Alışveriş Rehberi

Projeksiyon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Projeksiyon cihazı; hem okul ve iş yerlerinde hem de evde kullanılır. Özellikle son yıllarda evde sinema ve sinema keyfi yaşamak isteyen kişiler projeksiyon cihazı almaya ihtiyaç duyar. Ancak cihaz seçiminde bulunurken dikkatli olmanız gerekir. Piyasada birçok cihaz vardır. Bu cihazlar arasında 300 liraya alabilecekleriniz olduğu gibi 30 bine alacaklarınız da vardır. Peki projeksiyon alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Çözünürlük En Önemli Konu

projeksiyon alırken dikkat etmeniz gerekenler 5

Projeksiyon cihazları çeşitli projeksiyon aralıklarında karşımıza çıkar. Elle taşınabilen ve minimal boyutlarda satılan cihazların çözünürlük aralıkları düşükken, büyük ve sinema tipi cihazların çözünürlüğü yüksektir. 16:9 standartlarında cihazları seçmeniz gerekir. Ayrıca görüntü kalitesinin FULL HD olmasına da dikkat edin. Aksi takdirde izlediğiniz görüntülerde görebileceğiniz tek şey piksel sayısı olacaktır.

4K ve 3840 x 2160 çözünürlükteki cihazların görüntü kalitesi oldukça yüksektir. Seyir zevkinizi düşünüyorsanız bu cihazlardan almanızı tavsiye ederiz.

Eğer satın alacağınız cihazın özelliklerinde SVGA ya da XGA yazıyorsa bu onun düşük çözünürlükte olduğunu gösterir. SVGA: 800 x 600’ü, XGA ise 1024 x 768’i ifade eder.

Lümen Nedir?

Projeksiyon alırken dikkat etmeniz gerekenler

Projeksiyon cihazı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında lümen değeri de önemli bir konudur. Lümen, projeksiyonun ışık değerini ifade ederken kullanılır. Projeksiyonlarda 2 tip parlaklık kriteri bulunur. Bunlar; renk parlaklığı ve beyazlık parlaklığıdır.

Cihazın üzerinde sadece lümen değeri verildiyse bu onun sadece beyazlık değerini ifade eder. Ev tipi kullanımlarda 1500 lümen, okul ortamı için 2500 lümen uygun olacaktır.

Kontrast Değerleri Dikkate Alınmalı

Kontrast, ekrandaki koyu ve açık renklerin oranını ifade ederken kullanılır. Kontrast oranı ne kadar yüksekse ekrandaki görüntü kalitesi de o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle mutlaka kontrast değerlerini kontrol etmeniz gerekir.

DLP mi LCD mi?

projeksiyon alırken dikkat etmeniz gerekenler 3

Bütün projeksiyon cihazları DLP ya da LCD olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır. DLP terimi dijital ışık işleme olarak ifade edilir. Görüntü kalitesinin yüksek olduğu bu teknolojide videolar daha sorunsuz şekilde yansıtılır.

LCD projektör ise diğerlerine kıyasla daha pahalıdır. Taşınması zordur. Taşınması kolay bir cihaz arıyorsanız DLP projektörlere bakabilirsiniz. DLP cihazlar kamp yapanlar için de uygun bir seçenektir.

Bunların yanı sıra projeksiyon alırken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

Projeksiyon alırken dikkat etmeniz gerekenler

  • Fan sesine dikkat etmeniz gerekir. Mutlaka ürünün fan sesine dikkat edin. Aksi takdirde kulaklarınızda rahatsızlık meydana gelebilir.
  • Alacağınız cihazın telefon ya da televizyonunuz ile bağlanıp bağlanamadığına dikkat edin.
  • Ürünün ampul ömrüne dikkat edin.
  • Hangi tip bağlantılarla çalıştığına dikkat edin. Özellikle Netflix izlemek istiyorsanız cihazın çalıştırıp çalıştırmadığı konusunda dikkatli olmanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu