Tarih

Pi Sayısı Nedir? π Sayısı Ne İşe Yarar, Nasıl Hesaplanır?

instagram takipçi hilesi

Pi Sayısı Nedir?

Pi sayısı nedir, tanınan bir matematiksel sabittir. Formül bulunurken bir dairenin çevresi ile o dairenin çapının karşılaştırılmasıyla Pi sayısı yaklaşık olarak bulunabilir. Pi irrasyonel bir sayıdır. 0.25 gibi ondalık sayılarla kapanmaz. Ayrıca sonsuza kadar sürmeyecek durumdadır yani bir sonu muhakkak vardır.. Arşimet sabiti veya Rudolph sayısı olarak da adlandırılır.

Ne kadar büyük olursa olsun, herhangi bir dairenin çevresini aynı dairenin oranına böldüğümüzde yaklaşık 3.14 elde ederiz. Aslında bu değer yaklaşık olarak verilebilir. Çünkü Pi’nin birçok basamağı vardır. Sonunda, incelemede 31,4 trilyon rakam tespit edildi. Bu aşamada bilgisayarlar bile zorlanıyor diyebiliriz.

Pi Sayısı Nedir

Bu sayı, 2019 yılında Google çalışanı Iwao tarafından hesaplandı. Pi sayısı matematikte sihirli bir sabit olarak kabul edilir. Binlerce yıl boyunca birçok işlemle birlikte de kullanılmaya devam etmiştir.

π Sayısı Ne İşe Yarar?

MÖ 1900’den günümüze kadar insanlar yaşamları boyunca Pi sayısını aradılar. Günümüzün hız dünyasında bile, bir Google çalışanı ayrılır ve trilyonlarca rakamı sayar. Bilinen çalışmalardan biri de şu anda Pi sayısının tam sayısını hesaplamak için bir yapay zeka sisteminin geliştirilmekte olduğudur.

Pi sayıları fonetik olarak oldukça iyi geliyor. Gülünç derecede büyük bir dairenin veya küçük bir madeni paranın çevresini çapına bölün ve her zaman aynı sonucu elde ederiz. Bu arada dairenin yarıçapının karesini Pi sayısı ile çarptığınızda dairenin alanını hesaplayabilirsiniz. Yapay zeka teknolojisinin sürekli gelişimi ile Pi sayısının sırrı çözüldü.

pi sayisi nedir π sayisi ne ise yarar nasil hesaplanir3

Pi Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Pi sayısını doğru hesaplamak için daire nesnesinden yardım alabilirsiniz. Bu nesne ile bir daire çiziyorsunuz. Daha sonra bu dairenin etrafına dikkatlice bir ip sarıyorsunuz. Sarma tamamsa, ipi açın ve uzunluğunu ölçün. Ölçtüğümüz, ölçüyü muhakkak bir yere not almalıyız.

Çember üzerindeki herhangi bir noktadan merkezden zıt noktaya doğru ölçüm yaparsınız. Buradan elde edilen sonuç dairenin çapıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, hesaplamada ne olduğunu göremiyorsunuz. Elimizdeki sayılarla pi sayısını bulmanın zamanı gelmiştir.

Pi Sayısı Nedir

Önce çemberin çevresini, ölçtüğümüz sayıyı alıp çemberin çapına bölüyoruz. Dairenin çapı ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, yaklaşık 3.14 değerini alırsınız. Bu hesaplamayı sonsuza kadar denediğinizde Pi’nin trilyonlar basamağına geçebilirsiniz.

Fakat şunu söylemeliyiz ki Pi Sayısı genelde küsuratlı olarak hesaplanmaz. Pi Sayısının devamı ”3,141592653589793238462643383…” bu şekilde ilerlemektedir. Yaklaşık olarak 1000 sayıdan oluşan sayının bu şekilde hesaplanmasının yapılması insan eli ile mümkün değildir. Bilgisayarlarda bile hesaplamaları bu şekilde zor yapılmaktadır.

Pi Sayısı İle İlgili Videolar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu