Yabancı Kadın Ünlüler

Rose Leslie Kimdir?

instagram takipçi hilesi

rose leslie 6
Tam adı: Rose Eleanor Arbuthnot-Leslie
Doğum tarihi: 9 Şubat 1987
Doğum yeri: Aberdeen, Birleşik Krallık
Boyu: 1,68 cm
Burcu: Kova
Ailesi: Sebastian Arbuthnot-Leslie, Candida Mary Sibyl Leslie
Eşi: Kit Harington (e. 2018)
Çocuk (ları): 2
Mesleği: Aktris
Aktif Yılları: 2005’ten günümüze
imdb-logo
youtube-chanelyoutube music
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi

Hakkında

Rose Leslie Kimdir? Rose Leslie, fantastik drama dizisi olan ‘Game of Thrones‘da Ygritte karakterine ve ‘Downton Abbey‘ dizisinde ise Gwen Dawson karakterine hayat vererek tanınmış İskoç bir aktristir. ‘New Town‘ adlı TV filmindeki rolü de çok beğenildi ve bu rol ona En İyi Oyunculuk Performansı dalında İskoç BAFTA ödülü kazandırdı.

Aberdeen, İskoçya‘da doğdu, ailesinin 15. yüzyıldan kalma atalarının evi olan Lickleyhead Kalesi‘nde büyüdü. Rose Leslie, on yaşında Fransa‘ya taşındı. 13 yaşında İngiltere‘ye taşındıktan sonra Leslie Somerset‘teki Millfield School‘da okudu. Hayalindeki kariyeri sürdürmek için Rose daha sonra 18 yaşındayken Londra‘ya taşındı ve oyunculuk eğitimi almak için Londra Müzik ve Dramatik Sanatlar Akademisi‘ne gitti.

Akademide oyunlara derinden dahil oldu. Leslie profesyonel oyunculuk çıkışını 2008 yılında Channel 5‘in ‘Banged Up Abroad‘ bölümünde oynayarak yaptı. O zamandan beri, olağanüstü oyunculuk becerileri ile seyircisini eğlendiriyor. 2012 yılında İskoç güzeli ‘Game of Thrones‘ yıldızı Kit Harington ile bir ilişki başlattı ve ikisi Haziran 2018‘de evlendi. Leslie boş zamanlarında koşmayı, tenis oynamayı, kayak yapmayı ve kaya tırmanışını seviyor.

Rose Eleanor Arbuthnot-Leslie, 9 Şubat 1987 tarihinde Aberdeen, İskoçya‘da Candida Mary Sibyl Leslie ve Sebastian Arbuthnot-Leslie‘nin kızı olarak dünyaya geldi. Rose’nin annesinin anne tarafından büyük büyükbabası Simon Fraser, Kral II Charles‘ın soyundan gelirken, bir başka büyük büyükbabası Frederick Weld, Yeni Zelanda‘nın altıncı Başbakanıydı. Leslie’nin diğer ataları arasında ise politikacı Charles March-Phillipps ve Verulam‘ın 3. Kontu milletvekili James Walter Grimston yer alıyor.

Leslie dört kardeş ile birlikte büyüdü: John, William, Sofia ve Portia. Rose, Rayne North School‘da okudu ve ardından Somerset‘teki Millfield‘a gitti. Daha sonra ise Rose 2008 yılında Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi‘nden mezun oldu.

Rose Leslie Kariyeri

Rose Leslie, Londra Müzik ve Dramatik Sanat Akademisi‘ndeyken ‘Can-Can‘, ‘Pericles‘, ‘The Learned Ladies‘, ‘Uncle Vanya‘ ve ‘Antigone‘ gibi bir dizi oyunda da yer aldı. Rose, Globe Theatre‘da sahnelenen Nell Leyshon‘un ‘Bedlam‘ oyunu gibi diğer tiyatro topluluklarının sahne yapımlarında da rol aldı. Leslie televizyon çıkışını ise 2008 yılında ‘Banged Up Abroad‘ bölümünde görünerek yaptı. Bir yıl sonra, kendisine En İyi Oyunculuk Performansı dalında İskoç BAFTA ödülünü kazandıran TV filmi olan ‘New Town‘da başrol oyuncusu olarak beyazperdeye ilk çıkışını yaptı.

Aktris, 2010 yılında ITV‘nin İngiliz tarihi dönem draması olan ‘Downton Abbey‘de Gwen Dawson rolünü üstlendi. Bu dönemde ayrıca Leslie ‘Case Histories‘in iki bölümünde yer aldı. 2012 yılında ise Rose Leslie, HBO‘nun ‘Game of Thrones‘ kadrosuna, şiddetli ve inatçı bir savaşçı kadın olan Ygritte olarak katıldı. 2014 yılına kadar dizi ile ilişkilendirildi. Bu süre zarfında İskoç aktris ayrıca ‘The Great Fire‘ın dört bölümünde ve ‘Now Is Good‘ ve ‘Honeymoon‘ filmlerinde de rol aldı.

2015 yılında karanlık fantastik aksiyon filmi olan ‘The Last Witch Hunter‘da Chloe‘yi canlandırdı. O yıl, Leslie ayrıca BBC One‘ın “Luther” programında konuk oyuncu olarak yer aldı. Bir yıl sonra İngiliz-Alman animasyon filmi olan ‘Revolting Rhymes‘de Red Riding Hood karakterini seslendirdi ve ayrıca Luke Scott‘ın bilim kurgu korku filmi olan ‘Morgan‘da rol aldı. Aktris, 2017 yılından beri bir Amerikan siyasi ve hukuk draması web televizyon dizisi olan ‘The Good Fight‘ta Maia Rindell‘in baş rolünü oynuyor.

Rose Leslie Özel Hayatı

Rose Leslie, 2012 yılında ‘Game of Thrones‘ başrol oyuncusu olan Kit Harington ile çıkmaya başladı. Çift, 23 Haziran 2018 tarihinde Aberdeenshire‘daki Rayne Kilisesi‘nde evlendi. Çiftin 2 çocuğu var.

Rose Leslie Filmleri

 1. 2012 Now Is Good / Fiona
 2. 2014 Honeymoon / Bea
 3. 2015 The Last Witch Hunter / Chloe
 4. 2016 The Backup Dancer / Athena
 5. 2016 Morgan / Amy Menser
 6. 2022 Death on the Nile / Louise

Rose Leslie TV İşleri

 1. 2008 Banged Up Abroad / Kim
 2. 2009 New Town / Rhian
 3. 2010-2015 Downton Abbey / Gwen Dawson
 4. 2011 Case Histories / Laura Wyre
 5. 2012 Vera / Lena Holgate
 6. 2012–2014 Game of Thrones / Ygritte
 7. 2014 Blandings / Niagra Donaldson
 8. 2014 Utopia / Young Milner
 9. 2014 The Great Fire / Sarah Farriner
 10. 2015 Luther / Emma Lane
 11. 2016 Revolting Rhymes / Red Riding Hood
 12. 2017–2019 The Good Fight / Maia Rindell
 13. 2019 Saturday Night Live
 14. 2021 Vigil / Kirsten Longacre
 15. 2022 The Time Traveler’s Wife / Clare

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu