Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Peryavşan Otu Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Peryavşan Otu, çok kısa sürede yetişiyor olmasıyla bilinen, bağışıklık sisteminden pek çok hastalığın tedavisine kadar geniş bir etki alanına sahip olan bitkilerin başında gelmektedir. Yetiştiği bölgeye göre eğik veya dik şekillerde büyüyen otun boyu, genellikle 20-50 cm aralığında değişmektedir. Beyaz çiçekleri olan bitki ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetişmektedir.

Peryavşanın halk arasında bilinen diğer isimleri ise şöyledir; bodur otu, acı yavşan, kısa Mahmut..! Bin derde deva olarak kullanılan bitki, uzun yıllardır alternatif tıbbın göz bebeğidir. Kimyasallardan uzak kalıp, şifayı doğanın sunduğu mucizevi kaynaklarda arayanlar için belki de en doğru adrestir diyebiliriz…! Ancak elbette doğru miktarda ve uygun şekillerde kullanılması büyük önem taşımaktadır.

İşte biz de bu yazımızda sizlere, Bodur otunun (peryavşan) faydalarından, sağlığımıza olan bir çok etkisinden ve onu nerelerde bulabileceğimizden söz ediyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

peryavşan otu

Peryavşan Otunun Faydaları Nelerdir?

Doğal yollarla yetiştirilen ve hiç bir katkı maddesi ile buluşturulmayan bitki, farklı alanlarda sağladığı faydalarla da dikkat çekiyor. Öyleyse bunlar nedir, bir bakalım..

 • İştah açıcı özelliğe sahip bir bitkidir. Öte yandan, yemek yiyor olmasına rağmen kilo almakta güçlük çekenler için birebirdir. Sağlıklı ve kontrollü bir kilo alım sürecini destekler. İştahsız çocuklara da sıklıkla önerilir.
 • Midenin asidik dengesini ve bağırsak florasını koruyarak reflü, gastrit, ishal veya kabızlık gibi problemlere karşı savaş açar. Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Vertigo ya da kulak problemlerine bağlı olarak yaşanan baş dönmelerine şifa olur. Ayrıca halk arasında sara olarak bilinen epilepsi nöbetlerine karşı önemli oranda fayda sağladığı görülmüştür.
 • Günük hayatın getirdiği stres ve yorgunluk kaslarımızda gerginliğe ve sıkışmalara yol açar. Peryavşan otu sayesinde vücudunuzun gevşediğini ve rahat bir uyku sürecine girdiğinizi hissedebilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemini koruyarak grip ya da soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklardan kansere kadar pek çok sağlık problemine karşı, adeta bir koruyucu kalkan oluşturur. Vücudun mikroplara, bakterilere ve serbest radikallere karşı daha dirençli olmasına yardımcı olur.

peryavsanfayda

 • Enfeksiyon ve iltihap kökenli hastalıklarda, içeriğindeki doğal bileşenler sayesinde, kurutucu ve iyileştirici etki gösterir.
 • Basur olarak adlandırılan hemoroid probleminde, tedavi amaçlı olarak peryavşan otundan yararlanılmaktadır.
 • Böbrek fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına destek olur. Aynı zamanda böbreklerde oluşabilecek kum ve taşı dışarıya atmada etkilidir.
 • Mide koruyucu görev görmesinin yanı sıra; hem karaciğer fonksiyonlarının düzgün çalışmasına hem de karaciğer yağlanmasına karşı olumlu anlamda pek çok etkisi vardır.
 • Uykusuzluk yapan alışkanlıklarımız, stres, alınan bazı ilaçlar, aşırı kafein kullanımı ya da psikolojik nedenlerle uyuyamama veya uykunun sıklıkla bölünmesi gibi sorunlarda, rahatlatıcı ve yatıştırıcı olur.
 • Yaraların çabuk iyileşmesine ve derinin kendini yenilemesine katkıda bulunur.
 • Bebeklerde, özellikle ilk 6 ayda yaşanan, yoğun gaz oluşumuna karşı kullanılarak, gazın vücuttan kolaylıkla atılmasını sağlar. Ayrıca yetişkinlerde de yine gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilir.
 • Yediklerimiz içtiklerimiz, kullandığımız bazı ilaçlar, bir takım hastalıklar veya diş ve diş eti problemlerine bağlı olarak gelişen ağız kokusunu giderici etkisiyle bilinir.
 • Şeker hastalarının da güvenle kullanabileceği peryavşan otu, kan şekerini dengeler ve düzenler.
 • Tansiyon hastalarının kan basıncı ya aşırı düşmeye ya da aşırı yükselmeye eğilimlidir. İşte bu bitki sayesinde vücuttaki kan dolaşımı ve kan basıncı belirli bir seviyede ve dengede kalabilmektedir.
 • Siyatik, kulunç, omuz, boyun ve romatizma ağrılarında, ayrıca boğaz ve bademciklerde oluşan hassasiyetlerde, doğal bir ağrı kesici olarak kullanılır.
 • Saç bakımında da peryavşanın yeri vardır. Hem koparak dökülmeleri önler, hem de saça canlılık ve parlaklık verir.

peryavsan

Peryavşan Otu Nerelerde Bulunur?

Bitkinin en güzel özelliklerinden biri de yetiştiriciliğinin kolay yapılması ve kolaylıkla da bulunabilir olmasıdır. Peryavşanı, hemen hemen tüm aktarlarda bulabilirsiniz. Yeşillik alanlarda bu bitkiye sıklıkla rastlanır.

Sulak bölgelerde çok daha sağlıklı yetişen ot, yıl boyunca sıklıkla yağış alan yerleri sever. Fakat bir yandan güneş ışığı alması da oldukça önemlidir. Avrupa, Kuzey Afrika, Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesi ve Asya başlıca yetişme alanlarıdır.

Peryavşan Otu Nasıl Kullanılır?

Genellikle bu bitkinin çayı demlenir, süzülür ve bal ile tatlandırılarak tüketilir. Ayrıca isteğe bağlı olarak, yanına maydanoz gibi yeşillikler de eklenebilir. Otun kendine has, hoş bir kokusu ve lezzetli bir aroması vardır. Bu açıdan bakıldığında tüketilmesi keyiflidir.

Peryavşan Otu Faydaları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu