EğitimKişisel Gelişim

Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

instagram takipçi hilesi

Pomodoro tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği, uygulayıcının maksimum odaklanma ve yaratıcı tazelik sağlamayı, böylece projeleri daha az zihinsel yorgunluk ile daha hızlı tamamlamalarını sağlayan bir zaman yönetimi felsefesidir.

Uygulama çok basittir;

  • Gün içindeki yapacağınız her ödev, iş ya da proje için, zamanınızı kısa parçalara ayırın ve periyodik olarak molalar verin.
  • 25 dakika çalışın. Daha sonra beş dakika ara verin.
  • Her 25 dakikalık çalışma periyoduna, İtalyanca domates kelimesi olan “pomodoro” denir. Francesco Cirillo, kişisel zamanlayıcı olarak domates şeklinde bir mutfak saati kullandı ve dolayısıyla yöntemin adını buldu.
  • Dört “pomodoro” geçtikten sonra yani toplam 15 dakikalık mola ve 100 dakikalık çalışma süresinden sonra 15-20 dakikalık bir mola verebilirsiniz.
  • Bir pomodoroyu her bitirdiğinizde, ilerlemenizi bir “X” ile işaretleyin ve her 25 dakikalık zaman dilimi için başka bir görevi, projeyi, ödevi ya da herhangi bir işi listeleyebilirsiniz.

pomodoro teknigi 1

Pomodoro Tekniği Verimliliğinizi Nasıl Artırır?

Sık sık ara vermek zihninizi taze ve odaklanmış tutar. Resmi Pomodoro web sitesine göre, sistemin kullanımı kolaydır ve sonuçları çok hızlı bir şekilde görülmektedir. Tahminen bir ya da iki gün içinde okul ya da iş hayatınızda bir fark göreceksiniz. Tekniğin gerçekten işe yaramasını istiyorsanız 7 ila 21 gün arası aralıksız uygulamanız önerilmektedir.

Çok fazla ve karmaşık bir yapılacaklar listeniz var ise, pomodoro tekniğini uygulamak, sizi dar ve sıkı zaman aralığına bağlı kalmaya zorlayarak işler arasında daha hızlı ve daha verimli bir şekilde çalışmanıza olanak sağlayacaktır. Saatin akışını izlemek, mevcut görevinizi daha hızlı bir şekilde odaklanmanıza teşvik edecek ve bir görevi iki ya da üç pomodoro üzerine yaymak sizi hayal kırıklığına uğramanıza engel olacaktır.

Faaliyetlerinizin sürekli zamanlaması sizi işleriniz için daha fazla verim sağlanabilir hale getirir ve ertelemek için harcadığınız zamanı en aza indirir.

pomodoro teknigi 2

Unutmamanız Gerekenler

  • Aralar isteğinize bağlı değildir: Alarm çaldığında ara vermek durumundasınız. Şunu da bitireyim öyle ara veririm derseniz pomodoro’dan çıkmış olursunuz.
  • Sürenin uzunluğu: Sürenin uzunluğu işinizi uzunluğuna bağlıdır. İşinizin uzunluğuna göre 2-3-4 hatta 5 pomodoro yapabilirsiniz. Ancak 4 pomodorodan fazla yapacaksanız 4. pomodorodan sonra 15 dakika ara verin.
  • İşinizi yarım bırakmayın: Eğer işinizi 25 dakikalık süreye yetmedi ise bir pomodora daha yapın. 2. pomodorada işiniz 25 dakikadan kısa sürerse endişelenmeyin. Bu süreyi bir sonraki pomodoraya ayırabilir ya da kalan süreyi yaptığınız işlerini kontrol etmek ile harcayabilirsiniz.
  • Kısa işleri bir araya toplayın: Eğer 25 dakikadan az süren birden fazla işiniz var ise (örneğin 5-10 dakikalık) bunları tek pomodoraya alın.

pomodoro teknigi 3

Pomodoro Tekniği ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu