Sağlıklı Yaşam

Göbek Yağlarını Eritiyor: Pul Biberli Yoğurt Kürünün Faydaları!

instagram takipçi hilesi

Pul biberli yoğurt son dönemin en çok tüketilmeye başlanan karışımlarından biridir. Hepimizin bildiği gibi yoğurt; vücudumuzun kalsiyum ihtiyacını karşılamada ve kemik sağlığını korumada en önemli besin kaynaklarındandır. Bunun dışında da; sayısız şifası ve eşsiz lezzetiyle hemen hemen tüm yemeklere yakışmakta ve sofraların baş tacı olmaktadır.

Pul biber ise en sık kullanılan ve yine sağlığa faydalarıyla bilinen, lezzet dolu bir baharat çeşididir. Yoğurdun üzerine konup karıştırılarak tüketildiğinde ise, başta bölgesel zayıflama olmak üzere, saymakla bitmeyecek türden yararlar sağlamaktadır.

pul biberli yoğurt kürü

Peki bu kür nasıl hazırlanır, kimler tüketebilir ve insan sağlığına katkıları nelerdir? İşte biz de bu yazımızda sizlere; tüm bu soruların cevabı niteliğinde bir takım bilgiler aktarıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Pul Biberli Yoğurt Faydaları Nelerdir?

 • Şişkinlik, hazımsızlık ve gaz gibi sorunlarda mide ve bağırsakları rahatlatır. Aynı zamanda bağırsak florasını koruyarak doğal probiyotik etki gösterir.
 • Reflü, gastrit, mide yanması ve ülser gibi hastalıklarla savaşır.
 • Özellikle kış mevsiminde görülen grip, soğuk algınlığı, tonsilit adı verilen bademcik iltihabı gibi hastalıklara karşı serbest radikallerle savaşır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.
 • Kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirger.
 • Ağrı kesici özellik gösterir.
 • Cilt dokusunun yenilenmesinde ve tazelenmesinde faydalıdır, aynı zamanda kırışıklıklarla mücadele ederek yaşlanma karşıtı bir etki yaratır.
 • Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerde uykuya dalmayı kolay hale getirir. Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle sinir sistemini dengede tutar.
 • Başta meme kanseri olmak üzere, pek çok kanser türüne karşı adeta bir koruyucu kalkan oluşturur.
 • Kemik erimesine karşı muhteşem bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkan pul biberli yoğurt, kemik bütünlüğünü korur. Özellikle menopoz sonrası dönemde kadınların her gün bir kase yoğurt tüketerek osteoporoz riskine karşı önlem alabileceği belirtilmektedir.
 • Hücre yenileyici özelliği sayesinde vücuda enerji vererek daha zinde hissetmemize yardımcı olur. Çünkü gerçek bir antioksidan kaynağıdır.
 • Ve en bilinen etkisiyle pul biberli yoğurt; diyet listelerinin olmazsa olmazıdır! Genetik faktörler, yanlış beslenme alışkanlıkları, ilerleyen yaş ve hareketsiz yaşam gibi nedenlerle oluşan, bölgesel yağlanmaya savaş açar. Göbek bölgesindeki yağların yakılmasına, metabolizmanın hızlanmasına ve bel çevresinin incelmesine önemli oranda katkı sağlar.

gobekk

Pul Biberli Yoğurt Kürü Nasıl Hazırlanır?

 • Öncelikle seçtiğiniz pul biberin hakiki olmasına ve aktardan temin edilmesine özen gösterin.
 • Yoğurdun raf ömrü uzun ve pakete girmiş hazır yoğurtlardan değil, güvenilir bir yerden aldığınız sütle kendi mayaladığınız yoğurttan olmasını sağlayın.
 • Her gün, özellikle de akşamları, bir kase yoğurdu; oda sıcaklığında 1 saat boyunca bekletin. Ardından üzerine serin ve kuru yerde muhafaza ettiğiniz pul biberden, 1 tatlı kaşığı ekleyip iyice karıştırın.
 • Bu karışımda pul biber yerine alternatif olarak kullanılabilecek bir diğer baharat da zencefildir.
 • Hazırladığınız kürün içerisine isteğe bağlı olarak; hem vitamin oranını arttırmak hem de yağ yakımına destek olmak amacıyla yarım limonun suyunu ekleyebilirsiniz.
 • Bu kürü 15 gün boyunca düzenli olarak tüketmeli, ardından 1 hafta ara vermelisiniz. Böylece başta göbek ve bel çevresi olmak üzere basen bölgenizdeki yağlardan da kurtulduğunuza şahit olabilirsiniz. 1 aylık kullanım sonucunda hem istediğiniz incelmeyi elde edebilir, hem de 5-7 kilo verebilirsiniz.
 • Ancak pul biberli yoğurt karışımını tükettiğiniz süreçte; yağlı, şekerli gıdalardan, fast food ürünlerden, hamur işlerinden, gazlı içeceklerden, büyük porsiyonlardan ve hareketsiz yaşamdan uzak durmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde bu kürün faydalı etkilerini görme ihtimaliniz azalacaktır.
 • Bir püf nokta daha; karışımı tükettikten sonra 1 bardak ılık su içerek etkinliğini arttırabilir ve iç organlarınızı aktive edebilirsiniz.

pul biberli yoğurt kürü

Pul Biberli Yoğurt Karışımı Kimler İçin Uygundur?

 1. Süt ve süt ürünlerine alerjik reaksiyon göstermeyen kişiler
 2. Teşhis edilmiş bir mide rahatsızlığı olmayanlar
 3. Düşük tansiyon (hipotansiyon) sorunu bulunmayan bireyler
 4. Halk arasında basur olarak bilinen, hemoroit problemi olmayanlar
 5. Kabızlık sorunu yaşamayanlar
 6. Özellikle göbek ve basen bölgesindeki yağlardan şikayetçi olanlar
 7. Menopoz sonrası dönemde bulunan kadınlar, pul biberli yoğurt kürünü gönül rahatlığıyla tercih edebilir.

Ancak en faydalı gıdalarda bile doz aşımı yapmamaya özen gösterilmelidir. Söz konusu karışımın da aşırı tüketimi halinde; mide sorunları ve uykuya eğilim (konsantrasyon güçlüğü) şeklinde bir takım problemlerle karşılaşılabilir.

Pul Biberli Yoğurt Kürü İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu