Mental Sağlık

Reye Sendromu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Reye Sendromu Nedir?

Reye sendromu nedir, karaciğer ve beyinde kalıcı hasara neden olabilen, nadir görülen, son derece ciddi bir durumdur. Reye sendromu genellikle 20 yaşın altındaki kişilerde görülür. Fakat yine de her yaştan insanı etkileyebilir. Sendrom genellikle viral bir hastalık ve genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında gelişir. Reye sendromu, viral hastalık sırasında aspirin kullanımı ile ilişkilidir. Bu nedenle viral bir enfeksiyonu tedavi etmek için aspirin almak Reye sendromu riskini büyük ölçüde artırır.

reye sendromu nedir4

Reye sendromunun belirti ve semptomları genellikle grip veya su çiçeği gibi viral bir enfeksiyonun veya soğuk algınlığı gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonunun başlamasından 3 ila 7 gün sonra ortaya çıkar. Sendrom karaciğeri ve beyni etkiler. Karaciğer, hastanın metabolik fonksiyonunu etkileyen işini yapamaz. Beyinde şişlik görülebilir.

Reye Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Reye sendromunda, çocukların kan şekeri seviyeleri, kandaki amonyak seviyeleri düşerken düşer. Aynı zamanda karaciğer şişebilir ve karaciğer çevresinde yağlanma olabilir. Beyin şişebilir, bu da nöbetlere, kasılmalara veya bilinç kaybına neden olabilir. Belirtiler yaşa göre değişebilir. 2 yaşından küçük çocuklarda Reye sendromunun ilk belirtileri ishal ve nefes darlığı olabilir. Daha büyük çocuklarda ve ergenlerde erken belirti ve semptomlar arasında kalıcı kusma, olağandışı uyku hali veya uyuşukluk sayılabilir. Hastalık ilerledikçe diğer belirtiler ve semptomlar ortaya çıkmaya başlayabilir. Bu belirtiler ile birlikte;

  • Gün içinde sinirli ve mantıksız hareketler göstermek,
  • Halüsinasyon görmek,
  • Kollarda ve bacaklarda zayıflık,
  • Kısa süreli felç yaşamak,
  • Kısa nöbetler geçirmek,
  • Aşırı uyuşukluk,
  • Bilinç seviyesinde azalma,

gibi durumlarda yaşanabilir.

reye sendromu nedir3

Reye Sendromu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Reye sendromunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, soğuk algınlığı, grip veya su çiçeği gibi viral enfeksiyonlardan iyileşen çocuklarda ve genç erişkinlerde yaygındır. Araştırmalara göre, bu tür rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan aspirinin Reye sendromunu tetiklediği gözlemlendi. Reye sendromunda mitokondri adı verilen hücrelerdeki küçük yapıların hasar gördüğü bilinmektedir.

Mitokondri hücrelere enerji sağlar ve karaciğerin sağlıklı çalışması için önemlidir. Karaciğer enerji kaynağını kaybederse düzgün çalışamaz. Bu, kanda tüm vücuda zarar verebilecek ve beynin şişmesine neden olabilecek tehlikeli kimyasalların birikmesine yol açabilir.

reye sendromu nedir1

Reye sendromunun spesifik bir tedavisi yoktur. Bu nedenle semptom ve komplikasyonları azaltmak için tedavi uygulanır. Hastalar genellikle hastanede yatarak tedavi görürler. Ağır vakalarda çocuklar yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilir. Sendrom ilerlerse kalıcı beyin hasarına veya ölüme neden olabilir, bu nedenle erken teşhis ve tedavi önemlidir. Reye sendromu bazen komplikasyonlara yol açar ve kalıcı bir beyin gelişebilir.

Reye Sendromu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu