Politika

Pentagon Neden Beşgen Şeklindedir?

instagram takipçi hilesi

1941 yılının Temmuz ayında, Japonların 7 Aralık‘ta Pearl Harbor‘u bombalayarak ABD‘yi resmen İkinci Dünya Savaşı‘na sokmasından altı ay önce, ileri görüşlü ABD Ordusu Tuğgenerali Brehon Burke Somervell, genişleyen Savaş Bakanlığı‘na ev sahipliği yapabilecek devasa bir bina fikrini tasarladı. “The Pentagon İlk Elli Yıl” kitabına göre Somervell, şubenin İnşaat Bölümü‘nün başındaydı ve bürokrasiye takılsa bile işleri halletme becerisine sahipti.

pentagon 1

Somervell, şu anda Washington, D.C.‘deki 17 binaya yayılmış 24.000 askeri ve sivil çalışanı kolayca barındırabilecek bu yeni binayı istiyordu ve bunun mümkün olan en kısa sürede yapılmasını istiyordu. Seçilen yer, Potomac Nehri‘nin karşısında, Arlington County, Virginia‘da, Arlington Ulusal Mezarlığı’nın hemen altında yer alıyordu ve arazinin parametrelerine uyması için benzersiz bir tasarım gerektirecekti. Smithsonian Magazine‘e göre, Ordunun Tasarım Bölümü şefi Pat olarak bilinen Yarbay Hugh Casey ve ekibi, garip şekilli alanı en üst düzeye çıkaran beşgen şeklinde bir bina buldu.

Pentagon Neden Beşgen Şeklindedir?

Maksimum Alan, Minimum Yükseklik

pentagon 2

Savunma Medya Ağı‘na göre, Tuğgeneral Somervell, Empire State Binası‘nda bulunan ofis alanının neredeyse iki katı ve 10.000 araçlık otopark ile en az 40.000 kişiyi barındırabilecek bir binayı 35 milyon dolarlık bir maliyetle öngörüyordu. Live Science‘ın haberine göre Somervell, sanki bu yeterince zor bir dizi gereklilik değilmiş gibi, ülkenin başkentinin nehrin karşısındaki manzarasını engellememek ve ülke askeri üretimini artırmaya başladığında yakında büyük talep görecek olan çelikten tasarruf etmek için dört kattan daha yüksek olmamasını şart koştu.

The Pentagon: Bir Tarihçe“ye göre, yeni binanın bulunduğu Arlington Çiftliği, Potomac Nehri‘ne bakan bir tepenin üzerinde deneysel tarım için kullanılan bir Tarım Bakanlığı arazisiydi. Alanın beş tarafı yollar ve diğer engellerle çevrili olduğundan, Savaş Bakanlığı‘nın yeni bina tasarımı kutunun dışında düşünmeyi gerektiriyordu.

Somervell daha sonra binanın yüksekliğiyle ilgili olası şikayetleri bertaraf etmek amacıyla planların dört kattan üç kata indirilmesini isteyerek işleri daha da zorlaştırdı. Ve hala aynı miktarda taban alanı istiyordu. Sonunda, baş mimar George Edwin Bergstrom ve küçük ekibi, binaya adını verecek olan tekil şekli ortaya çıkardı.

Fdr Devreye Giriyor

pentagon 3

Yeni Savaş Bakanlığı binasının planlarına yönelik tepkiler hızlı ve gürültülü oldu. Cornell Üniversitesi mimarlık bölümü dekanı ve aynı zamanda ABD Güzel Sanatlar Komisyonu başkanı olan Gilmore D. Clarke, bu devasa binanın Arlington Ulusal Mezarlığı‘nın bu kadar yakınına inşa edilmesini engellemek için verilen mücadeleye önderlik etti. The Ithaca Journal‘da yer alan güncel bir habere göre, o ve diğerleri binanın, Meçhul Askerin Mezarı ve Robert E. Lee‘nin eski evinin bulunduğu kutsal arazinin manzarasını bozacağına inanıyordu.

The Evening Star‘da yer alan habere göre, Ağustos 1941‘in sonlarında Başkan Franklin D. Roosevelt devreye girerek Arlington Ulusal Mezarlığı yakınında planlanan yeri iptal etti ve General Somervell‘e binanın boyutunu neredeyse yarı yarıya küçültmesini söyledi. O dönemde Roosevelt ve diğer herkes binanın sadece yaklaşan savaş sırasında kullanılacağına inanıyordu.

Smithsonian‘a göre yeni alan, ABD Ordusu‘nun Fort Myer üssü (şimdiki adı Joint Base Myer-Henderson Hall) ve Washington-Hoover Havaalanı arazilerinden oluşuyordu. History‘ye göre ABD hükümeti ayrıca Pentagon‘a yer açmak için Doğu Arlington‘da köleleştirilmiş insanların torunlarından oluşan ve geleneksel olarak siyahların yaşadığı bir mahalleden 150 aileyi tahliye etti.

İnanılmaz Bir Hızla İnşa Edildi

pentagon 4

Yeni proje alanıyla birlikte beş kenarlı bir binaya gerek kalmamıştı ancak bu noktada tasarıma yeniden başlamak için artık çok geçti ve bu yüzden alışılmadık şekli korudular. The Washington Post‘un haberine göre Somervell, Roosevelt’i binanın 35.000 işçiyi barındıracak kadar büyük olması için ikna etmeyi başardı; bu sayı Başkan’ın istediğinden 15.000 daha fazlaydı. Live Science‘a göre, 11 Eylül 1941 tarihinde temel atıldı ve sadece yedi ay sonra ilk Savaş Bakanlığı çalışanları taşınırken, binanın geri kalanında inşaat devam etti.

Binayı, ABD Savunma Bakanlığı‘na göre ilk atom bombasını üreten Manhattan Projesi‘ni yönetecek olan Albay Leslie Groves‘un gözetiminde sadece 16 ayda tamamladılar. Askeri tarihçi Alfred Goldberg The Pentagon: İlk Elli Yıl” adlı kitabında, “Zorunluluktan doğdu, büyük bir aceleyle inşa edildi ve bölüm bölüm işgal edildi, herkesin beklediğinden ya da beklemeye hakkı olduğundan çok daha iyi bir bina olduğu ortaya çıktı” diye belirtmiştir.

Pentagon Neden Beşgen Şeklindedir ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu