Salda Gölü Hakkında Az Bilinen 7 Özellik!

instagram takipçi hilesi

Salda Gölü Hakkında Az Bilinen 7 Özellik!

Salda Gölü, son yıllarda oldukça rağbet gören göllerimizden biridir. Bembeyaz sahilleri ve mükemmez turkuaz rengi sularıyla Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen göl, yıllardır kavuşamadığı üne gezginlerin instagram paylaşımlarıyla kavuştu.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunen ve eşi benzeri olmayan Salda Gölü hakkında az bilinen 7 gerçeği sizler için derledik. Eğer Salda Gölü’ne gitmeyi düşünürseniz bu bilgiler işinize yarayabilir.

Salda Gölü Türkiye’nin En Derin Gölü

salda golu ozellikleri

Salda Gölü’nün en önemli özelliklerinden biri Türkiye’nin en derin gölü olmasıdır. 185 metre ölçülebilir derinliği vardır. Aynı zamanda derinlik bakımından dünyada da 3.sıradadır.

 Gölün Bulunduğu Arazi 1. Dereceden SİT Alanı

salda golunun oldugu arazi sit alanidir

Salda Gölü ve çevresi hem milli park statüsündedir hem de 1. dereceden SİT alanı statüsünde korunmaktadır. Bu nedenle Salda Gölü ve çevresinde yapılaşma ve çalışma izni yoktur. Sadece özel izinle belgelenmiş arkeolojik ve bilimsel araştırmalar yapılmasına izin verilmektedir.

Suya Turkuaz Rengini Veren Aslında Bir Mineral

salda golunun turkuaz rengi nereden gelir

Salda Gölü’nün en güzel ve özel yanlarından biri de muhteşem turkuaz rengidir. Göle bu muhteşem rengi veren şey ise stromatolit adı verilen bakteriyel kökenli beyaz renkli mineral kayaçlardır. Bu mineraller cilt sağlığı için de faydalı olduğu için Salda Gölü’ne gittiğinizde çamur banyosu yapanları da görebilirsiniz.

Salda Gölü Kıyıları Mars’a Benzetiliyor

salda golu kiyilari marsa benzer

Salda Gölü kıyılarının özellikleri Mars yüzeyi ile oldukça benzerlik gösteriyor. Hatta Mars ile benzerlik gösteren iki önemli merkezden biridir. Kapalı havza göllerinden olan Salda’da bulunan yüksek magnezyum içeren beyaz kayaçların Mars’ta da bulunması, Mars’ın da bir zamanlar Salda ile benzer koşullarda olduğu fikrini akla getirmektedir.

Göl Kıyısına Giden Herhangi Bir Ulaşım Aracı Bulunmuyor

salda golune nasil gidilir

Salda Gölü ana arterler üzerinde yer almadığı için göl kıyısına herhangi bir toplu taşıma aracı ya da şehirlerarası otobüsle ulaşma şansı yoktur. Bu yüzden göle gidebilmek için özel aracınızla yola çıkmalı ya da yürüyüş seçeneğini kullanmalısınız.

Burada Yüzmek Tehlikeli Olabilir

salda golunde yuzmek tehlikelidir

Salda Gölü’nün yüzeyi yapışkan özellikteki pudramsı kayaçlardan oluşur. Tuz oranı da oldukça az olduğu için Salda Gölü’nde yüzmenin tehlikeli olduğu düşünülüyor. Göldeki suyun kaldırma kuvveti denize oranla oldukça az olduğu için eğer iyi bir yüzücü değilseniz Salda’da yüzmeyi denememelisiniz.

Salda Gölü Dünyanın En Temiz Gölleri Arasında

salda golu turkiyenin en temiz goludur

Salda Gölü’nün herhangi bir akarsu ile bağlantısı yoktur ve kapalı bir havzası vardır. Bu nedenle Salda Gölü halen dünyanın en temiz gölleri arasında yer almaktadır. Ancak sosyal medyanın etkisiyle göle olan ilginin artması gölün doğal güzelliğini korumasını ve temizliğini tehlikeye atmaktadır.

İlgili Videolar

Kaynak
iyihisset

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu