Eğitim

Hızlı Yabancı Dil Öğrenmenin 5 Yolu

instagram takipçi hilesi

Hızlı Yabancı Dil Öğrenmenin 5 Yolu.. Yabancı dil, günümüz dünyasından neredeyse olmazsa olmaz bir hal aldı. Eskiden İngilizce yeterli olurdu. Fakat artık başka ülke dillerini öğrenmek de popüler bir hal aldı.

Pek çok insan 1-2 hafta içinde dil öğrenme sürecinden pes ederek vazgeçiyor. Peki neden böyle oluyor. Bize soracak olursanız gereksiz, yavaşlatan konularda çok boğuşuyor ve yoruluyor. Yorulunca da pes ediyor.

Biz Türklerde mükemmeliyetçilik diye bir şey var. Bir şeyi en mükemmel şekilde öğrenmek ve uygulamak istiyoruz. Fakat bu pek mümkün olmuyor. Bir İngiliz ya da Alman, Türkçe’yi nasıl mükemmel, hatasız konuşamıyorsa, sizde İngilizce ya da Almanca’yı kusursuz, mükemmel konuşamazsınız. Zaten böyle de bir zorunluluğunuz yok.

Bir dil öğrenmeye çalışırken yapılan hatalar ile dalga geçmek maalesef sadece bize özgü bir şey. Yabancı bir kişi sizi anladığı sürece yaptığınız hataları belki de fark etmeyecek, fark etse bile önemsemeyecektir.

Bir dili öğrenmek için kendinizi kabullendirmeniz gereken bazı şeyler var. Merak etmeyin, gramer çalışın, yabancı dizi/film izleyin diye klişe şeylerden bahsetmeyeceğiz. işte hızlı yabancı dil öğrenmenin 5 yolu…

Hızlı Yabancı Dil Öğrenmek

Hızlı Yabancı Dil Öğrenmenin 5 Yolu

1) Dil Öğrenme Sürecini Günlük Bir Alışkanlık Haline Getirin

İnsanlar bir dili çok zor olduğu için ya da dil becerileri iyi olmadığı için hızlı öğrenememekten şikayet ederler. Gerçekte, başarısızlığın bir numaralı nedeni, insanların dili tutarlı bir şekilde pratiğe geçirememeleridir.

Bu tutarlılığı sağlamak için günlük alışkanlıklar yapmanız gerekir. Alışkanlıklar davranış değişikliğinin anahtarıdır. Çünkü onları bir kez oluşturduğunuzda irade veya motivasyona güvenmeniz gerekmez. Bunun için günlük bir alışkanlık haline getirmeniz önemlidir.

2) Doğru Kelimeleri Doğru Şekilde Öğrenin

İnsanların dilleri hızlı öğrenememek için söyledikleri en yaygın neden, kötü bir hafızaya sahip olmalarıdır. Ancak sorun, hafızalarıyla daha az, teknikleriyle daha çok ilgilidir.

İşte kelime dağarcığınızı en pratik şekilde geliştirmek için uygulayabileceğiniz 5 teknik;

  • Kökenleri öğrenin
  • En sık kullanılan kelimeleri öğrenin
  • Sizinle alakalı kelimeleri öğrenin
  • Bilgi kartları ve aralıklı tekrar kullanın
  • Bir defter kullanın ve her yere bu defteri taşıyın

Hızlı Yabancı Dil Öğrenmenin 5 Yolu

3) Ücretsiz Kaynaklardan Yararlanın

Bir dili, konuşulduğu bir ülkeye seyahat etmeden hızlı bir şekilde öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bunun nedeni, artık çevrimiçi olarak erişebileceğiniz tonlarca ücretsiz okuma ve dinleme kaynağının olmasıdır. Kendinizi her gün dile maruz bırakmak için bu ücretsiz yöntemleri kullanın. En bilineni tabii YouTube’da milyonlarca İngilizce kaynak mevcut. Ya da Duolingo, Busuu gibi ücretsiz uygulamaları da kullanabilirsiniz.

4) Konuşma Pratiğini Es Geçmeyin

Okuma ve dinleme becerilerinizi geliştirmek için ihtiyacınız olan tek şey internet erişimidir. Öte yandan konuşma, en iyi şekilde başka bir insanla yapılır.

Burada üç ana seçenek var. Ücretsiz seçenek, sohbet etmek için anadili İngilizce olan kişiler bulmaktır. Meetup.com gibi sitelerde genellikle katılabileceğiniz dil değişim toplantıları bulunur. Bunun bir dezavantajı, buluşmaya seyahat etmeniz ve zamanınızın bir kısmını ana dilinizde başkalarına yardım etmek için harcamanız gerektiğinden çok verimli olmamasıdır.

Diğer bir seçenek ise grup derslerine gitmektir. Bu sosyalleşme açıdan güzel olabilir. Ancak amacınız konuşma pratiği yapmaksa, diğer öğrencilerle sırayla yapmanız gerekeceğinden ideal değildirler. Ayrıca, sınıflar genellikle en yavaş öğrenci kadar yavaş hareket eder.

Ancak en verimli seçenek 1’e 1 ders almaktır. Maliyet biraz daha yüksek olabilir. Cambly gibi uygulamaları kullanarak yabancı öğretmenler ile bire bir ders alabilirsiniz.

5) Dil Öğrenme Yolculuğunun Tadını Çıkarın

Daha önce, anadil seviyesinde akıcılık yerine sadece konuşma akıcılığına odaklanmanın neden genellikle mantıklı olduğunu vurgulandı. Bunun nedeni, çoğu insanın ihtiyaç duyduğu tek şeydir ve sürükleyici öğrenme yoluyla sadece 12 ay içinde elde edilebilir.

12 ay ya da daha uzun bir sürede konuşma akıcılığına ulaşmış olsanız da, tutarlı bir motivasyon gerektiren bir yolculuk olacak. Çoğu zaman, insanlar sıkıcı ders kitapları okudukları ve devam etmek için iradelerine güvenmeye çalıştıkları için bir dil öğrenmekten vazgeçerler.

Dil öğreniminde yalnızca iradeye güvenemezsiniz. Bu yüzden baştan sona eğlenmeniz gerekiyor. Eğleniyorsanız, aslında her gün pratik yapmak isteyeceksiniz. Bu yüzden dil bilgisi alıştırmalarına kafayı takmayın, sevdiğiniz şeyleri yapın ve ilginizi çeken konulara odaklanın.

Hızlı Yabancı Dil Öğrenme

Hızlı Yabancı Dil Öğrenmenin 5 Yolu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu