Görsel Sanatlar

Pop Art Nasıl Popüler Oldu?

instagram takipçi hilesi

Büyük sanatçıların, ürünlerin ve politik eleştirmenlerin bugün birçok çizimi var ve bu çizimlerin hepsi karikatürivari. Ve bu çizimler popüler sanatın kısaltması olan “Pop Art” olarak adlandırılır ve 1950’lerin ortalarında popüler hale gelmiştir.

Andy Warhol Marilyn 1962

Pop art, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya’da soyut dışavurumculuğa karşı bir isyan olarak başladı, Andy Warhol -Amerikalı film yapımcısı, sanatçı ve yayıncı- öncülerden biri. Kariyerine bir reklamcı olarak başlayan Andy Warhol, reklamını yapmak üzere olduğu ürünleri tanıtmak için Pop Art’ı icat etti, ilk ürün 1962’de Campbell’s Soup Cans idi.1962’de en çok bilinen “Marilyn” (Monroe) çalışması da Warhol’a aittir.

Andy Warhol Campbells Çorba Kutusu 1962 666x1024

Pop sanatın 1950’ler ve 1960’larda popüler olduğunu mu düşünüyor musunuz?

Tabii ki değil! Ayrıca bugünlerde sosyal medyada her gün onları paylaşan insanlar görüyoruz. Pop art şarap gibidir, yaşlandıkça değerlenir.

En çok bilinen iki öncü, Andy Warhol ve Roy Lichtenstein’dır. Lichtenstein’s style was more like in comic books. “Whaam!” (1963) adlı eseri dünya çapında en tanınmış kişidir. Amerika’da pop sanatına yardım eden diğer sanatçılar Claes Oldenburg, James Rosenquist, Tom Wesselman ve Robert Indiana’dır. Ve Britanya’daki sanatçılar Peter Blake, Richard Hamilton, Eduardo Paolozzi, Tom Philips, David Hockney ve Allen Jones’dur. Peter Blake’in “On The Balcony” kolajı ve Richard Hamilton’un “Bugünün Evini Bu Kadar Farklılaştıran ve O Kadar Güzelleştiren Nedir?” kolajı da pop art estetiğine çok katkıda bulundu.

Roy Lichtenstein – Whaam 1963

Ve “pop art”, Lawrence Alloway sayesinde edebiyatta yerini aldı. Ünlü sanat eleştirmeni olan Alloway, “kitle iletişim araçlarının görsel araçlarını tanımlamak” anlamına gelen bir makalede “pop art” terimini kullandı.

Richard Hamilton just what is it that makes todays home so

Modern Çağ hayatımızı tüketmeye başladı.

Ve hala Coca Cola, evlerimizde en çok tüketilen ürünlerden biridir. Bilin bakalım neden? Andy Warhol’un çalışmaları bunu çok etkiledi! Warhol, akıllılığını ve sanatsal parlaklığını eserlerinde kullandı ve sanatı ve reklamcılığı bir araya getirdi. Sadece Campbell’s Soup Cans, aynı zamanda Green Empty Bottles of Coca Cola da onun fikriydi! Sanatı en çok tüketilen ürünlere yansıtabilmek, satış yapmak için harika bir fikirdi ve Coca Cola bunun için mükemmel bir örnek.

coca

Peki nasıl popüler hale geldi?

  • Pop Art, Modern Çağın sanat hareketlerinden biridir. Bir dinamizm yarattı ve gençliğin enerjisini yansıttı. Geleneklere karşı olması daha fazla dikkat çekmesine yardımcı oldu.
  • Pop Art, “pop” kelimesini ekleyerek popülerciliğe dönüş oldu. Ve görsel faaliyetlerin tarzı televizyonlardan, dergilerden ve çizgi romanlardan geldi.
  • Pop Art moda ve trendleri takip ediyordu. The Beatles ve Elvis Presley’nin kapak tasarımları Peter Blake tarafından yaratıldı.
  • İnsanoğlu her şeyi tüketirken, Pop Art da tüketildi. Andy Warhol, “Gelecekte herkes on beş dakika meşhur olacak” dedi. Ve biz hala Pop Art’ı seviyoruz, bu yüzden esin kaynağı, hepsini tüketmek için asla yeterli olamadı.

Pop Art Nedir? ile ilgili videolar

Kaynak
post-line

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu