Kişisel Bakım

Sakal Yumuşatmak için Bakım Nasıl yapılmalı?

instagram takipçi hilesi

Sakal yumuşatmak temelde sakal serumu, balm kullanmak ve doğru temizlikten geçer. Sakal serumları ve balmları kolayca internetten sipariş verilebilir, temizlik içinse zeytinyağlı sabunlar kullanabilirsiniz. Her serum veya her sabun sakal yumuşatır mı, öğrenmek için okumaya devam edin.

sakal bakımı compressor

İlk aşama: Sakalın Doğru Temizlenmesi

Duşa girdiğimizde veya sabah yüzümüzü yıkadığımızda sakala su tutmak veya şampuanlamak sakalı doğru temizlemiş olmak anlamına gelmiyor. Sakalın doğru temizlenmesi, sakalı nemlendirerek canlanmasını sağlamaktır.

Sakalınızı doğru temizlemek için Dove sabun veya Hacı Şakir zeytinyağlı sabunlardan kullanabilirsiniz. Bu iki sabunun da temel özelliği nemlendirmektir. Son araştırmalar gösteriyor ki, kepeğin temel sebebi cilt kuruluğu ve dolayısıyla deri döküntüleridir. Bu sayede sakalların kepeklenmesinin de önüne geçiyoruz.

Sabun ile sakal yıkarken az miktarda sabun ile köpürtüp sonrasında ılık su ile bolca sabunlayın. Ilık su önemli çünkü sıcak veya soğuk su ile sakal yıkandığında kepek veya tam tersine yağlanma görülebiliyor. Bol su ile yıkamak ise sabun artıklarının geçmesi açısından çok önemlidir.

İkinci aşama: Sakal serumu veya sakal balmı kullanmak.

Sakal bakımında temizlikten sonra en önemli nokta serum ve balm kullanmaktır. Online olarak temin edebilirsiniz daha ucuz olur, mağazalardan alacaklarınızdan çok da bir fark görmezsiniz. Billy Jealousy markasının ürünleri bu alanda çok kalitelidir. Bütçeniz yetmezse evde kendiniz de sakal serumunuzu yapabilirsiniz.

Evde sakal serumunu cilt tipinize uygun birkaç yağı karıştırarak elde edebilirsiniz. Ben hindistan cevizi yağı, argan yağı ve zeytin yağından oluşan karışımı boş bir nemlendirici kabında karıştırdım. Hindistan cevizi yağının yoğunluğunu biraz azalttı ve günlük uygulanabilir hale getirdi. Bu serumu her gün duştan sonra dışarı çıkarken uygulayabilirsiniz.

Dışarı çıkmadan önce serum sürmek çok faydalı çünkü hem güneş ışığından hem de dışarının toz ve kirinden sakalınızı koruyarak güçlü bakım sağlar.

Sakal yumuşatma diyince tabiki balmları da es geçemeyiz. Avrupa ülkelerinde çok yaygın olarak kullanılan sakal balmları henüz ülkemizde yeterince ilgi görmüyor. Bunun nedenlerinden biri de bu balmlarda domuz ürünlerinin kullanılması. Evet domuz eti yemek dinimizce haram ancak domuz kılından bir tarakla sakalınızı taradığınızda veya domuz yağı katkılı bir balm kullandığınızda onu yemiş olmuyorsunuz.

Avrupadan ithal edilen balmların da sakal bakımında kullanılmasını şiddetle öneriyoruz. Deneyenler hep olumlu sonuç aldıklarını belirtiyor.

Üçüncü aşama: Sakalını ve Kendini Tanımak!

Sakal yumuşatma, bir erkeğin kendine baktığının kanıtıdır. Bakımlı bir sakal hem parlak hem güçlü hem de yumuşaktır. Ancak sakalınıza bakmak istiyorsanız önce kendi teninizi ve kıllarınızı tanımalısınız. Örneğin jojoba yağı bazılarının sakallarına iyi gelirken sizinkine iyi gelmeyebilir, bazı besinleri tükettiğinizde cildinizde döküntüler olabilir. Küçük ayrıntıları mutlaka değerlendirin ve kendinize uygun bir beslenme ve bakım ruti

İlgili İçerikler

2 Yorum

  1. Sakal balmı kullanmaya başladım kullanmadığım günlerde bile (en az 2 gün) yumuşaklığı kalıyor

  2. Sakal balmı kullanmaya başladım kullanmadığım günlerde bile (en az 2 gün) yumuşaklığı kalıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu