Sosyal Medya

Pinterest Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Pinterest, görsel ağırlıklı olarak resim, video, infografik ve her türlü içeriğin paylaşılabildiği en büyük görsel sosyal ağlardan biridir. Ayrıca online projesi olan ya da oluşturmayı düşünen çoğu kullanıcı bunu bir fikir platformu olarak da kullanıyor.

Pinterest Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Bu sosyal ağın formatı, pinlerinizi yani içeriklerinizi diğer seçeneklerin yanı sıra konuya, ilgi alanına ya da hobiye göre düzenlemenize, arşivlemenize ve paylaşmanıza olanak tanır. Bütün bunlarla birlikte sadece bu amaçlarda kullanılacak bir sosyal ağ değildir.

Dolayısıyla, kullanıcılarının çoğunun onu dijital bir fikir kutusu olarak kullandığını düşünürsek, bir profesyonelin internette bulabileceği en büyük sosyal portföy olduğunu da söyleyebiliriz. Kendine özgü tarzı, kurulduğu 2009 senesinden bu yana çok popüler bir hale geldi. Bu nedenle son yıllarda en yüksek büyüme oranına sahip platformlardan biri olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Pinterest algoritması her zaman değişmektedir, ancak içeriğinizin olabildiğince çok kişi tarafından görülmesini sağlamak için kontrol edebileceğiniz birkaç temel faktör vardır. Bunlar şunlardır;

  • Yüksek kaliteli içerik yayınlayın
  • Alakalı anahtar kelimeler kullanın
  • Sürekli yeni içerikler yayınlayın
  • Güncelleme geldikten sonra yeni özellikleri inceleyin
  • Kendinize en iyi başarı şansını vermek için sık sık sabitleyin

Pinterest Ne İşe Yarar?

pinterest ne ise yarar 1

Pinterest, genel olarak görsel paylaşımların yapıldığı bir sosyal ağ platformu. Yabancı ülkelerde daha popüler olsa da son dönemde ülkemizde de popülerlik kazanmaya başladı.

Pinterest adı, “pin” ve “interest” kelimelerinden türetilmiştir. İlginizi çeken alanları ve görselleri panonuza ekleyebilir ve istediğiniz zaman tekrardan bakabilirsiniz. İnstagram’daki kaydet özelliği gibi düşünebilirsiniz. Fakat burada kaydettiklerinizi herkes görüyor.

Tüm bunların yanı sıra işletmenize ya da web sitesine özel içerikler paylaşarak müşteri ve web sitesi trafiği de elde edebilirsiniz.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

pinterest ne ise yarar

Pinterest sisteminde ilk olarak kayıt işlemini tamamlamanız gerekir. Siteye giriş yapmak ya da yeni üyeler açmak için diğer sosyal medya hesaplarını kullanabilirsiniz. Üyelik sürecini tamamladıktan sonra ilgi alanlarınıza göre panolar oluşturabilir ve en sevdiğiniz resimleri buraya sabitleyebilirsiniz.

Dilerseniz arkadaşlarınızı ya da favori panolarınızı da takip edebilirsiniz. Pinterest üyesi olduğunuzda beğendiğiniz bir resmi panonuza ekleme işlemine pinlemek adı verilir. Resmin yan tarafında kırmızı bir düğme vardır. Bu düğmeye tıklamak panoya bir resim eklemeyi kolaylaştırır.

Her bir ilgi alanınıza uygun yeni bir bölüm açarak ilgili görselleri bu bölüme kolayca ekleyebilirsiniz. Ayrıca panolarınızdaki görseller takipçilerinizle paylaşılabilir.

Pinterest uygulaması da diğer sosyal platformlarda olduğu gibi Türkçe’yi destekliyor. Ayarlar sekmesinden dilediğiniz dili tercih ederek kullanabilirsiniz. Pinterest, sadece bilgisayardan kullanılan bir platform değildir. Dilerseniz telefonunuza ya da tabletinizde de kullanabilirsiniz.

Hesap oluşturduktan sonra ilgi alanlarınızı seçip o konuda paylaşılan resimleri ana akışınızda görebilir ve sabitleyebilirsiniz. Aynı şekilde sizin paylaştıklarınız başka birinin ilgisini çekerse o da sabitleyebilir.

Pinterest İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu