Yaşam

Profesyonel Fotoğrafçılık İçin 9 Adım

instagram takipçi hilesi

Profesyonel Fotoğrafçılık İçin 9 Adım

Profesyonel Fotoğrafçılık

İlginç Işıklar Yakalayın

Bu, muhtemelen bu listedeki en önemli öneridir, çünkü aydınlatma, fotoğraflarınızda yaratmak istediğiniz efekti temelden değiştirebilir. Işıklar, nesnenizi öne çıkarır, iyi sunar ve genellikle görülenden farklı görünmesini sağlar. Yeni başlayanlar genellikle öğleyi tercih eder, ancak profesyonel fotoğrafçılar sabahın ilk ışıklarında benzersiz fotoğraflar çekebileceklerinin farkındadır. Flaş yerine mevcut ışıkları kullanarak etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.

Gerçek Görünümü Uzaklaştırın

Sapma, bir fotoğraftaki çerçevenin parçası olmayan öğelere atıfta bulunan profesyonel bir fotoğrafçılık terimidir. Sapmalar en çok çerçevenin köşelerinde ve kenarlarında fark edilir. Etkileyici aydınlatmayı ve ilginç nesneleri yakalasanız bile, bu sapmalar izleyicinin yansıtmak istediğiniz anın tadını çıkarmasını engelleyebilir.

Net Bir Obje Seçin

Yakınlaştırmak için net ve ilginç bir nesne seçin. Profesyonel fotoğraf çekerken en kolay adımlardan biri ne fotoğraflayacağınızı seçmektir. Fotoğrafta profesyonel olmayanlar bile hangi nesnenin öne çıkması gerektiğini hemen görebilirler. Bir fotoğrafa baktıklarında fotoğrafın bir bütün olduğu hissini bozar.

İnsanların fotoğraflarınıza bakmamasının sebeplerinden biri, aynı anda birkaç nesneye odaklanmanız olabilir. Fotoğraf çekerken bir nesneye odaklanmaya çalışın. Özellikle ilginç bir nesne seçebiliyorsanız, ona dikkat çekebilirsiniz.

Bilgisayar Efektlerinden Faydalanın

profesyonel fotogracilik icin dokuz adim4

JPEG yerine ham fotoğraflardan daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Instagram filtreleri profesyonel olmasa da pratik bir şekilde değişiklik yapmanıza yardımcı olabilirler. Başka bir açıdan bakın. Konunuz ilgi çekici olduğu kadar, fotoğrafını çektiğiniz ortam da ilgi çekici olmalıdır. Profesyonel fotoğraflara bakarsanız, genellikle dikkat çekmeyen yerlerden çekildiğini göreceksiniz.

Farkı Açılar Önemlidir

Yaratıcı çalışmalar oluşturun. Bunun için üçler kuralını kullanabilirsiniz. Kurallar basit: çerçeveyi bir XOX tahtası olarak düşünün ve fotoğrafın en ilginç kısımlarını çizgilerin kesişim noktalarına yerleştirin.

Duygularınızı Kullanın

Duyguları kullanın. Portre çekmeyi seviyorsanız bu proje tam size göre. Duygular genellikle gözden kaçan bir unsurdur, ancak onları yakalamayı başardığınızda büyük bir etki yaratırlar. Fotoğraflarınızın nasıl hissetmesini istediğinize karar verdikten sonra, aradığınız havayı bulmak daha kolay.

profesyonel fotogracilik icin dokuz adim2

Aynı stratejiyi hayvanları veya manzaraları fotoğraflarken de kullanabilirsiniz. Bir fotoğrafa duyguları kullanırsanız, fotoğraftaki kişinin içi boş ve anlamsız bir ifade göstermesini engellemiş olursunuz.

Alan Derinliğini Kullanın

Uygun bir alan derinliği oluşturun. Alan derinliği, profesyonel fotoğrafçılığa giden yolda herkesin bilmesi ve denemesi gereken bir tekniktir. Sığ bir alan derinliği, fotoğrafın keskin olduğu ve arka planın odak dışında olduğu anlamına gelir. Bu tekniği öğrenerek daha profesyonel görünen fotoğraflar çekebilirsiniz.

Pozlamayı Doğru Kullanın

profesyonel fotogracilik icin dokuz adim5

Uygun pozlama kullanın. Bir fotoğrafın aydınlık ve karanlık durumunu ifade eder ve profesyonel fotoğrafçılık yapmak isteyen herkesin öğrenmesi gereken ilk terimlerden biridir.  Dijital kameralar doğal pozları yakalamada iyidir, ancak doğal pozlar her zaman en iyi pozlar değildir. Örneğin, çok güneşli bir günde, arka plan çok parlak ve kişi çok karanlık görünür.

Fotoğrafları Büyük Açılarda İnceleyin

Fotoğraflarınızı büyük boyutta görüntüleyin. Bir galeriye giderseniz, bazı duvarlarda devasa resimler görürsünüz. Daha fazla etki için daha büyük boyutlu fotoğraflar da yazdırabilirsiniz.

Profesyonel Fotoğrafçılık İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=TnfJdOB9S9E

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu