Anne ve Çocuk

Prematüre Günü İle İlgili Mesajlar!

instagram takipçi hilesi

Prematüre günü, her yıl kasım ayının 17. günü, farkındalık oluşturmak amacıyla, etkinliklerin düzenlendiği ve konuşmaların yapıldığı bir gündür. Normal bir gebelik 40 hafta kadar sürmekte ve doğumla sonuçlanmaktadır. Ancak bazı riskli gebelikler, erken doğum ile sonlanabilir. 37. haftadan önce doğum yapılması durumunda eğer bazı kriterleri de sağlıyorsa, dünyaya gelen bebeğe prematüre adı verilir.

Prematüre bebeklerin bir kısmı yalnızca kilo ve gelişim azlığı ile doğarken, bir kısmı da çeşitli sağlık problemleriyle dünyaya gözünü açar. Bu durumda en önemli nokta, doğum yapılan hastanenin tam teşekküllü bir yeni doğan yoğun bakım ünitesine sahip olmasıdır. Çünkü prematüre olarak doğan bebeğin, yaşamının ilk günlerinde mutlaka tıbbi destek ve tedaviye ihtiyaç duyması ihtimali, göz önünde bulundurulmalıdır.

İşte biz de bu yazımızda sizlere dünya prematüre gününde söylenmiş, yazılmış ve kimi zaman da slogan haline gelmiş bazı mesajlardan bahsediyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

prematüre günü

Dünya Prematüre Gününe İlişkin Mesajlar ve Sözler!

Öncelikle belirtmek gerekir ki; bu konuda sağlık personellerine ve hekimlerimize büyük görevler düşmektedir. Anne karnında gelişimini tamamlamamış olan bir bebeğin yaşamsal fonksiyonlarını normal sınırlarda tutmak, onun dışarıda da sanki ana rahmindeymiş gibi gelişebilmesini sağlamak ve bu alanda gece- gündüz tüm hizmetleri sunmak, oldukça yoğun, yorucu ve ciddi emek isteyen bir süreçtir.

Öte yandan bebeğin beslenmesi, ısı dengesinin korunması, kendini güvende hissetmesi ve bunun gibi pek çok faktörün dikkate alınması gerekmektedir. Eş zamanlı olarak tüm süreçleri bir arada yürüten yeni doğan yoğun bakım ünitesi sağlık ekipleri, gerçek birer emektardır diyebiliriz. Öyleyse bu anlamlı ve özel güne ilişkin verilen mesajlara bir bakalım..

premature hemsire

 • Hayata erken başlayan minik kahramanlarımızı, hayata sıkıca bağlamak mümkündür.
 • Avuç içi kadar mutluluğu sevgi bağı ile yaşatmak bizim elimizde!
 • Dünyanın en minik kahramanları, belki de en yılmaz savaşçıları..!
 • Küçücük elleriyle yaşama kocaman sarılan prematüre yavrularımızın günü kutlu olsun!
 • Erken doğan yavrularımız, yeni doğan hekimlerinin şefkatli ellerine emanet olduğunda, hiç şüphesiz ki bu savaşı kazanacaktır.
 • Prematüre günü farkındalığı için mor giyiniyoruz!
 • Bir çocuk büyür, dünya değişir. Küçük ve cesur kalplerin her daim yanındayız!
 • Dünya genelinde doğan her 10 bebekten 1 tanesi prematüredir ve gerekli donanıma sahip hastanelerimizin sayısı arttırılmalıdır.
 • Minicik parmaklarıyla hayatın ucundan sıkıca kavrayan canlarımıza umut olacağız.
 • Prematüre bebek annelerinin eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi süreci çok daha kolay hale getirebilir.
 • Prematüre bebekler uygun bakım koşulları sağlandığında, hayata adapte olabilecek kadar güçlüdürler.
 • Şefkatle sarılıp sarmalanan, en özel ve nitelikli şekilde tedavi edilen prematüre bebekler, günümüzün teknolojik gelişmeleri ışığında, artık çok daha çabuk taburcu olabiliyor!
 • Savaşmak, tutunmak ve başarmak; bunu yapan o küçücük kalpler, geleceğin kocaman yürekli gençleri olacaklar.
 • Hekimlerimiz ve sağlık ekibimiz prematüre yavrularımızın mücadelesinde başı çeken savaşçılarımızdır!
 • Yüreği büyük, bedeni küçük, minik devleri; her gün bir adım daha iyileştirmek için el ele vermeliyiz. Çünkü bunu ancak birlikte başarabiliriz.
 • Küçük ayaklar ile yaşama atlan büyük adımlar hepimizin kalbinde umutları filizlendiriyor.

premature anne

Prematüre Bebek Ailelerinin Psikolojileri ve Konuya İlişkin Yapılması Gerekenler

Prematüre günü, miadını tamamlamadan doğan ve destek tedavisi görmesi gereken bebeklerin, ihtiyaçlarına dikkat çekmek amacıyla ilan edilmiş özel bir gündür. Ancak bu bebeklerin anneleri başta olmak üzere, diğer aile bireylerinin de içinde bulundukları süreç pek de kolay değildir. Gebelik süreci boyunca hayal ettikleri pek çok şeyden mahrum kalan aileler ve bir de üzerine lohusalık dönemindeki anneler ruhsal açıdan sarsılmaktadır.

Biz de yazımızın bu bölümünde; prematüre bebek ailelerinin hayatını kolaylaştırmak ve bu zorlu günlerin üstesinden, bir nebze daha kolaylıkla gelebilmelerini sağlamak adına, atılabilecek adımları sizin için derledik.

 1. Öncelikle anneye ve babaya prematüre bebeğin ihtiyaçları ve bakımı ile ilgili gerekli ve yeterli bilginin verilmesi önemlidir.
 2. Anneye, bu süreçte duygularını yönetebilmesi ve hem kendisine hem de bebeğine karşı daha verimli olabilmesi için psikolojik destek sağlanmalı, konu hakkında uzmandan yardım alınmalıdır.
 3. Aileler, bebeklerinin durumu ile ilgili sağlık ekibi tarafından sıkça bilgilendirilmeli ve gidişata ortak edilmelidir.
 4. Bebeği görme saatlerinde ailenin kaygılı olması halinde, doktor ya da sağlık çalışanları, bebeğin bağlı olduğu cihazlar hakkında aileye detaylı bilgiler vermeli ve onları rahatlatmalıdır.
 5. Bebeğini görmek için yeni doğan yoğun bakım ünitesine gelen aile, eğer şartlar uygunsa bebeğine dokunmalı ve onunla konuşmalıdır. Tüm bunlar hem bebeğe hem de ebeveyne kendini güvende hissettirecektir.

Prematüre Günü İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu