Yerli Kadın Ünlüler

Pelin Çift Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Pelin Çift8

Tam adı: Pelin Çift
Doğum tarihi: 8 Temmuz 1978
Doğum yeri: İzmir / Türkiye
Boyu: 1.66 m
Ailesi: Şahizer Çift
Eşi: Okan Akbaş
Mesleği: Gazeteci, sunucu
Aktif Yılları: 1997 yılından bu yana

imdb-logo

Sosyal Medyada
instagram-hesabitwitter-hesabi

Hakkında

Pelin Çift kimdir? Pelin Çift, 1978 İzmir doğumlu Türk gazeteci ve haber sunucusudur. Lise eğitimini Notre Dame de Sion Fransız Lisesi‘nde tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde okumuştur. Oradan Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur. Ardından 2001 senesinde Galatasaray Üniversitesi’nde Fransızca yüksek lisans yapmıştır. Gazetecilik bölümü üzerine yaptığı yüksek lisans tez konusu ‘Özel televizyonların yapısal özelliklerinin haber oluşumuna etkileri’dir.

Pelin Çift mezun olduktan sonra ilk tecrübesini NTV kanalında hava durumu sunuculuğu yaparak kazanmıştır. Daha sonradan hava durumundan terfi ederek haber spikerliğine geçiş yapmıştır. 2 sene Ntv kanalında haber sunmuştur. 2001 yılında krizden dolayı işten çıkarılmıştır. Pelin Çift, bu boşluğunu yüksek lisans yaparak doldurmayı tercih etmiştir. Yüksek lisansını bitirmeye yaklaştığı zamanlarda Paris Sorbonne Üniversitesi’ne kabul edilmiştir. Paris’e gidecekken SkyTürk kurulmuş ve Pelin Çift Paris’ten vazgeçerek burada işe başlamayı kabul etmiştir.

İlginizi çekebilir: Pelin Otunun Faydaları Nelerdir?

2003-2004 yılları arasında SkyTürk’te çalışan Çift, 2004 senesinden sonra 5 yıl boyunca CNN Türk kanalında çalışmaya devam etmiştir. Başarı dolu beş yılın ardından 2009 senesinde Habertürk Tv’ye geçmiştir. Habertürk kanalında Öteki Gündem ve Gündem isimli haber programlarının sunuculuğunu yapmıştır.

2009 yılında Ömer Akbaş ile evlenmiştir. Çiftin Ömer isimli bir oğulları vardır.

2013 yılında Show Tv’de yayınlanan ‘Bir Milyon Kimin?‘ isimli programın sunuculuğunu üstlenmiştir. Bu görevi Hakan Hatipoğlu ile birlikte yapmıştır. Programın jüri üyeleri Bülent Özveren, Gülben Ergen ve Okan Bayülgen’dir. 2014 yılına kadar Habertürk Tv’de hazırladığı Medya Kritik programının sunuculuğunu da yapmıştır.

2015 yılından beri Pelin Çift ile Gündem Ötesi adlı programı sunmaktadır. Program TRT 1 ekranlarında yayınlanmaktadır. Diğer yandan Pelin Çift ile İyi Fikir programının çalışmalarıyla ilgilenmektedir.

2016 yılında Erhan Altunay ile beraber ”Ayasofya’nın Gizli Tarihi” isimli kitabı çıkartmıştır.

Başarılı sunucu Çift, çok iyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Kamu Yönetimi okuduğu zamanlarda harçlık için NTV de çalışmaya başladığını ancak oranın havasını sevdikten sonra mezun oluncada çalışmaya devam ettiğini söylemektedir. Medya işinin kendisini yakalayıp bırakmadığını belirtmiştir. Bol bol kitap okuduğunu belirten sunucu kendisini tam bir bilgi oburu olarak nitelendirmektedir.

Pelin Çift Çalıştığı Kanallar ve Programlar

  1. 1997 – NTV
  2. 2001 – Skytürk
  3. 2004 – CNN Türk
  4. 2009 – Habertürk Tv
  5. Öteki Gündem
  6. Gündem
  7. 2013 – Show Tv
  8. Bir Milyon Kimin
  9. Medya Kritik
  10. Gündem Ötesi

Videoları

Fotoğrafları

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu