Salep Orkidesi Nedir, Nasıl Yetiştirilir? Faydaları Neler?

Türkiye'de yetişen Salep Orkidesinin nasıl yetiştiğini ve faydalarının neler olduğunu sizler için ele aldık.

instagram takipçi hilesi

Salep Orkidesi Nedir ve Nerede Yetişir?

Salep Orkidesi Nedir Nasil Yetistirilir Faydalari Neler 4

Salep orkidesi kışın içtiğimiz, dondurmalarda ve muhallebilerde kullanılan salebin kaynağı olarak bilinmektedir. Mor ve beyaz renkli çiçekleri ile inanılmaz bir görüntü oluşturuyor. Bununla birlikte toprak altındaki kökleri sayesinde içimizi ısıtan bir içecek haline geliyor. Görüntüsü ile bir çok insanı hayran bırakıyor.

Salep orkidesi Orchis, Anacamptis, Ophrys, Serapias, Himantoglossum ve Barlia türlerinin köklerindeki yumruların toz olarak işlenmesi ile evlerimizde yer alıyor. Salep orkidesi işlenmesinin zor olduğu kadar bulunması da meşakkatli bir süreç istiyor. Bunun nedeni salep orkidesi kendi yetişen ve yetişme koşulları olan bir bitkidir.

Soğuk havayı sevdiği bilinen Salep orkidesinin toprağının nemli olması gerekmektedir. Bu yüzden koşulları sağlayan Antalya, Muğla, Van, Kastamonu, Kahramanmaraş ve Isparta gibi yerlerde bu bitkiye rastlanmaktadır.

Salep Orkidesi Nasıl Yetiştirilir?

Salep Orkidesi Nedir Nasil Yetistirilir Faydalari Neler 5
Salep orkidesi yetiştiriciliği tohumlar üzerinden de olmasına rağmen çimlenme süresi uzun olduğu ve verimi tam olmadığı için birçok üretici yumrulardan elde etmektedir. Bu yüzden orkide kökleri arasından çok yumrulu türleri tercih etmeniz sizin açınızdan avantajlı olacaktır.

Çünkü yetişme koşulları ve Salep orkidesinin çoğaltılması yumrular üzerinden olmaktadır. Bu yumruları 5 cm derinlikte ve uçları yukarı bakacak şekilde güneş alan kumlu ve kireçli toprağa dikerek Salep orkidesinin yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz. Eylül ve Ekim aylarında dikilmesi gerekmektedir. Sonbahar yağmurlarının ardından çimlenmeye başlayan bitkiler suyu sevmedikleri için ek bir sulama yapmanıza gerek yoktur.

Havaların ısınması ile Salep orkidelerinin çiçek açtığını göreceksiniz. Bu durum hasata az kaldığının göstergesidir. Mayıs ve Haziran aylarında hasat yaptığınızda taze yumruların alınması önemlidir.

Salep Orkidesinin Faydaları

Salep Orkidesi Nedir Nasil Yetistirilir Faydalari Neler 2

Uzun bir yetiştirme ve işleme sürecinden sonra Salep bitkisinin toz hali evlerimize bir şifa kaynağı olarak geliyor. Kışın soğuk günlerde ısıtmakla ve kan şekerini yükseltmeden tatlı ihtiyacını karşılıyor. Bununla birlikte görünüşümüze ve sağlığımıza da bir çok yönden etki ediyor.

Bunlar arasında salebin en önemli özelliği tam bir öksürük kesici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olmasıdır. Soğuk havalarda tahriş olan ve enfeksiyonlara yakalanma riski olan boğazımızdaki kaşıntılar. Böylece öksürüklerin tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Bir diğer faydası şekersiz tüketildiğinde zayıflamak isteyenler için tok tutucu olması ve yağ yakım hızını arttırmasıdır. Salep hastalıklardan korumasına karşın şişkinlik ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarının düzelmesine katkıda bulunuyor. Sağlığımıza katkıları olduğu kadar dış görünüşümüze de etkisi olan salep düzenli tüketilirse cildin parlaklığını arttırır. Ayrıca akne gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde faydalarını göstermektedir.

İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu