Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Bilmeniz Gereken Tüyolar

instagram takipçi hilesi

Egzersizlerden kilo kontrolüne, vitaminlerden cilt bakımına; sağlıklı bir hamilelik adına dikkat etmeniz gerekenler bu yazımızda!

saglikli hamilelik icin tuyolar 2

Hamile kalmayı düşünüyorsanız ya da zaten hamileyseniz, sağlıklı bir hamilelik adına kendinize ve bebeğinize bakma ile ilgili bazı temel bilgileri öğrenmeniz gerekli. Peki ilk olarak dikkat edilmesi gereken konular neler? Bu yazımızda size sağlıklı bir hamilelik adına tüyoları liste haline getirdik.

saglikli hamilelik icin tuyolar 3

Vitaminleri Unutmayın!

Gebelik döneminde vücudunuzdaki vitamin mineral dengesi sizin sağlığınız ile beraber bebeğinizin sağlığını da etkilemiş olduğundan dolayı önem kazanır. Folik asit sinir yolu kusurlarını önler, demir bebeğe yeteri oranda oksijen gitmesini sağlar, kalsiyum kemik gelişimini etkiler. Hamileliğiniz planlı ise deneme aşamasında vitamin kullanmaya başlamak, bebek doğduktan sonra da devam ettirmek akıllı bir davranış olur. Bu süreci doktorunuzun önermiş olduğu hamilelik için uygun vitaminleri kullanarak devam ettirin.

saglikli hamilelik icin tuyolar 20

Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz, dolaşımı geliştirmenize, ruh halinizi yükseltmenize, kilonuzu kontrol etmenize ve daha iyi uyumlanmanıza yardımcı olacak en büyük etmendir. Pilates, yüzme, yoga ve yürüyüş, tüm hamile kadınla adına en iyi aktivitelerdir, fakat herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktronuza kesinlikle danışmanızda fayda var.

Egzersiz setinize kegel uygulamalarını ekleyebilirsiniz. Kegel uygulamaları, uteusunuz ve bağırsakları destekleyen pevil taban kaslarını güçlendirir. Tüm bunları yaparken vücudunuzu dinleyin ve aşırıya kaçmamaya çalışın.

saglikli hamilelik icin tuyolar 4

Doğum Planı Hazırlayın

Evde mi doğum yapacaksınız? Epidural ile mi? İstemiş olduklarınızı kesinlikle yazın! Amerika Gebelik Derneği, doğum planı yaparken göz önüne alınması gereken konuları aşağıda liste haline getirmiş.

  • Doğumda olmasını istemiş olduğunuz kişiler.
  • Kaçılması gereken prosedürler
  • Doğum biçimi ve doğum yeri
  • Müzik mi yoksa özel bir odak noktası mı istersiniz?
  • Ağrı kesici ilaçlar kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız ne tür ilaçlar?
  • Komplikasyonlar ortaya çıkarsa ne yapılması gereklidir?

saglikli hamilelik icin tuyolor

Kendinizi Geliştirin

Bu ilk bebeğiniz olmasa bile bilgilerinizi güncel tutmak, daha hazırlıklı hissetmenizde yardımcı olacak en büyük etmendir. Başka anne adaylarının da olduğu hamilelik gruplarına katılmak da bebek bakımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, özel sorunlarını paylaşmak için size bir alan yaracaktır.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu