Yaşam

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Portakal yağı, tatlı portakalların kabuğunun soğuk sıkım adı verilen bir teknikle sıkılmasıyla elde edilen bitkisel bir yağdır. Bu uçucu yağ çok hoş bir kokuya sahiptir ve özellikle insan vücudunda stres ve gerginliği azaltıcı etkiye sahiptir.

portakal yaginin faydalari nelerdir5

Portakal yağının faydalarından biri, gerginliği, kaygıyı ve stresi azaltmaya yardımcı olmasının yanı sıra ağrı kesici ve sağlıklı bağırsak fonksiyonuna yardımcı olmasıdır. Vücudu toksinlerden arındırır, cildi derinlemesine besler ve mide problemlerini giderir.

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Stresi Azaltarak Zihinsel Sağlığı İyileştirir

Portakal yağındaki bileşikler stresi azaltır ve dikkatin dağılmasını önler. Sakinleştirici özelliği ile bedendeki ve ruhtaki gerginliği giderir, rahatlatır. Kokusu sayesinde zihni açar, algıyı geliştirir ve uyku bozukluklarını önler.

Analjezik ve Kas Gevşetici Etkiler Gösterir

Antiseptik özellikleri nedeniyle portakal yağı, ağrı kesici ve kas gevşetici görevi görür. Bu nedenle baş ağrılarını, kas ve uzantı ağrılarını giderir. Adet sancılarını giderir ve adet düzensizliklerine iyi gelir.

  • 2017 yılında kırık hastalarına yönelik bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda portakal yağı soluyan kişilerin daha az ağrı yaşadıkları belirlendi.
  • 2008 yılında portakal yağının diz ağrısı çeken insanlar için faydalı olup olmayacağı araştırıldı. Çalışmada ağrı şikayeti olan hastaların cildine zencefil ve portakal yağı karışımı uygulandı. Kişinin vücuduna portakal yağı sürmenin verdiği acının hafiflediğini görmek uzun sürmedi. Bununla birlikte, bu yağın uzun süreli ağrıya yardımcı olmadığı bulunmuştur.

Tüm çalışmaların sonuçları, portakal yağının kısa sürede oluşan ağrılar için büyük faydaları olduğunu göstermektedir.

portakal yaginin faydalari nelerdir4

Sivilceleri Rahatlatır

Portakal yağı güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir. 2014 yılında yapılan bir araştırma sonucunda portakal yağının cilt üzerindeki etkisi gözlemlenmiş ve başta sivilceler olmak üzere ciltteki istenmeyen sorunları ortadan kaldırdığı görülebilmektedir.

  • Bir araştırmaya göre, 28 gönüllünün katıldığı bir çalışmada insanlar 4 gruba ayrıldı. Toplam 8 hafta boyunca 4 farklı jel kullanarak etkiyi kontrol edin. Burada portakal yağı, fesleğen yağı, asit baz yağı, asetik asit ile karıştırılmış bitkisel yağ kullanılmaktadır.

portakal yaginin faydalari nelerdir3

Göğüsleri Büyütür ve Selülitleri Giderir

Portakal yağı kan dolaşımını artırarak hücre yenileyici etkiye sahiptir ve düzenli kullanımdan kaynaklanan selülitlerin giderilmesine yardımcı olur. Bir araştırmaya göre tarçın yağı ve portakal yağı karıştırılıp göğse uygulandı. Birkaç hafta sonra bu karışımı kullanan kişilerde meme büyümesi gözlemlendi.

Bağırsakların Daha Hızlı Çalışmasını Sağlar

Portakal yağı, lenfatik sistemi, mesaneyi ve böbrekleri uyarır ve idrar söktürücü görevi görerek vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur. Özellikle karın bölgesine masaj yaparak bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olabilir.

portakal yaginin faydalari nelerdir2

Kabızlığı olan kişilerde bağırsakların daha hızlı çalışmasına yardımcı olur ve ishal olan kişilerde sindirimi dengeleyici etkisi vardır.

Duyguları Tetikler

Portakal yağı, afrodizyak özellikleri nedeniyle tercih edilen bir yağdır ve iktidarsızlık, erektil disfonksiyon ve cinsel isteksizlik gibi cinsel sorunları tedavi etmek için kullanılabilir. Vücuda masaj veya nefes yoluyla girildiğinde cinsel duyuları etkin bir şekilde uyarmaya başlar.

Özellikle bu sorunu yaşayan çiftler için portakal yağını birlikte kullanmak sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

Cildi Besler ve Yeniler

Portakal yağında bulunan vitamin ve mineraller sayesinde hücre yenileyici özelliği vardır. Bu nedenle özellikle sivilce gibi cilt problemlerine karşı doğal bir çare olarak kullanılmaktadır.

Cilde uygulanan portakal yağı sadece ciltteki lekelerin azalmasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda sivilceleri kurutur, kızarıklık ve diğer sorunların giderilmesinde aktif rol oynar. Ayrıca siyah noktaların giderilmesinde de rol oynar. Kollajen artışı sağlayarak yaşlanma belirtilerini ve cilt hasarını önler.

portakal yaginin faydalari nelerdir1

Saçları Güçlendirir

Portakal yağı, C vitamini içerdiğinden saç derisi için en iyi doğal yağlardan biridir. Saç dökülmesini engellediği için saç tellerini de güçlendirir.

Vücudu Temizler

Portakal yağı vücuttaki iltihabı temizleyen bitkisel bir antibiyotiktir. Özellikle ağrılı ve iltihaplı bölgelere uygulandığında ağrıyı giderir, kan dolaşımını düzenleyerek doku şişmesini önler.

  • Grip olan bir grup öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre, ağız yaralarını veya küçük ağız yaralarını tedavi etmek için portakal yağı ile yapılmış bir gargara kullanmaktan faydalanabilirsiniz; portakal yağı her kişiye 2 hafta boyunca günde iki kez dönüşümlü olarak verilir. Bulgular, grip hastalarının enfeksiyondan kurtulma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Kanserle Mücadele Eder

  • 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre limonen bakımından zengin portakal yağının kanser hücrelerinin büyümesini durdurduğu ve kolon kanserini oluşturan hücrelerin ölümünü büyük ölçüde desteklediği bulundu.
  • 2017 yılında yapılan araştırmalar sonucunda akciğer ve prostat kanserine yol açan hücrelerin büyümesinin engellendiği gözlemlendi.

Alzheimer Hastalığına İyi Gelir

Portakal yağı ile aromaterapi, Alzheimer hastalığı olan kişilerde sinir sistemini etkileyebilir ve duyguları kontrol edebilir. Yani Alzheimer hastalığı olan kişilerde bilişsel işlevi geliştirirken, anıları daha kolay hatırlamaya yardımcı olur.

Portakal Yağının Faydaları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu