Anne ve ÇocukYaşam

Sabır Taşı Nedir? Ne İçin Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Sabır taşı çok eski dönemlerden günümüze dek geliştirilerek kullanılmaya devam edilen bir taş türüdür. İçeriğinde ise antrokınon türevinden uçucu yağlar bulunmaktadır. Tadı acımsı, ekşi ve hiç hoş değildir.

Özellikle Anadolu’da sıklıkla kullanılan bir yöntemin baş rolü olarak karşımıza çıkar bu taş! Bebeklik döneminden çocukluk çağına geçmiş olmasına rağmen, anne sütü almakta ısrarcı olan çocukları sütten kesmek amacıyla tercih edilir. Aloe Vera bitkisinden elde edilen ve siyah renkli olan sabır taşı; meme uçlarına sürüldüğü takdirde, emmek isteyen çocuğun ağzına kötü bir tat gelmekte ve çocuk, bir daha anne sütü almayı istememektedir.

Peki bu taş nasıl kullanılır, faydaları nelerdir, zararları var mıdır? İşte bu yazımızda sizlere bu soruların cevaplarına ilişkin bilgiler veriyor olacağız. İlgili videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

Sabır Taşı Ne İçin Kullanılır

Sabır Taşı Ne İçin Kullanılır?

Bu taşın içeriğinde aloe vera bitkisi ve antrokınon türünden maddeler bulunur. Bu maddeler ise kişinin ağzına geldiğinde, oldukça ekşi ve acımtrak bir tat verir.

Eski çağlardan bu yana hem Anadolu geleneği olarak hem de şehir hayatında başvurulan bitkisel, doğal ve zararsız olduğuna inanılan bir yöntemdir.

Özellikle annelerin bebeklerini sütten kesmek için kullandıkları bir taştır. Meme uçlarına sürüldüğü takdirde ağza gelen acı tadın çocukların isteğini yok etmesi mantığıyla tercih edilir.

Bunun dışında oral dönem dediğimiz 0-2 yaş aralığında, bebeğin her bulduğu nesneyi ağzına götürmesini engellemek için de denenir. Burada da yine bebeğin ağzına götürmesini istemediğimiz, mikrop barındıran veya küçük olan eşyaların üzerine sürülerek uygulanabilir.

Her ne kadar bu taşın yalnızca bebeklere ve sütten kesilme çağı gelen çocuklara uygulandığı düşünülse de yetişkinlikte de bazı durumlarda kullanılması mümkündür. Örneğin tırnak yeme ve erişkinlikte parmak emme gibi bazı psikolojik kökenli fizyolojik sorunların çözümlenmesi amaçlanır.

Sabır Taşı Nasıl Kullanılır?

Bu taşın hangi amaçlarla kullanıldığını açıkladık. Kullanım amacına bağlı olarak, kullanım şekli de değişkenlik gösterir.

Örneğin çocuğu sütten kesmek için alındıysa, annenin meme uçlarına sürülmesi gerekir. Günde birkaç kez uygulanabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, taşın sürülmesinden sonra meme uçlarının sıkça temizlenmesi veya yıkanması gerektiğidir.

Yine aynı şekilde tırnak yeme, parmak emme gibi oral dönem davranışları söz konusuysa, burada da kişinin parmağına sürülür ve biraz beklendikten sonra yıkama işlemi yapılır. Ayrıca hangi amaçla olursa olsun, kullanılmadan önce taşın hafifçe ıslatılması tavsiye edilmektedir.

Sarı sabır taşı ismine sahip olsa da taşın özü siyah renktedir. Özellikle 2,5 yaşına gelmiş olmasına rağmen, tamamen psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, annesinin memesi olmadan gün geçiremeyen çocuklarda uygulanır. Bunu deneyimleyen pek çok anne de, gerçekten işe yaradığını anlatmaktadır.

bebekmeme

Sabır Taşının Zararları Var mıdır?

Bu taşın kanıtlanmış herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hatta içeriğinde katkı maddesine de rastlanmaz. Doğadan gelen aloe vera bitkisiyle harmanlanmıştır. Dolayısıyla fiziki anlamda sürülen bölgeye veya sütten kesilmeye çalışılan çocuğa, herhangi bir yan etkisi olabileceğine yönelik görüşlere rastlanmaz.

Ancak işin psikolojik boyutuna bakıldığında, uzman görüşleri epeyce farklılık gösterir. Psikologlar ve pedagoglar çocuğun meme ile vedalaşması için dışarıdan yapılacak somut müdahalelerin, olumsuz etki bırakabileceğini savunmaktadır. Bir diğer uzman grubu da daha geleneksel yöntemlerle hareket edilebileceğine inanmakta ve bunun çocuğun psikolojisine zarar vermeyeceğini düşünmektedir.

Sabır Taşı Nerede Bulunur?

Taşa ulaşmak oldukça kolaydır. Herbalistlerde, aktarlarda ve bunların internet sitelerinde rahatlıkla bulabilir, detaylı bilgi alarak, aralarından birini seçebilirsiniz. Kullanılmaya başlandığı günden itibaren ortalama 7-10 gün içerisinde etkisini tam olarak gösterdiği düşünülmektedir.

sabirtasi

Sabır Taşı Sürmeden Önce Yapılabilecekler Nelerdir?

Yazımızda da belirttiğimiz gibi, bu taşın bilinen ya da ispatlanmış bir yan etkisi yoktur. Öyle ki; bitkisel ve zararsız oluşuyla da tercih sebebidir. Ancak eğer çocuğu sütten kesmek için kullanacaksak, öncesinde yapılabilecek bir takım şeyler de mevcuttur. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Çocuğa artık büyüdüğünü ve memeye bay bay deme vaktinin geldiğini, göz hizasına inerek, sade ve yalın bir dille anlatın. Sürecin en az birkaç hafta sürebileceğinin farkında olun.
  • Ağladığı için kararınızdan vazgeçmeyin, istikrarlı olun, emzirmek yerine sarılmayı tercih edin.
  • Başlangıçta gün içindeki emzirme sıklığınızı olabildiğince seyreltin.
  • Rotanızı biberon ve mama gibi yeni alışkanlıklara çevirmeyin.
  • Sabırlı ve sakin kalmaya özen gösterin. Özellikle kriz anlarında bu tavrınız çok işinize yarayacaktır, unutmayın!

Sabır Taşı Nedir, Nasıl Kullanılır İle İlgili Video

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu