Kültür&Sanat

Sanat Tarihine Adını Kazımış 5 Ünlü Ressam

instagram takipçi hilesi

Mona Lisa, Son Akşam Yemeği, Çığlık, İnci Küpeli Kız… Dünyada bu şaheserleri tanımayacak kimse yoktur sanıyoruz. Ressamları hakkında detaylı bilgileri edinemesek de bu eserlerin ve ressamlarının dünya sanat tarihine yön vermiş olduğu gerçeğini değiştiremeyiz.

Peki, bu ünlü ressamlardan kaçını biliyoruz ve haklarında bilgi sahibiyiz? Picasso, Da Vinci, Dali… Başka? İşte burada dünya sanat tarihine ismini kazımış 5 ünlü ressamı sizler için derledik.

Leonardo Da Vinci (1452 – 1519)

Dünya tarihinin en büyük dahilerinden biri olan Leonardo Da Vinci, tartışmasız eserlerine çok yönlü kişiliğini de tansıtmıştır. “Son  Akşam Yemeği” ve “Mona Lisa” şüphesiz ki en ünlü, en bilinen eserleri olmasına rağmen Da Vinci bu tablolardan çok daha fazlasını ifade etmektedir. Mesela “Kakımlı Kadın” ve “İsa’nın Vaftizi” isimli eserlerinde insan vücudunu kusursuz bir şekilde resmetmiştir. Bunun sebebi olarak, Da Vinci’nin gençken insan anatomisini incelemek için sayısız ölü insan ve hayvan bedenini incelemesini gösterebiliriz. Ayrıca Da Vinci, savaşlarda kullanılan birçok silah ve savaş makinesini de tasarlamıştır.

mona lisa
Mona Lisa

Vincent Van Gogh (1853 – 1890)

Bütün hayatı boyunca birçok sıkıntı yaşamış olan ve yaşarken tek bir eseri dahi satılamayan Vincent Van Gogh öldükten sonra eserleri paha biçilemez fiyatlara satılmıştır. Yakın arkadaşı Gauguin ile yaşadığı bir tartışmadan sonra kulak memesini kesip onu bir hayat kadınına hediye etmesinden sonra akıl hastanesine yatırılan Van Gogh bu olaydan tam 2 sene sonra intihar ederek hayatına son vermiştir.

cicek acan badem agaci
Çiçek Açan Badem Ağacı

Başlangıçta eserlerinde karanlık ve kasvetli renklerle çalışan Van Gogh, sonradan daha özellikle sarı renk olmak üzere daha canlı renklerle çalışmaya başlamıştır. Bazı analistler, resimlerindeki sarı rengi fiziksel ve ruhsal olarak hastalıklı bir insan yapısı ile bağlantılı olduğunu düşünmüşlerdir. Ayrıca kendi portreleriyle de ün kazanan ressam, bandajlı kulağıyla kendi portresini de çalışmıştır.

“Yıldızlı Gece”, “Sonsuzluğun Eşiğinde”, “Çiçek Açan Badem Ağacı”, “Kafe Teras’ta Gece” gibi resimler ise ünlü ressamın diğer çok bilinen eserleri arasında yer almaktadır. Sarı ve mavi renklerini birlikte en etkileyici şekilde ve yoğun olarak eserlerinde kullanmıştır. Şüphesiz 20. yüzyılın sanatını önemli ölçüde etkileyen ressamlardan biridir.

Michelangelo (1475 – 1564)

Her ne kadar Michelangelo dünya sanat tarihinin en önemli birkaç isminden biri olsa da bu ününü, resimlerinden çok yaptığı heykellere borçludur. Yine de Sistine Şapeli’ndeki fresklerine baktığınızda resimlerinin ustalığını fark edersiniz. En ünlü tablosu “Adem’in Yaratılışı” isimli eserdir.

ademin yaratilisi
Adem’in Yaratılışı

Pablo Picasso (1881 – 1973)

Picasso, sadece resim alanını değil tüm sanat tarihini derinden etkileyen isimlerden biridir. Eserleri sanat tarihi içinde devrim niteliğinde kabul edilmektedir. Kübizm hareketinin en önemli temsilcisidir. Resim alanı dışında seramik, baskı ve heykel alanlarında da oldukça önemli eserlere imza atmıştır. “Guernica”, “Ağlayan Kadın”, “Mavi Çıplak”, “Dora Maar au Chat”, “Ayna Karşısındaki Kız” isimli eserleri en bilinen eserleri arasında yer almaktadır.
ayna karsisindaki kiz
Ayna Karşısındaki Kız

Salvador Dalí (1904 – 1989)

20. yüzyılın en popüler sanatçılarından biri olan Dalí, yarattığı çılgın-zeka imgesiyle, Sürrealizm hareketinin en bilinen temsilcisi oldu. Resim alanı dışında heykel, fotoğraf ve sinema ile de ilgilenmiş ve harika eserler ortaya koymuştur. Sigmund Freud’un öğrencisi olan Dalí, insanlar hakkında marjinal düşüncelere sahipti. “Eriyen Saat” isimli eseri en bilinen eseri olarak tarihe geçmiştir. 

eriyen saat
Eriyen Saat

Kaynak
Post-Line

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu