Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Pomelo Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Pomelo meyvesi, greyfurtun atası olarak anılan iri, göz yaşı damlası şekilli ve tatlı-ekşi bir Asya meyvesidir. İçi yeşil ya da sarı olabilir. İster parçalar halinde ister meyve suyu şeklinde tüketin, pomelo meyvesinin bir dizi sağlık yararı sağlar. Canlandırıcıdır ve vücudunuzdaki toksinleri temizler. Cildinizin sağlıklı ve nemli kalmasını sağlar.

Bu meyvede bulunan yeterli miktarda folik asit sayesinde hamile kadınlar için idealdir. Diyet lifi ile yüklü olan bu meyve, sindirim sisteminiz için sağlıklıdır. Ayrıca, yalnızca bir bardak suyu, çeşitli enfeksiyonları uzak tutmaktan sorumlu olan bol miktarda C vitamini sağlayabilir.

Pomelo Meyvesinin Besin Değeri

 • Enerji: 38 kcal
 • Protein: 76 gr
 • Diyet lifi: 1 gr
 • Su: 1 gr
 • Kalsiyum: 4 mg
 • Potasyum: 216 mg
 • Magnezyum: 6 mg
 • Demir: 11 mg
 • Tiamin: 034 mg
 • A vitamini: 8 IU
 • B6 Vitamini: 036 mg
 • C vitamini: 61 mg

Pomelo meyvesi

Pomelo Meyvesi Faydaları Nelerdir?

1) Diş Etlerini Güçlendirir

Daha önce duymamış olabilirsiniz. Ancak greyfurt ailesine ait olan meyveleri yemek ağız sağlığını korur. Bu narenciye meyvesi C vitamini ile yüklendiğinden kolajen üretimini de destekler. Burada kolajenin diş etlerinizi güçlendirmesi ve kanamayı kontrol alır. Ayrıca diş etlerinin zayıflamasını ve enfeksiyon kapmasını da engeller. Zayıf diş eti genellikle diş kaybına neden olduğu için diş etlerinize ekstra özen göstermeniz önemlidir.

2) Vücudunuzu Enerjik Tutar

Bir yaralanmadan kurtulmak uzun bir süreçtir. Çoğu durumda, o kadar zayıflarsınız ki, küçük bir işler bile yorucu görünür. Ayrıca, uzun süreli hastalık enerjiyi tüketir. Bu da genellikle bağışıklık sisteminizi etkiler. Bu nedenle, vücudunuza yeterli miktarda besin sağladığı için tekrar enerji verdiği için iyileşme sürecinde pomelo benzeri meyveler tüketmek gereklidir.

3) İshale Etkilidir

Sindirim sisteminiz bağırsak hareketini kontrol edemediğinde, ishal olursunuz. Vücudunuz yorulur ve sizi zayıf bırakır. Bol sulu pomelo parçalarını tüketmek bu durumu hafifletebilir. Meyvede bulunan diyet lifi sayesinde bağırsaklarınızda ishale neden olan virüs ve bakterilerden kurtulur ve aynı zamanda enerji seviyenizi yüksek tutar.

4) Yaşlanma Karşıtıdır

Pomelo, bir dizi işlevi yerine getiren antioksidanlarla yüklüdür. Birleştirildiğinde, bu bileşenler son derece zararlı oldukları için serbest radikallerle savaşır. Burada dikkat çekicidir ki serbest radikaller sadece kanserli hücrelerden sorumlu değiller. Erken yaşlanma ve cilt hücrelerinin dejenerasyonu gibi küçük yan etkiler de içerirler. Bu durum sizi daha yaşlı gösterir ki bu da zahmetlidir. Bu nedenle, bu meyveyi tüketmek bu küçük cilt problemleriyle yeterince mücadele edebilir.

5) Kollajen Üretir

Kolajen, sıkı, parlak ve daha genç bir cilt sağlar. Daha genç görünmek istiyorsanız, vücudunuzda mümkün olduğunca çok kolajen depolamaya çalışın. C vitamini, kolajen üretimini artıran temel bir bileşik olarak bilinir ve bol miktarda C vitamini almak için pomelo kadar sağlıklı bir şey yoktur. Ölü cilt hücrelerini canlandırarak pürüzsüz ve parlak hale getirdiği için vücudunuzu C vitamini ile zenginleştirmenin lezzetli bir yoludur.

Pomelo meyvesi

6) Kolon Kanseri İçin Faydalıdır

Uzmanlar, sağlıksız bir sindirim kanalı sizi kolon kanseri riskine sokabileceğinden, sindirim sisteminize ekstra özen göstermenizi önerir. Kolon kanserine katkıda bulunmamak için bağırsak problemlerini zamanında ve yeterli şekilde tedavi etmeye vurgu yaptılar. Ayrıca sağlıklı bir sindirim sistemi kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Parçalar halinde ya da  meyve suyu şeklinde tüketilen pomelo, pek çok sindirim problemini ortadan kaldırmak için basit ama etkili bir kaynak olabilir.

7) İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önler

İdrar yolu enfeksiyonu, yeterli ve zamanında tedavi edilmesi gereken bakterilerden kaynaklanır. Pomelo suyu tüketmek, C vitamini ile zenginleştirildiği için bakterileri öldürebilir. İdrarınızdaki bakterileri öldüren asidik seviyeyi arttırdığı ve idrar yolu enfeksiyonunu teşvik eden bakteri üremesinin tekrar oluşmasını engellediği bilinmektedir.

8) Öksürük ve Soğuk Algınlığını Tedavi Eder

Soğuk algınlığı ve öksürük ile baş etmenin en iyi yolu yeterince dinlenmek, bol su ve C vitamini almaktır. Pomelo bu durumu herhangi bir yan etki olmadan giderebilir.

9) Beyaz Kan Hücreleri Üretir

Bu fayda diğerlerine göre daha az bilinen bir gerçektir. Ancak beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri kadar eşit derecede gereklidir. Vücudunuzun çeşitli virüs ve bakterilerle savaşmak için bu hücrelerden bol miktarda ihtiyacı vardır. Sadece bağışıklık sisteminizi desteklemekle kalmaz. Aynı zamanda uygun kan akışını sağlamaktan sorumludurlar.

Pomelo meyvesi

Pomelo Meyvesi İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=HzuiKOHBnvw

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu