Gezi Rehberi

Dünyanın Görülmesi Gereken 11 Güzel Şehri

instagram takipçi hilesi

dünyada görülmesi gereken güzel yerler

Hiç yurt dışına çıkmadınız mı? Yıllar sonra ilk kez böyle bir fırsat yakaladınız ama hala nereye gideceğinize karar veremediniz mi? O halde doğru yerdesiniz. Bu yazımız tam da size göre.

İnsan dünyaya bir kere gelir ve sahip olduğu bu ömrü en güzel şekilde değerlendirmelidir. Gönlünce yaşamalı, yapmak istediği ne varsa yapmalıdır.

Dünya üzerinde gezilmesi, görülmesi, tanınması gereken o kadar güzel şehirler var ki… Elbette ki bunların hepsine gitmeye hem ömrümüz hem de paramız yetmeyebilir. Ama elimize geçen fırsatları değerlendirerek mümkün olduğunca fazla kültürle tanışabiliriz.

Eğer imkan bulabilirseniz anlatacağımız şehirleri muhakkak ziyaret edin deriz. Pişman olmayacaksınız.

FLORANSA

floransa

Floransa, Kuzey İtalya’da Toskana Bölgesi’nin başkentidir. Şehrin içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biridir.

Tarihi yapıları, mimarisi ve sosyal yaşantısıyla turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Floransa Katedrali (Duomo), Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Museo dell’Opera del Duomo, bu şehirde gezilecek yerler arasındadır.

PARİS

paris eiffel kulesi

Hepinizin bildiği üzere Paris, Fransa’nın başkentidir. Her dönem turistlerin ilgisini çeken en önemli şehirlerden biri olmuştur. Paris’e yolunuz düşerse ilk göreceğiniz yer olarak Seint Nehrini seçmek çok ideal bir tercih olacaktır.

Ve tabi sonrasında Paris’in simgesi haline gelen Eiffel Tower’ı görmeden gidemezsiniz. Bunun dışında Louvre Müzesi ve Şanzelize Caddesi de görmeniz gereken yerler arasındadır.

OXFORD

oxford londra

Oxford, üniversite şehri olarak bilinen Londra, İngiltere’deki bir şehirdir. Ülkenin tarih ve kültür merkezlerinden biridir. Her yeri üniversiteler, müzeler ve sanat galerileriyle dolu muhakkak görülmesi gereken bir şehirdir.

Günün birinde gitme şansınız olursa Christ Church, Bridge of Sighs(Ahlar Köprüsü), The Sheldonian Theatre(Sheldonian Tiyatrosu), ve Queen Caddeleri görmeniz gereken yerler arasındadır.

SİDNEY

sidney avustralya

Sidney, Avusturalya’nın sembolü haline gelmiş bir şehirdir. Dünyaca ünlü yapıları, upuzun plajları, rahat yaşamı, doğa ve şehir hayatının iç içe olduğu yapısıyla gidenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Avustralya’nın en büyük ve en çok turist çeken bölgesi olarak bu şehre giderseniz, Darling Harbour, Sydney Harbour Bridge, Bondi Beach bölgelerini ziyaret edebilirsiniz.

BRUGES

bruges

Bruges, Belçika’da UNESCO tarafından dünya mirası olarak koruma altına alınmış şehirdir. Bu özelliğinden dolayı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Ancak buna rağmen sahip olduğu mistik hava bozulmamıştır.

Bu şehirde en çok ziyaret edilen yerler Market Place ve Le Grand Place olmuştur.

SEVİLLA

sevilla ispanya

Bu şehir, bir tarafta sarayları, katedralleri, meydanlarıyla diğer taraftan her yanda sıralanmış portakal ağaçlarıyla sizi bambaşka bir İspanya’ya götürür.

Endülüs’ün ünlü başkenti Sevilla, Guadalquivir nehri tarafından ikiye bölünmüş görülmesi gereken bir şehir. Flamenko müzesi ve Torre Del Oro görülmesi gereken yerlerdendir.

SAN FRANCİSCO

san francisco

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nin kuzeyinde yer alan önemli ve kültürel merkez haline gelmiş bir şehirdir. Şehre gittiğinizde zengin kitap evleriyle çeşitli kültürel ve sanatsal faaliyetler bulabilirsiniz.

JODHPUR

jodhpur hindistan

Jodhpur, Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde bulunur. Eyaletin ikinci büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Şehre farklı özelliklerinden dolayı birkaç isim takılmıştır.

Thar çölünün sınırında olmasından dolayı  “Thar’a Giriş Kapısı “, sürekli güneşli ve sıcak olmasından dolayı “Güneş Şehri “  ve eski şehir kısmındaki yapılarının birçoğunun çatısının mavi olması nedeniyle “Mavi Şehir” denmiştir.

Mandore Garden, Balsamand Lake, Bhawan Palace ve Mehrangarh Kalesi şehrin gezilecek yerleri arasındadır.

EDİNBURGH

edinburgh

Edinburgh, İskoçya’nın başkentidir. 1437 yılından beri ülkeye başkentlik yapmaktadır. Glasgow’dan sonra ülkenin en büyük şehri olma özelliğine sahiptir.

Şehrin en önemli özelliği kendisine hayran bırakan mimarisidir. Yüksek eğitim ve kültür düzeyiyle Kuzey’in Atinası olarak bilinir.

Old Town ve New Town bölgeleri UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır.

HAVANA

havana

Küba’nın başkenti olan havana, hem Küba’nın hem de Karayipler’in en büyük şehridir. En önemli görülmesi gereken yer La Habana Vieja dır. 1982’de UNESCO tarafından dünya kültür mirası altına alınmıştır ve o tarihten beri restore edilmektedir.

Bunun dışında Castillo de la Real Fuerza, La Cabaña Hisarı ve Santa Maria Plajı görülmesi gereken yerler arasındadır.

PRAG

prag çek cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. Aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Vltava nehri üzerinde yer alır. Masal Şehri, Altın Şehir, Avrupa’nın Kalbi gibi isimlerle de anılır.

Prag’ın en önemli özelliklerinden biri de II. Dünya Savaşı’nda pek fazla zarar görmemiş olmasıdır. Bu sayede şehirde birçok tarihi ev ve mekan bulunur. Bu yerler arasında son yıllarda turistler tarafından fazla rağbet gören St. Vitus Katedrali yer alır.

Elbette ki dünyada görülmesi gereken şehirler bunlarla sınırlı değildir. Venedik (İtalya), Vancouver (Kanada), Cape Town,Tokyo (Japonya), Rio De Janeiro (Brezilya), Barcelona ( İspanya), Krakow (Polonya) olmak üzere daha pek çok güzel şehir vardır.

Umarız hepsine gidebilme imkanı bulabilirsiniz.

Kaynak
mynetgezimanya

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu