Eğitimİnsan Kaynakları

Polyglot Nedir?

instagram takipçi hilesi

Polyglot, pek çok dili konuşabilen ve rahat bir şekilde insanlar ile iletişim kurabilen kişilere verilen bir isimdir. Kelime anlamı olarak Yunanca’da “birçok dili konuşma yeteneği” anlamına geliyor.

Bazı insanlar diğer insanlara göre bir dili daha kolay bir şekilde öğrenebilir. Kendi ana dillerinden hariç üç farklı dili de öğrendiği zaman bu insana polyglot denir.

Polyglot

Polyglot Olmak İçin Kaç Dil Konuşulmalı?

Popüler tasavvurda çok dilli, sadece birkaçından daha fazlasını ifade etmeye başladı. Çok dilli olmak, kesinlikle, sadece orada yaşamanın sizi çok dilli olmaya mecbur bıraktığı bir ülkede, örneğin Lüksemburg, Hindistan ve özellikle Afrika’nın bazı bölgelerinde yaşamaktan kaynaklanabilir.

Kelimenin kökü olan Poly kelimesi “çok” anlamına gelir. Buradan anlaşılıyor ki ana diliniz hariç en az 2 dil bilinmeli. Fakat bir insanın kendini çok dilli olarak tanımlayabilmesi için en az 4 dil bilmesi gerektiğini söyleniyor.

Polyglot Olmak İçin Bir Dili Hangi Seviyede Konuşmak Gerekir?

Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi’ne göre bir dili konuşuyor sayılmak için B2 seviyesinde dinleme, konuşma ve yazma seviyelerine sahip olmak gerekir. B2 seviyesinde olan bir kişi aşağıdaki becerilere sahip olur ve hanesine +1 dil yazılır.

  • Kişinin kendi alanındaki teknik konular ile alakalı tartışmalar da dahil olmak üzere hem soyut hem de somut pek çok konunun ve karmaşık konuların ana fikrini anlayabilir.
  • Her iki taraf için de zorlanmadan, anadili İngilizce olan kişilerle düzenli etkileşimi oldukça mümkün kılan bir akıcılık ve kendiliğindenlik derecesiyle etkileşime girebilir.
  • Çok çeşitli konularda net, ayrıntılı metinler üretebilir. Çeşitli seçeneklerin avantajlarını ve dezavantajlarını vererek güncel bir konu hakkında bir bakış açısını açıklayabilir.

Günümüzde B2 seviyesi artık minimum bir seviye kaldı. Artık bir dili iyi bir şekilde konuşmak ve anlamak için en az C1 seviyesi olmak gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Polyglot

Bir Dil Nasıl Hızlı Öğrenilir?

Yabancı dil bilme konusunda dünyada maalesef ki son sıralarda yer alan bir ülkeyiz. Özellikle global bir dil olan İngilizceyi bile tüm eğitim hayatımız boyunca eğitimini alsak bile yine de konuşamıyoruz. Demek ki bir yerlerde hala yanlışlıklar yapılmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda sizin için bir araştırma yaptık ve bir yabancı dili nasıl daha hızlı öğrenebileceğiniz hakkında bilgiler verdik. Bu yazıyı “Hızlı Yabancı Dil Öğrenmenin 5 Yolu” bağlantısından okuyabilirsiniz.

Polyglot

Polyglot İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=bJXolbGSWiI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu