Radyofrekans Tedavisi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Radyofrekans tedavisi, bel ve boyunda yer alan eklemlere giden sinirlerinin ürettiği ağrıları yüksek titreşim ile ısı üreterek sinirlerin ağrıyı iletme görevini önlemesini sağlar. Bu tedavi son dönemlerde sıkça kullanılmakta ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Tedavi yönteminin ağrısız olması, herhangi bir hastanede yatışın yapılmaması, ameliyata gerek olmaması ve güvenli olması insanları radyofrekans tedavisine yönlendirmektedir. Uluslararası Ağrı Araştırmaları Derneği ağrıları şu şekilde tanımlamaktadır. ” İnsan vücudunun herhangi bir yerinde ortaya çıkan, doğal bir sebebe bağlı olan ya da olmayan, insanların geçmiş dönemdeki tüm tecrübelerini kapsayan, iyi olmayan özel bir duyu biçimidir.”

radyofrekans 3

Bundan 20 yıl öncesine kadar rahatsızlıkların bulgusu olarak tahmin edilen kronik ağrılar, son zamanlarda başlı başına bir hastalık olarak görülüyor. İyi bir ekip çalışması ile tedavi ediliyorlar. Modern girişimsel ağrı tedavisi yöntemleri ile uzun süreli yani kronik hale gelmiş ağrılarının yüzde 90´ının iyileşebilmektedir.

Kronikleşmiş ağrılar için, son dönemlerde, eski tıp bilgilerine kıyasla devrim olarak gösterilebilecek gelişmeler ortaya çıktı. Bunların en dikkat çekeni, ağrıların tedavisinin gerekli olduğu konusundaki fikir birlikleridir. Bir türlü iyileşmeyen, sık sık tekrarlayan sırt, bel ve boyun ağrılarının tedavi edilmesinde, dünyada sıkça kullanılan ancak ülkemizde yeni yeni bilinmeye başlana tedavi yöntemleri vardır.

Bunlardan en öne çıkanı ise hiç kuşkusuz, radyofrekans tedavisi uygulamalarıdır. Sürekli olarak ağrı hissi yaratan sinirlerin ağrı iletme görevlerini, yüksek ısı ve titreşim üreterek engellenmesidir.

radyofrekans 1

Radyofrekans Nasıl Uygulanıyor?

Aşırı yüksek titreşimli bir akım, özel üretilmiş bir kablo ve iğne yardımı ile, sadece ağrıyı taşıyan sinirlere uygulanmaktadır. Bu tıbbi cihaz kullanılarak ağrının oluştuğu bölgedeki sinir tellerine bölgeden bölgeye değişmek suretiyle 40 ila 80 derece sıcaklık uygulanır.

Bu işlem sonrasında, sinir tellerinin ağrı sinyallerini iletme özelliği engellenmiş olur. Bu tedavi yöntemiyle, sadece uygulayan uzman doktorun istediği ve uygun gördüğü kadar bir alanda sınırlı sinirlerin ağrı iletebilme özelliğine müdahale edilmektedir.

Radyofrekans Uygulamasının Üstünlükleri

Radyofrekan tedavisi uygulamalarının sırt, bel ve boyun bölgesinde olumlu ve başarılı sonuçlar vermesi nedeniyle birçok avantajı vardır. Uygulamanın ağrısız olması, ameliyat gerektirmemesi gibi daha saymadığımız pek çok avantajı vardır.

Herhangi bir sebepten dolayı tekrarlanması gerektiği durumlarda uygulama sırasında bir ilaç kullanılmadığı için tekrar kullanımlarda hastaya hiçbir zararı yoktur. Oldukça hassas cihazlarla, kontrollu olarak uygulanmaktadır.

Uygulamanın yapılacağı bölge, hareketli çekim yapma özelliğine sahip röntgen cihazı ile kesin olarak bulunuyor. Radyofrekans tedavisi uygulanacak olan bölgenin tespit edilmesi ve tedavinin yapılacağı sinir telinin bütün özellikleri, elektronik cihaz aracılığıyla belirlendiği için yöntem kontrollü olarak gerçekleştirilebiliyor.

Diğer Kullanım Alanları

Radyofrekans tedavi uygulaması bel, boyun ve sırt ağrılarının aksine diğer rahatsızlıkları tedavisinde de kullanılmaktadır. Şeker hastalığından kaynaklanan ayak yaraları ve ağrıları, kol ya da bacak kopmasının ardından ağrıların azaltılması ve dindirilmesi gibi pek çok alanda radyofrekans teknikleri uygulanmaktadır.

Kemik kırılmalarında sonra meydana gelen kronik hale gelmiş ağrılar, zona ve zonanın bittiği halde ağrıların devam etmesi gibi diğer hastalıkların tedavisinde de  sıkça kullanılmaktadır. Tedavi uygulandıktan sonra ağrılar birkaç yıl boyunca veya tamamen kaybolabilir.

radyofrekans 2

Radyofrekans Tedavisi ile ilgili videolar

 

Kaynak
Sağlık Aktüel

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu