Recep Yazıcıoğlu

Süper Vali "Recep Yazıcıoğlu" Kimdir?

instagram takipçi hilesi

recep yazicioglu 1
Tam adı: Recep Yazıcıoğlu
Doğum tarihi: 2 Haziran 1948
Doğum yeri: Köprübaşı, Trabzon, Türkiye
Ölüm tarihi: 8 Eylül 2003
Ölüm yeri: Ankara, Türkiye
Boyu: 
Burcu: 
Ailesi: Mustafa Sait Yazıcıoğlu, Selma Yazıcıoğlu Özcan (Kardeşleri)
Eşi: Meryem Yazıcıoğlu (1967 – 2003)
Çocuk (ları): Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, Rüveyda Yazıcıoğlu Durmaz, Necla Yazıcıoğlu Yavi
Mesleği: Bürokrat, Vali
Aktif Yılları: 1960’lı ve 2003 yılları arası
youtube-chanel

Hakkında

Recep Yazıcıoğlu Kimdir? Recep Yazıcıoğlu, bürokrat ve validir.

Recep Yazıcıoğlu, 2 Haziran 1948 tarihinde Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır.

İlkokul eğitimini doğduğu köyde başlamış, babasının tayini sebebi ile lise eğitimine kadar Milas’ta tamamlamıştır. Eski bakanlardan Adnan Kahveci ile çocukluk arkadaşıdır. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde bitirdikten sonra 1986 senesinde Aydın’a maiyet memuru olarak atandı.

1971 ve 1984 seneleri arasında sırası ile Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca ve Akçakoca ilçelerinden kaymakam olarak görev yaptı. 1975 yılında asteğmen olarak vatani görevini yaptı.

1984 yılında 36 yaşında Tokat Valisi oldu. Türkiye tarihindeki en genç vali idi. 14 Ağustos 1989 tarihinde Aydın Valisi, 19 Ağustos 1991 tarihinde Erzincan Valisi, 26 Eylül 1999 tarihinde Merkez Valisi, 30 Ocak 2003 tarihinde ise Denizli Valisi oldu. Halk dostu bir vali idi. Bu yüzden de “Süper Vali” olarak biliniyordu.

Recep Yazıcıoğlu, uzun bir süredir çift görme problemi yaşıyordu. Bu yüzden de Ankara’ya bir doktora gidiyordu. Ankara’ya tek başına makam arabası ile değil de, Ziraat Odası Başkanı ile gitti. Ziraat Odası Başkanı “Valime Mercedes yakışır” dedi ve bir Mercedes ile yola çıktılar.

Varlıklı olan Ziraat Odası Başkanı, yol sırasında Vali Yazıcıoğlu’nu bir okul yapımı için ikna etmeye çalışacaktı. Fakat büyük bir sorun vardı. Ziraat Odası Başkanı arabayı usta bir şoföre değil, çaycısına vermişti. Yani arabayı çaycısı kullanıyordu. Ankara’ya yakın bir mevkide araç bir istinat duvarına çarptı. Ziraat Odası Başkanı olay yerinde vefat etti. Vali Yazıcıoğlu ise, ağır yaralanmıştı.

Yazıcıoğlu, 6 gün komada kaldı. 8 Eylül 2003 günü ise vefat etti. 10 Eylül 2003 günü Aydın’ın Söke ilçesinde defnedildi. Ani ölümü arkasında hep bir şüpheli arandı.

Köprü ve Vali dizileri de Yazıcıoğlu’nu anlattı. Vali dizisinde Recep Yazıcıoğlu’nun Denizli’de yer alan Uranyum rezervini Amerikalı bir firmaya kullanması için vermemesi sebebi ile suikaste uğraması anlatılıyordu.

Videoları

Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu