Kişisel Gelişim

Adrenalini Artıran 10 Polisiye Roman

instagram takipçi hilesi

Polisiye roman, hem dünya edebiyatında hem de Türk edebiyatında önemli bir roman türüdür. Mantıkla örülü, gerilim dolu bu romanlar kullanılan anlatı yöntemi, okuma kolaylığı ve sürükleyiciliğiyle ayrı bir okuyucu kitlesine sahiptir. Siz de katil, maktul ve dedektif unsurlarına odaklanan polisiye romanlarını seviyorsanız yazımız tam da size hitap ediyor. İşte adrenalini artıran polisiye romanlar… Keyifli okumalar!

İşte adrenalini artıran polisiye romanlar:

1. Doğu Ekspresinde Cinayet

polisiye roman

Dünyanın en tanınmış polisiye romanları yazarı Agatha Christie’nin imzasını taşıyan “Doğu Ekspresinde Cinayet“, korku-gerilim edebiyatının klasiklerindendir. Yazarın 1933’de İstanbul’dayken Pera Palas Otel’de kaleme aldığı roman beyazperdeye de uyarlanmıştır. Dedektif Hercule Poirot’nun bir trende işlenen cinayeti nasıl çözdüğünü anlatır.

2. Özlüyorum Seni

polisiye roman

Amerikalı gizem ve korku romanı yazarı Harlan Coben’in “Özlüyorum Seni” polisiye romanı akıcı diliyle okuyucuyu saran bir kitaptır. çözülmemiş olaylar gerilimin başlama noktasını oluşturur. Eski nişanlısı Jeff ile ikinci bir şans yakalamak isteyen genç kadın kendisini nişanlısının ve ailesinin davası ile uğraşmak durumundadır.

3. Bir Bedenin Gerçeği

polisiye roman

“Guardian Yılın En İyi Kitabı”, “Lambda Edebiyat Ödülü” ve “Chautauqua Ödülü” kazanan “Bir Bedenin Gerçeği”nde yazar Alexandria Marzano Lesnevich, romanını gerçek bir hikâyeden uyarlamıştır. Kitabın yazımı 10 yıl sürmüştür. Roman, 1992 yılında Ricky isimli bir çocuğun kaybolmasıyla başlar.

4. Morgue Sokağı Cinayeti

polisiye roman

Amerikan Gotik edebiyatın öncülerinden biri olan Edgar Allan Poe’nin kaleme aldığı kitap 8 muhteşem hikaye barındırır. Kitap Paris’te Rue Morgue’da yaşayan Madame L’Espanaye ve kızının kafa karıştırıcı biçimde öldürülmelerini anlatır ve analiz sürecine odaklanır.

5. Aklından Bir Sayı Tut

polisiye roman

Film tadında kitap okuma deneyimi sunan roman bir mektup ile başar. Mektupta şöyle yazıyordur: “Aklından 1 ile 1000 arasında herhangi bir sayı tut. Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin, küçük zarfı aç. Vermiş olduklarını aldığın zaman, aldıklarını geri vereceksin. Ne düşündüğünü biliyorum. Ne zaman uyuduğunu, nereye gittiğini veya gideceğini. Seninle randevumuz var, bay 658”.

6. Da Vinci Şifresi

polisiye roman

Amerikalı yazarın bu kitabı satışa çıktığı ilk hafta sonunda New York Times’ın en çok satanlar listesine ilk sıradan girmiştir. Bir gece yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alan Prof. Robert Langdon’un Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu ile cinayeti çözme süreci anlatılır. İpuçları ikiliyi Da Vinci tablosuna götürür.

7. Son Av

polisiye roman

Eserleri 30’dan fazla dile çevrilen Fransız yazar Jean-Christophe Grangé’in bu romanı kökeni Nazi Almanyası’na kadar giden bir gerilimi konu eşinmiştir. Komiser Niemans ve yardımcısı Ivana Bogdovic dehşet verici bir cinayeti çözmek için Alsace bölgesine gider. Kara Orman’da son av başlar.

8. Yabancı

polisiye roman

En sevilen korku yazarlarından Stephen King’in bu romanı yine yazarın usta hikayeci olduğunu göstermiştir. 11 yaşındaki bir çocuğun cesedi bir parkta bulunur. Şüpheli Dedektif Ralph Anderson’un oğlunun da koçluğunu yapmış olan İngilizce öğretmeni Terry Maitland’dır.

9. Üçe Kadar Say

polisiye roman

Bir Noel zamanı küçüklüğünde yaşadığı kasabaya giden Jess Tennant arkadaşı Gilly Poytner’ın aniden kayboluşuyla birlikte kendisini gizemler içinde bulacaktır. Gilly’nin arkasında bıraktığı şifrelerle dolu günlük gizemi çözebilecek mi?

10. Ejderha Dövmeli Kız

polisiye roman

İsveçli gazeteci Stieg Larsson’ın 41 ülkede de satış rekorları kıran kitabı “Milenyum” üçlemesinin ilkidir. Kalınlığına rağmen son derece sürükleyici olmasıyla kısa sürede okunabilen kitap birçok kişi tarafından başucu kitabı olarak nitelendirilmektedir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu