Gezi Rehberi

Bozcaada’da Gezilecek En İyi 15 Yer

instagram takipçi hilesi

Bozcaada, Çanakkale’de yer almaktadır ve Türkiye’nin üçüncü büyük adasıdır. İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlere yakınlığı ve doğal güzelliği ile dikkat çeken Bozcaada, özellikle yaz aylarında 10.000 kişilik nüfusuyla son yıllarda popülaritesini artırdı.

Bozcaada’da Gezilecek En İyi 15 Yer

Polente Feneri

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer1

Rüzgar gülleri ve Polent Feneri, günbatımında güzel fotoğraflar çekmeniz için harika bir atmosfer yaratır ve Bozcaada’nın simgesi haline gelmiştir. Bozcaada rüzgar çiftliği içinde 2000 yılında yapılmış 17 rüzgar gülü var ve bu güllere yaklaştıkça çıkardıkları sese hayran kalacak ve muhteşem manzaraya yakından şahit olacaksınız. Aynı zamanda, yel değirmenleri nüfusun 30 katına yetecek kadar elektrik üretir.

Bozcaada Kalesi

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer2

Adanın en eski yapılarından biri olan Bozcaada Kalesi, adaya vapurla yaklaştığınızda ilk karşılaşacağınız yerin dikkatinizi çekeceğini düşünüyoruz. Bozcaada Kalesi, Boğaz’ın çıkışında yer alması ve anakaraya çok yakın olması nedeniyle uzun yıllar dış dünyaya açık olmuştur. Ancak buna rağmen, Türkiye’nin en iyi korunmuş kalelerinden biri olmaya devam ediyor.

Göztepe

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer3

Bozcaada’nın en yüksek noktası olan Göztepe, adanın panoramik manzarasını sunmaktadır. Eşsiz manzaralar ve kuşbakışı farklı bir deneyim için mutlaka gezi programınıza eklemelisiniz. Adadaki tüm tepeler, bağlar, evler, ovalar, çamlar, rüzgar gülleri ve daha birçok yer görülebilir. Aynı zamanda Gökçeada, Semadirek, Çanakkale ve Midilli de özellikle sissiz havalarda görülebiliyor.

Rum Mahallesi

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer4

Adanın merkezinde bulunan Rum Mahallesi nostaljik görünümüyle herkesin ilgisini çekiyor. Yakındaki Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşın ve karşılaşacağınız manzaralar enfes. Rumların ve Türklerin bir arada yaşadığı Bozcaada’da her şeyin izlerini rahatlıkla görebilir ve hissedebilirsiniz.

Bozcaada Müzesi

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer5

Bozcaada Yerel Tarih Müzesi olarak da bilinen Bozcaada Müzesi, 2006 yılında Hakan Gürüney tarafından kurulmuştur. Adayı daha iyi tanımak, tarihini, kültürünü ve değerlerini öğrenmek için ziyaret edeceğiniz ilk yerlerden biri bu müzenin hiç şüphesiz olması gerekir.

Poyraz Limanı Koyu

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer6

Adaya en yakın yerlerden biri olan Poyraz Limanı, 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Çanak şekli nedeniyle kuzey rüzgarı esse bile rüzgarlı olmadığı için sıklıkla tercih edilir. Suyun diğer koylara göre sığ ve sıcak olması burayı daha da çekici kılıyor.

Çayır Koyu

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer7

Çayır Koyu, adanın kuzey kesiminde, şehir merkezine 45 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Kuzeyden esen rüzgarlar nedeniyle genellikle rüzgarların çok sık estiği bilinmektedir. Bu rüzgar sörfü için uygun hale getirir. Hatta koyda kitesurf okulu bile var, dilerseniz durumdan faydalanabilirsiniz.

Şarap Fabrikaları

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer8

Bozcada denilince akla ilk gelen; Polente feneri yel değirmenleri ve masmavi denizidir. Bunlar Bozcaada’yı eşsiz kılarken, ilk akla gelen şarapçılık ve bağcılıktır. Her ikisi de Bozcaada için ekonomik kaynak olsa da zamanla bu faaliyetin dışında bir yaşam biçimi haline geldi.

Ayazma Plajı

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer9

Ayazma Plajı denizi, kumu ve tabii ki Vahit Restaurant’ta yemek saati çok keyifli ama son zamanlarda Ayazma Akvaryum gibi çok kalabalık. Mutlaka gidin ama öğleden önce veya gece tercih edin

Yat Limanı

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer10

Bozcaada Kalesi’nin bulunduğu kısımdan başlayacak olursak limanı dolaşmak oldukça keyifli. Masmavi denizi hayranlıkla seyrederken Bozcaada Kalesi’nin muhteşem manzarasında keyifli bir yürüyüş yapın.

Ayrıca yoğun sezonda hediyelik eşya ve mücevher gibi küçük eşyaları alabileceğiniz pek çok tezgahın yanı sıra oturabileceğiniz, yiyip içebileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz işletmeler de bulunuyor.

Ayazma Manastırı

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer11

1734 yılında Rum azizi Aya Paraskevi için yaptırılan Ayazma Manastırı, adanın güney tarafında, Ayazma Plajı’nın muhteşem manzarasına giden Ayazma yolunun sağ tarafında yer almaktadır.

Manastır kompleksi tarihi bir çift yalak çeşme, 8 çınar ağacı, küçük bir manastır ve 2 binadan oluşmaktadır. Tapınağın alt katında da dilek mağarası bulunmaktadır.

Meryem Ana Kilisesi

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer12

Meryem Ana Kilisesi 1800’lü yıllardan beri yerini işgal ettiği için Rum Mahallesi’nin ara sokaklarında keşfedilmeyi bekliyor olmalı. Kilise kapısı 1869 tarihini taşısa da ilk inşasının Venediklilere kadar uzandığı tahmin ediliyor. Kilise avlusunda 4 katlı bir çan kulesi ve bir çan bulunmaktadır. 2007 yılında aslına uygun olarak restore edilerek aslına uygun hale getirilmiştir.

Geyikli Plajı

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer13

Old Woodland İskelesi’nin yanında yer alan Geyikli Plajı, pek kimsenin bilmediği bozulmamış plajlardan biridir. Ancak son zamanlarda yaygın olarak bilinir hale gelmeyi başardığını söyleyebiliriz. Zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili plaj, güneşlenmek ve denize girmek için en iyi yerlerden biridir.

Kestanbol Kaplıcaları

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer14

Kestanbol Kaplıcaları, Ezine ilçesinde, Ezine’ye 18 km uzaklıkta yer almaktadır. Kalsiyum ve demir içeren kaplıca suyunun 73 derece olduğu ve antik çağlardan beri insanlığa şifa olduğu bilinmektedir.

Alaybey Hamamı

bozcaadada gezilecek en iyi onbes yer15

Tarihi 1700’lü yıllara dayanan Alaybey Camii, Bozcaada gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz son durak.
Kırmızı kesme taştan yapılan bu cami, Bozjaada sokaklarında Osmanlı mimarisiyle dikkatinizi çekecek.

Caminin içi barok dallarla süslenmiştir. Avlusunda, Osmanlı İmparatorluğu’nun Sadrazamlarından Halil Hamit Paşa gibi tarihin önemli şahsiyetlerinin mezarlarının bulunduğu küçük bir mezarlık bulunmaktadır. Caminin bahçesinde 17. veya 18. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Alaibe Hamamları bulunuyor. Küvet 1960’lı yıllara kadar kullanılıyor olsa da yaklaşık 50 yıldır kullanılmamaktadır.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu