Saç Ekimi Sonrası Bunlara Dikkat!

instagram takipçi hilesi

Birçok kişi saçlarının genetik yapı, stres, çevresel faktörler ve kazalar gibi sebeplerden ötürü dökülmesinden şikayetçi olmaktadır. Çoğumuz tarafından normal kabul edilen saç dökülmesi, tedaviye başlanılmamasıyla saçsızlık sorununa dahi neden olabiliyor. Saçların güçsüzleşmesi ile başlayan seyrelmeler, saç köklerinin ölmesi ile birlikte bölgesel kelliklere dönüşür. İlerleyen yaşlarda ile şakak ve tepe bölgesi tamamen saçsız kalabiliyor.

sac ekimi

Estetik görünüşümüzün en önemli parçasından biri olan saçların dökülmesi, özgüven eksikliği ve asosyallik gibi psikolojik problemler ile başlayıp depresyona dahi dönüşebiliyor. Öz güvenini geri kazanmak isteyen kişi ise saçlarını geri çıkartmak adına birçok yöntem uyguluyor. Maalesef evde uyguladığımız hiçbir yöntem ölmüş saç köklerini yeniden canlandırmıyor. Saç ekimi işlemi, saç dökülmesine kesin ve etkili tek tedavi kabul ediliyor. Saç ekimi operasyonu ile nakledilen saçlar ömür boyu kalıcı olduğundan, yeniden saç dökülmesi problemi yaşamıyorsunuz.

Saç Ekimi Operasyonu

Saç ekimi işlemi yaptırmaya karar verdikten sonra doğru saç ekim merkezini ve plastik cerrahı seçmeniz gerekiyor. Saç ekimi yaptıracağınız hastanenin son teknoloji cihazlar ile donanmış ve tecrübeli saç ekim uzmanları ile birlikte çalışıyor olması gerekiyor. Operasyon öncesinde, saç ekimi işlemi için özel olarak hazırlanan anestezi yöntemi Sedasyon uygulanır.

Bu sayede ekim işlemi süresince herhangi bir acı ve ağrı hissedilmez. Günümüzde FUE, GOLD FUE, DHI Saç Ekimi, Tıraşsız Saç Ekimi gibi metotlar ile uygulanan saç ekimi işlemi sonucunda herhangi bir iz kalmaz. Tecrübeli saç ekimi uzmanları tarafından ekilen saç kökleri, kendi saçlarınızın çıkış yönüne ve açısına uygun olarak ekildiğinden en doğal sonuç elde edilir ve saç ekimi yaptırdığınız anlaşılmaz.

Saç Ekimi Sonucu

Saç ekimi operasyonu ekilen greft (saç kökü) sayısına ve ekim yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı olarak 6 ila 9 saat arasında sürebilir. Ekim işleminden sonra ise ekilen yeni saç köklerine zarar gelmemesi adına ekstra özen göstermeniz gerekir. Saç ekiminde elde edilen sonuç ekilen greft sayısı, greflerin kalitesi, genetik yapı, ekim yapılan bölge gibi birçok nedene bağlı olarak değişebilmektedir. Önemli olan operasyon öncesinde plastik cerrahınız ile birlikte doğru ön saç çizgisi oluşturmanızdır. Bu sayede saç ekimi sonucunda a beklentiniz karşılanmış olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası 1. Hafta

 • Saç ekimi sonrasında ilk hafta kafa bölgenize ekstra özen göstermeli, darbe ve çarpmalara karşı dikkatli olmalısınız.
 • Operasyon sonrasında ilk 3 gün yıkama yapılmamalıdır. İlk yıkama işlemi önemli olduğundan ekim yaptırdığınız hastanede yaptırabilir ya da doktorunuzun önerdiği şekilde kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ekim işleminden hemen sonra taburcu olabilir ya da isteğinize bağlı olarak 1 gece müşahede altında kalabilirsiniz. Operasyon sonrasında ilk 3 gün çevresel etkenlere karşı evde dinlenmeniz önerilir.
 • Ekim yapılan bölgenin üzerine kesinlikle yatılmamalıdır. Yüz üstü ya da yan yatmak henüz yeni yerleştirilmiş olan saç köklerini oynatacağından, ekim işlemini geçersiz kılabilir.
 • Operasyon sonrası aspirin gibi herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalıdır. Önceden kullandığınız reçeteli bir ilaç varsa ya da işlem sonrası oluşabilecek ağrıya önlem olarak ilaç kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.
 • İlk hafta mutlaka şapka kullanmalısınız. Bu sayede güneşten gelen zararlı UV ışınları, rüzgar, yağmur, toz gibi ekim ve nakil bölgesine zarar verecek çevresel etkenlerden korunmuş olursunuz.
 • Operasyon öncesinde olduğu gibi kafein, sigara ve alkol tüketimini kesmelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası Kabuk Dökme

Saç ekimi sonrasında en merak edilen konulardan biri de kabuklanmaların ne zaman döküleceğidir. Ekim sonrasında ilk 10 gün içerisinde kabuklanmaların kendiliğinden dökülmesi gerekir. Kendiliğinden dökülme gerçekleşmezse, 10. günden sonra kendiniz müdahale edebilirsiniz.

Öncelikle doktorunuzun önerdiği losyonu ekim yapılan ve kabuklanmış bölgeye sürün. Bu losyonu yaklaşık 1 saat bekletin. Daha sonra parmak uçlarınızı kullanıp kabuklanmış bölgeye dairesel hareketlerle masaj yapın. Parmak uçlarınızla bastırmaktan çekinmeyin. 10. günün sonunda ekilen saçlar çoktan yerleşmiş olacağı için masaj uygulaması yapmak kan akışını hızlandıracak, bu sayede saç köklerinizin uzaması tetiklenecek. Ilık su ile yapacağınız masaj uygulaması sayesinde kabuklanmalardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Saç ekimi işlemi sonrasında ilk ay doktorunuzun verdiği losyon ve şampuanı kullanmaya dikkat edin. Saç köklerinizin hassas olduğunu unutmayın ve yıkama işlemini önerilen şekilde gerçekleştirin.

Şok Dökülme Süreci

Ekim işleminden sonra 2. hafta ile 2. ay arasında dökülmeler görülebilir. Yeni ekilen saçlarınız dökülüyor diye korkmamalısınız. Ekim yapılan bölgedeki saçlar döküldükten sonra, 3. aydan itibaren yeni saçlarınız çıkmaya başlayacaktır. 6. ayda nakledilen saçların yarısı çıkmışken, 1. senenin sonucunda saçlarınızın neredeyse tamamı çıkmış olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası 1. Ay

 • Saç ekimi sonrası ilk ay spor ve egzersizlerden uzak durulmalıdır. İlk ay sonucunda yürüyüş gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz. Kardiyo, ağırlık gibi sporlar ise terleme ve darbeler ile ekim bölgesine zarar verebileceğinden ikinci aydan önce spora başlanılmamalıdır.
 • Ekim sonrasında ilk ay kafa bölgenizi güneşten korumalısınız.
 • Havuz, deniz, sauna, hamam gibi alanlarda bulunmak terleme ve bakteri oluşumu ile donör alınan alana zarar verebilir. Bu nedenle operasyon sonucu oluşan yara ve kabuklanmaların geçmesini beklemelisiniz.
 • İlk ayda gerçekleşen yıkama işlemi önemlidir. Bu nedenle mutlaka doktorunuzun verdiği losyon ve şampuanı kullanmalısınız.

Saç Ekiminde 3. Ay ve Sonrası

 • Ekim sonrası 3. aydan sonra istediğiniz spor aktivitesini yapabilir, gözenekler kapanmış olacağı için denize gidebilirsiniz.
 • aydan sonra şok dökülme evresi kesilmiş olup, yeni ekilen saçlarınız çıkmaya başlar.
 • Ekim yaptırdığınız merkezde uygulatabileceğiniz PRP ve saç mezoterapisi işlemleri ile saç köklerinize ihtiyacı olan vitamin, keratin ve mineraller enjekte edilecek. Bu sayede hem ekilen saçlarınız hem de kendi saçlarınız güçlenip, kısa sürede sağlıklı bir biçimde uzayacaklar. Ekimden sonra ilk birkaç sene, senede 1 ya da 2 seans olmak üzere PRP veya saç mezoterapisi işlemi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.
 • ayda ekilen saçların yarısı çıkmışken, bir seneyi doldurduktan sonra ekim öncesi yapılan çizimde gördüğünüz saç çizgisine kavuşmuş olacaksınız.

İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu