hosting

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Belirli gıdalar ve aşırı yemek, mide asidi üretimini arttırarak reflü şikayetlerine yol açabilir. Bazı gıdalar ise mide ve yemek borusu arasında bulunan, mide asidinin yemek borusuna çıkmasını engel olan özofagus kasının zorluk çekmeden fonksiyonunu yerine getirmesine yardım eder.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Eski özelliklerini yitiren ve zayıflayan özofagus kası bilhassa yağlı ve kızarmış gıdalar, domates içeren yiyecekler, çikolata, kafein bulunduran içecekler ve alkol sebebiyle düzgün çalışmayabilir.

Bu yiyecek ve içecekler reflü ağrılarının artmasına neden olabilir. Bunun sebebi, bu gıdaların mide asidi üretimini arttırması ve sindirilmelerinin uzun sürmesidir.

Reflü ve Beslenme

Her insanın sindirim sistemi gıdalara farklı reaksiyonler verebilir.

Siz de hangi besinlerin reflüye neden olduğunu bulmak için kendinize bir liste hazırlayabilirsiniz. Aşağıda bulunan sindirimi basit besinler uzman kişiler tarafından reflü problemi olanlara tavsiye edilen gıdalardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Böbrek Taşını Düşürmenin 7 Altın Kuralı

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Bitkisel Protein

Bir üniversitenin yapmış olduğu araştırmaya göre bitkisel kaynaklardan alınan protein mide ve yemek borusu arasındaki asit geçişini engel olan özofagus kasını zorlamıyor ve bu kasın fonksiyonunun gelişmesine yardımcı oluyor.

Hayvansal besinlerden alınan protein yerine protein açısından zengin fasulye (bilhassa siyah fasulye) ve mercimek tüketmek reflü belirtilerinin azalmasında önemli rol oynayacaktır.

Lifli Gıdalar

Lif bakımından zengin besinler , sindirim esnasında aşırı mide salgılanmasını engeller ve reflü riskini en aza indirir.

Beslenmenize tam tahıllı gıdaları, lif bakımından zengin meyve ve sebzeleri ekleyerek reflü sebebiyle yaşanan ağrıları hafifletebilirsiniz.

Muz, elma, şeftali, ve çelik reflü problemi olan kişilere önerilen meyvelerdir. Ancak lifli olmalarına karşın bunun yanı sıra asit bulunduran portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyveler asit içerdiğinden dolayı reflü hastalığına yol açabilir.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Sebzeler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Suyun İnsan Hayatındaki Önemi

Domates dışında kalan bütün sebzeler reflü hastalarına tavsiye edilmektedir. Tabii sebzelerle hazırlanan yemeklerin az yağlı olması ve sebzeleri salata biçiminde tüketecekseniz salata sosu kullanmamanız tavsiye edilir.

Özellikle lahana gibi sebzeler omega üç yağ asitleri, vitamin ve mineral açısından zengin sebzeler reflü probleminin giderilmesinde yardımcı olabilir.

Aşağıda bulunan besinler , reflüyü tetiklemeyen ve fazla mide asidi üretimine sebep olmadan sindirilebilir;

Elma

Muz

Patates (fırında ya da haşlama)

Brokoli

Lahana

Havuç

Fasulye

Yağsız kıyma

Tavuk göğsü (haşlama)

Balık

Beyaz peynir

Ekmek

Kepek

Yulaf

Esmer pirinç

Beyaz pirinç

Mısır ekmeği

Yağsız krem peynir

Soya peyniri

Yumurta akı

Bu liste reflü problemleri olanların tüketebileceği besinlerin tamamını içermemektedir. Bu besinleri tüketerek reflüyü engelleyebilirsiniz.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu