Yaşam

Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

instagram takipçi hilesi

Gelişen teknolojilere ayak uydururken aslında hayatımızın adeta bir sosyal medyaya dönüştüğünü unutuyoruz belki de. Geçmişte yaşanılan çocukluklar ile şuan kiler arasında büyük farklar var. Teknolojinin getirdiği bu düzen 7’den 70’e herkesin hayatında değişikliklere sebep oldu. Her gün çıkan yeni uygulamalar, telefon üzerinden yapılan sosyal aktiviteler ne kadar sosyallik getirdiği yönünde düşünülse de gerçek hayatta asosyallik getirdiği aşikârdır. Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

sosyal medya hayatimizi nasil etkiliyor2

Sosyal medya uygulamalarından en az birini kullanmayan yok denecek kadar az diyebiliriz. Instagram, Twitter, Facebook, Youtube ve son zamanlarda neredeyse tüm dünyada aktif olarak kullanılan TikTok platformları hemen hemen herkesin elinin altında diyebiliriz. Bilinçli kullanıldığında tüm dünyadan haber aldığımız bu platformlar, günümüzde maalesef ki bilinçsizce kullanılıyor.

Özellikle henüz ergenliğini tamamlamamış veya gençlik çağında olan bireylerde sosyal medya özentiliğe yol açıyor. Instagram platformlarında görmüş olduğumuz bu hayatlar, bu insanlar ve paylaşılanların aslında bu kadar tozpembe olmadığını fark edemiyorlar. Bu yüzden gençlerde ister istemez mutsuzluk ve özentilik başlıyor. Hayatlarını sorgulama ve sorguladıkça içine çekilme durumu gençlerin sosyal hayatlarında kısıtlamalara götürüyor.

sosyal medya hayatimizi nasil etkiliyor3

Bilinçsizce kullanılan sosyal medya platformlarını özellikle TikTok platformunu Pakistan, Hindistan, Hong Kong ve Çin gibi ülkeler yasaklamış bulunuyor. Ergen ve çocukların gelişimleri konusunda negatif etkilere sahip olduğu ve şiddet içeren görüntülerin pozitif görüntülermiş gibi aktarılması aynı zamanda çıplaklık ve açıklığın normal kavramlarda yansıtılması zihinlerinde yer ediniyor. Aynı zamanda bu sosyal medya platformlarının ergenler ve çocuklar üzerinde bağımlılık yaptığı da onaylanmış araştırmalardan birisidir.

Günümüzde sosyal medya platformları üzerinden birçok bilgiye sahip olabiliyoruz. Elimizin altında tüm dünya, ülkeler, ülkelerin yaşam biçimleri, şehirler, siyasi yönetimler, tarih ve bir sürü konuyla ilgili bilgi olan bu platformları, bilgi amacıyla kullanmak yerine yarış yerine kullanmak doğru değildir. Günümüz ergen ve çocukları buralardaki bilgileri okuyup, bunlara inanmaktadırlar. Bilginin doğruluğu konusunda, araştırma yapmamakla birlikte okuduğu her şeyin doğru olduğuna inanıp bu anlamda hayatına yön vermeye çalışırlar.

Sosyal medya platformları bilgisizlik doğuruyor. Gelecek nesil, okumaya üşenen, görsel hafızası güçlü bir nesil olarak karşımıza çıkacak olsa da, bu platformlarda yazan asılsız haberlerin, yazıların ve bilgilerin içinde büyüyüp, bilgisizliğe adım atacaklardır.

sosyal medya hayatimizi nasil etkiliyor4

Bu nesli sosyal medya platformunun kötü huylarından uzak tutarak yetiştirmek, bilinçli ve katkılı bireylerin geleceğe adım atacağının garantisidir.  Bağımlılık yapan bu platformların, iyi yönlerinin belirlenip, ergenlere, gençlere ve çocuklara bu özellikleri ile kullanılması öğretilmelidir.

Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor? ile ilgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=DLg-QoCcS9o

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu