Alışveriş RehberiYaşam

Safran Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Neden Çok Pahalı? Faydaları Neler?

Safranın Faydaları Neler?

instagram takipçi hilesi

Safran, dünyanın en değerli baharatlarından biridir. İpliksi kırmızı stigmalar ve verdikleri sarı renk tonu tam anlamıyla bir efsanedir. Ama tam olarak safran nedir? Baharat hakkında ne kadar hikaye anlatılsa da, çoğumuz hala bununla ne yapılacağını ya da bunun yüksek maliyete değip değmeyeceğini bilmiyoruz. İşte bilmeniz gereken her şey..

safran 1

Safran Nereden Geliyor?

Bu baharat, genellikle “safran bitkisi” olarak bilinen çiğdem sativus denilen bir çiçekten üretilir. Safranın ilk ekildiği ve yetiştirildiği yerin Yunanistan’da olduğu inanılıyor, ancak bugün baharat ilk olarak İran, Yunanistan, Fas ve Hindistan’da yetişiyor. Dünya’nın bir çok yerinde mikro ölçekli safran üretimi mevcutken, buralarda bulunan çoğu safran ithal edilmektedir.

Tadı Nasıldır?

Safranlar son derece ince ve hoş kokuludur. Hafif tatlı, tadı tamamen esrarengiz, tarif etmek zor fakat bir tadına bakabilirseniz beğenme olasılığınız oldukça yüksektir.

Safran Neden Bu kadar Pahalı?

Safran bitkisi sadece sonbaharda kısa bir süre içinde çiçek açar. Bir çiçek açtıktan sonra, hemen hemen solmaya başladığından aynı gün hasat edilmelidir. Her bir çiçeğin yalnızca üç narin tohumu içerdiğinden, bir kiloluk kurutulmuş safran elde etmek için 50.000 çiçeğe kadar toplamanız gerekir. Nispeten küçük bir verim için gereken yoğun çalışmaları göz önüne alarak, Safran’ın neden bu kadar pahalı olduğunu görmek zor değil.

Bu baharatı satın almak istediğinizde 1 kg için yaklaşık olarak 10-15 bin dolar bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bunu grama vurduğunuzda ise gram fiyatı yaklaşık olarak 10-15 dolara tekabül ediyor.

safran 2

Safran Çeşitleri

Safranında kendi yetiştiriliş tarzı, iklim koşulları gibi etmenlere bağlı olarak çeşitleri vardır. Gelin şimdi safranın 3 çeşidine bir göz atalım.

İran Safranı

İran’da safranın yetiştiriciliği için kimyasal madde kullanmayan profesyonel yetiştiriciler tarafından yetiştirilmektedir. Bu bölgede yetiştirilen safranında sentetik böcek ilacı, koruyucu madde, gıda katkı maddesi veya boya maddesi yoktur. İran safranları oldukça kalitelidir. Sargol, kelimenin tam anlamıyla “çiçeğin tepesi” anlamına gelir ve bu, sarı etmenlerden herhangi birini içermediğini gösterir. Tamamen çiçeğin kırmızı damgasından oluşur, ki bu baharatın lezzetini ve aromasını çoğaltır. Sonuç olarak dünyada yetişen sunulan en değerli ve kaliteli safrandır.

Yunan Safranı

Yunanistan’dan gelen Safranlar, diğer safranlara göre yeri doldurulamaz misk, tatlı, çiçeksi, acı ve daha cesurdur. Lezzet bal ve menekşe notalarıyla çarpıcı bir şekilde topraklıdır. Yunan safranı genellikle saf ve diğer safranın türlerinden daha acı bir dokunuş olmasına rağmen, bal tadı çok daha yoğundur.

İspanyol Safranı

İspanyollar tarafından Azafran adı verilen bu safranın baharat çeşidi yumuşak, tatlı ve çiçektir. Aroma yeri doldurulamaz misk, ballı, çiçeksi, acı ve şiddetlidir. Lezzeti bal ve menekşe tadı ile delicidir.

safran 3

Safranın Faydaları Neler?

  • İştahı düzenler.
  • Solunumu dengeler.
  • Kanser riskini azaltır.
  • Cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar.
  • Bağışıklığı günlendirir
  • Strese iyi gelir.
  • Hormon dengesizliğini düzenler.

Safran ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu