Beslenme ve DiyetYemek Tarifleri

Roka Nelere Faydalıdır?

Rokanın Sağlığınıza Faydaları

instagram takipçi hilesi
sarimsakli roka salatasi
Roka nedir? Yaprakları salata olarak kullanılan ve turpgillere ait bir bitki olarak kullanılan yeşilliklerden biri olarak bilinir. Özellikle Amerika ve Akdeniz bölgesinde daha fazla tüketilmektedir. Genelde tadı acımsı olsa da salatalarda kullanılan balıkla oldukça lezzetli olan roka limon ile oldukça lezzetli hale gelir. Besin değeri açısından C vitamini açısından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Ayrıca içinde çeşitli vitaminler ve mineraller bulunur. Roka da A k vitamini kalsiyum glukozinolat maddeleri bulunur. Günlük olarak 100 gram roka K vitamini ihtiyacınızı karşılamaktadır.

Rokanın Özellikleri Nelerdir?

Rokanın oldukça fazla antidoksidan özelliği bulunmaktadır. Savunma makanizmasına fayda sağlayan roka kalp hastalıklarından korur ve kanser riskine karşı bağışıklığın güçlenmesinde yardımcı olur. Taze olarak tüketilmesi ile bağırsak kanseri ve akciğer kanseri gibi hastalıklarda kanserden koruyucu ve soğuk algınlığını önleyici etkisi   ile tüketilmesi gerekilen bitkilerden biridir. Yaprakları ve tohumlarının tüketilmesi ile şifa sağlamaktadır.

Göz Sağlığına Etkisi

Görmenizi sağlayan karatonoidler için oldukça önemli bir besin kaynağı olan roka göz sorunları ve yaşlanmadan kaynaklanan görme problemleri açısından yarar sağlar. Göz problemlerinden oldukça sık rastlanılan problemlerden biri katarak içinde roka faydalı bir bitkidir. Katarakta neden olan etkileri yavaşlatır ve göz sağlığınızı korumaktadır.

Kemiklere Faydaları

Rokada K vitamini bulunur ve bu kemiklerin güçlenmesini sağlayan bir vitamindir. Çocuklar içinde kemikleri güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

Kilo Vermede Faydası

Düşük kaloride olan roka diyet yapanlar için müthiş bir besindir. Salatalarda bolca tüketilmesi gereken roka ayrıca doyurucu olduğundan diyetinizi zorlanmadan yapmanızı sağlar. Almanız gereken vitamin ve mineralleri vücudunuza almanızı sağlar. Sağlıklı ve dengeli beslenme için diyetlerde mutlaka yemeniz gereken besin olarak önerilir. Bağırsaklarınızı çalıştıran roka kabızlığı önler ve yediklerinizin hazmını kolaylaştırır.

depositphotos 104133328 stock photo concept diet food salad with

Kalp Ve Damar Hastalıklarına Faydası 

Zengin antidoksidan özelliğe sahip olması açısından kalp sağlığını korur damar tıkanıklığına karşı koruyucudur. Kalbi yoran ve tıkayan etkenlere karşı koruyucudur.

Sindirim  Sistemine Faydası

Sindirim sistemi ve mide  için suyun önemi büyüktür. Bağırsak sağlığında rokanın zararlı bakterilere karşı koruyuculuğu bulunmaktadır. Hazmı kolaylaştırıp midenizin asit dengesini korur.

Cilt Saç Sağlığınız İçin Faydası

Cildinizin korunmasında içeriğinde faydalı maddeler içeren roka demir ve kalsiyum açısından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Kan hücrelerine iyi gelen ve kemik tırnak gibi vücudunuzu koruyan faydalara sahip özeliği bulunmaktadır. Sofralarda et ve balık yanında iştahınızı açan tadı ile oldukça lezzetli ve vitamin dolu bir bitki olarak tüketmenizde fayda bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu