Hastalıklar

Radyoterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

instagram takipçi hilesi

Radyoterapi, kanseri güvenli ve etkili bir şekilde tedavi etmek için çeşitli radyasyon formlarının kullanan bir tedavi türüdür. Kanserin büyümesini kontrol eder ya da ağrıyı dindirir. Kanser hastaları için radyasyon tedavisinin amacı, sağlıklı dokuya zarar gelmesini önlerken kanser hücrelerini öldürmek için vücuda yeterli radyasyon almaktır. Farklı radyoterapi türleri vardır.

Radyoterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hastalığın yeri, boyutu ve kanser türüne bağlı olarak, yüksek enerjili parçacıklar veya dalgalar kanser hücrelerini yok eder veya zarar verir. Radyasyon tedavisi kanserli hücrelere zarar vererek çalışır. Normal hücreler kendilerini onarırken, kanser hücreleri onaramaz.

Radyoterapi Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Radyoterapi, hastalığı tedavi etmek için yüksek enerjili ışınlar kullanır. Dışarıdan ya da içeriden verilmesini içerir. Bu nedenle, kanser için başlıca iki tür radyasyon tedavisi vardır.

  • Dıştan (eksternal): Harici radyoterapi, etkilenen bölgeye yüksek enerjili X ışınlarını hedefler. Harici ışın radyasyon tedavisi sırasında, bir radyasyon ışını ciltten kansere doğru yönlendirilir. Ayrıca yakın çevreye de. Ana tümörü ve yakındaki kanser hücrelerini yok eder. Bu, doktorların kanseri öldürmek için vücuda yeterli radyasyon almasını sağlarken, sağlıklı hücrelere her gün iyileşmeleri için zaman tanır.
  • İçten (internal): Dahili radyoterapi, radyoaktif materyalin vücudun içine yerleştirilmesini içerir.
  • Stereotaktik: Belli noktalarda hasar verici radyasyon ışınlarının verilmesi ve sağlıklı dokuların maksimum seviyede korunmasını sağlayan türdür.

Radyoterapi Güvenli Midir?

radyoterapi nedir 4

Radyasyon tedavisi 100 yılı aşkın süredir kanserli hastaların tedavisinde yararlı ve güvenlidir. Sürece başlamadan önce doktorunuz, güvenli ve doğru tedavi alabilmeniz için tüm planı özelleştirecektir. Doktorunuz tedavi boyunca planınızı kontrol edecek ve yeniden değerlendirecektir.

Tedavi için kullanılan cihazları izlemek izlemek ve kontrol etmek için özel bilgisayarlar da kullanılır. Harici ışın radyasyon tedavisi alırsanız, radyasyon vücudunuzda kalmadığı için tedaviden sonra radyoaktif olmazsınız. Ancak brakiterapi alırsanız, küçük radyoaktif kaynaklar geçici ya da kalıcı olarak vücudunuzun içine implante edilecektir. Doktorunuz tedaviden sonra herhangi bir özel önlem almanız gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

Radyoterapi Nasıl Uygulanır?

radyoterapi nedir 3

Özellikle kanser hastaları için tavsiye edilen radyoterapi, kanserin büyümesini engellemek ya da belirtilerini azaltmak için kullanılır. Normal hücreler radyasyondan sonra kendilerini onarırken, kanser hücreleri kendilerini onaramaz.

Bazen, radyasyon tedavisi bir hastanın ihtiyaç duyduğu tek tedavi bile olabilir. Örneğin, prostat ve gırtlak kanserleri tek başına radyasyon tedavisi ile tedavi edilebilirken, meme kanseri olan kadınlar cerrahi, radyasyon tedavisi ve kemoterapi kombinasyonu ile tedavi edilebilir.

Radyasyon tedavisi, kanser tedavisinin yaklaşık %60’ını oluşturur ve şu anda hedeflenir ve hedeflenir. Diğer bir deyişle, radyasyon ışınları hastalıklı hücrelerin yoğunlaştığı önceden belirlenmiş alanlara yüksek dozlarda ulaştırılır.

Bu sayede hastada mümkün olduğu kadar sağlıklı doku korunurken tümör ve çevresi tamamen radyasyon tedavisine maruz kalır. Yani radyasyon tedavisi, sağlıklı dokunun tolere edebileceği seviyeleri aşmayacak şekilde uygulanır. Bu nedenle sağlıklı dokuya en az zarar vererek hastalıklı hücreleri yok etmeyi amaçlar.

Radyoterapi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu