Sağlıklı Yaşam

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

instagram takipçi hilesi

Belirli gıdalar ve aşırı yemek, mide asidi üretimini arttırarak reflü şikayetlerine yol açabilir. Bazı gıdalar ise mide ve yemek borusu arasında bulunan, mide asidinin yemek borusuna çıkmasını engel olan özofagus kasının zorluk çekmeden fonksiyonunu yerine getirmesine yardım eder.

1084613 620x410

Eski özelliklerini yitiren ve zayıflayan özofagus kası bilhassa yağlı ve kızarmış gıdalar, domates içeren yiyecekler, çikolata, kafein bulunduran içecekler ve alkol sebebiyle düzgün çalışmayabilir.

Bu yiyecek ve içecekler reflü ağrılarının artmasına neden olabilir. Bunun sebebi, bu gıdaların mide asidi üretimini arttırması ve sindirilmelerinin uzun sürmesidir.

Reflü ve Beslenme

Her insanın sindirim sistemi gıdalara farklı reaksiyonler verebilir.

Siz de hangi besinlerin reflüye neden olduğunu bulmak için kendinize bir liste hazırlayabilirsiniz. Aşağıda bulunan sindirimi basit besinler uzman kişiler tarafından reflü problemi olanlara tavsiye edilen gıdalardır.

11148708 789007901210411 8641650094452012910 n

Bitkisel Protein

Bir üniversitenin yapmış olduğu araştırmaya göre bitkisel kaynaklardan alınan protein mide ve yemek borusu arasındaki asit geçişini engel olan özofagus kasını zorlamıyor ve bu kasın fonksiyonunun gelişmesine yardımcı oluyor.

Hayvansal besinlerden alınan protein yerine protein açısından zengin fasulye (bilhassa siyah fasulye) ve mercimek tüketmek reflü belirtilerinin azalmasında önemli rol oynayacaktır.

Lifli Gıdalar

Lif bakımından zengin besinler , sindirim esnasında aşırı mide salgılanmasını engeller ve reflü riskini en aza indirir.

Beslenmenize tam tahıllı gıdaları, lif bakımından zengin meyve ve sebzeleri ekleyerek reflü sebebiyle yaşanan ağrıları hafifletebilirsiniz.

Muz, elma, şeftali, ve çelik reflü problemi olan kişilere önerilen meyvelerdir. Ancak lifli olmalarına karşın bunun yanı sıra asit bulunduran portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyveler asit içerdiğinden dolayı reflü hastalığına yol açabilir.

130620131207391609774

Sebzeler

Domates dışında kalan bütün sebzeler reflü hastalarına tavsiye edilmektedir. Tabii sebzelerle hazırlanan yemeklerin az yağlı olması ve sebzeleri salata biçiminde tüketecekseniz salata sosu kullanmamanız tavsiye edilir.

Özellikle lahana gibi sebzeler omega üç yağ asitleri, vitamin ve mineral açısından zengin sebzeler reflü probleminin giderilmesinde yardımcı olabilir.

Aşağıda bulunan besinler , reflüyü tetiklemeyen ve fazla mide asidi üretimine sebep olmadan sindirilebilir;

Elma

Muz

Patates (fırında ya da haşlama)

Brokoli

Lahana

Havuç

Fasulye

Yağsız kıyma

Tavuk göğsü (haşlama)

Balık

Beyaz peynir

Ekmek

Kepek

Yulaf

Esmer pirinç

Beyaz pirinç

Mısır ekmeği

Yağsız krem peynir

Soya peyniri

Yumurta akı

Bu liste reflü problemleri olanların tüketebileceği besinlerin tamamını içermemektedir. Bu besinleri tüketerek reflüyü engelleyebilirsiniz.

reflü iceriks2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu