ile anılmaya başlanmıştır. Dört bir yandan görmeye gelenler, yapıya hayran kalmaktadırlar. 

Atatürk Barajı

Sulama amacıyla yapılmış bir barajdır. Fırat nehrinin üstünde yer almaktadır. Manzarası o kadar göz alıcıdır ki ziyaretçileri akın akın gelmektedir. Seyir terasına çıkarak manzaranın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. 

Gölbaşı Parkı

Balıklı gölü himayesi altına almış olan bu park, gelenlerin beğenisini kazanmaktadır. Doğal güzellikleriyle göz kamaştırsa da günümüzde çok sayıda restoran ve kafe nedeniyle doğallığı gölgede kalmıştır. 

Rizvaniye Camii

Göz alıcı bir görüntüsü olan bu camii, kusursuz tasarlanmıştır. Camiinin kapıları el işçiliğiyle yapılmıştır. Urfa’ya gelenler mutlaka mimarisine bir göz atmalıdır. 

rizvaniye

Şanlıurfa Kalesi

Abbasiler tarafından inşa edilmiştir. Kale çevresinde Bizans ve Osmanlı’dan kalıntılar görmeniz mümkündür. Dönemin, işgal teşkil eden kuvvetlerinden korunmak için yapılmıştır. Bulunduğu manzara çok etkileyicidir. 

Halil-ür Rahman Camiisi

Balıklı göl yanında olduğu için, milli park içinden baktığınızda görebileceksiniz. Muhteşem görüntüsüyle sizi cezbedecek. Balıklı göle giderseniz, mutlaka Halil-ür rahman camiisine de gitmenizi tavsiye ederiz. Taş kullanılarak yapılmıştır. İç mimarisi oldukça göz alıcıdır. 

Göbeklitepe

Dünyanın ilk tapınağıdır. Göbeklitepe mağarasında birçok kabartma hayvan modelleri ve oyma taşlar bulunmaktadır. Gittiğinizde hayran kalacaksınız. El işçiliği ve yapılan işler oldukça etkileyicidir. 

gobeklitepe

Gümrük Hanı

Eskiden kervanların dinlendiği yerdi. Şimdi ise hala han olarak faaliyete devam etmektedir. Çeşitli tüccarlar, kafeler, restoranlar bulunmaktadır. Tezgahları gezmekten kendini alamayan turistler, gümrük hanını çok beğenmişlerdir. En azından bir çay içmek için bile uğrayabilirsiniz. Şanlıurfa’da gezip görülmesi gereken tarihi ve manevi yerleri sizin için sıraladık. Yolunuz düşerse tarih kokan bu mekanlara gitmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Videolar

Meltem Acar

1996 yılında İstanbul'da doğdum. Yabancı dil ve internet ile ilgilenmeyi seven bir öğretmenim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu