Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Pekmez Limon Karışımı Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Pekmez limon karışımı adeta doğal bir reçete olarak uzun yıllardır mutfaklarımızda bulunuyor. Özellikle kış mevsiminin gelmesi ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların artış göstermesi nedeniyle, herkes, doğal takviye edici gıda arayışına giriyor. Bir yandan bağışıklık sisteminin güçlenip hastalıklara karşı dirençli olması amaçlanırken, öte yandan da var olan virüs ya da bakterilerin vücuttan atılması isteniyor.

Kimyasal ilaçlar yerine doğal sürecin işleyişini güçlendirecek olan organik ürünler, bilhassa covid 19 pandemisinden bu yana pek çok insan tarafından sıkça tercih ediliyor. Üstelik bu ürünlerden bazıları için, aktarlara gitmeye veya büyük bir arayışa girmeye de hiç gerek yok! Çünkü evimizde bulunan malzemelerden elde edeceğimiz karışımlar sayesinde, doğanın bize sunduğu şifa kaynaklarına ulaşabilmemiz mümkün!

İşte biz de bu yazımızda sizlere, hemen hemen hepimizin evinde bulunan; demir içeriği ile bilinen pekmez ve C vitamini deposu olan limon karışımı hakkında detaylı bilgiler veriyor olacağız. Nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir? Tüm bunların cevaplarını yazımızda bulabilir ve konuya ilişkin videolara yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

pekmez limon karışımı

Pekmez Limon Karışımı Faydaları Nelerdir?

 • Öksürük krizlerine doğanın dur dediği nokta; pekmez ve limonun birleşimi..! Mevsimsel hastalıkların ardından haftalarca, hatta bazen aylarca süren öksürükler, gece uykularımızı bölerken, gündüz de hayat standardımızı düşürebiliyor. Tam da bu aşamada, pekmez ile limonu karıştırarak elde edeceğiniz bileşen ile, hem üst solunum yollarınızı hem de akciğerlerinizi rahatlatabilirsiniz.
 • Faranjt, larenjit ya da tonsilit gibi; bademciklerde, ses tellerinde veya soluk borusu bölgelerinde oluşan iltihaplanmalara karşı etkilidir. Dolayısıyla boğaz ağrılarını da hafifletmektedir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesinin yanı sıra, hastalıkları normalden çok daha kısa sürede atlatabilmeyi sağlıyor.
 • Kansızlıkla savaşarak vücudun demir ihtiyacını belli oranda karşılıyor. Buna bağlı olarak, enerji verdiğini söylemek mümkün!
 •  Kronik yorgunluk, çağımızın her yaş grubunda görülen müzmin sağlık problemlerinden biridir. Pekmez limon karışımı ile, vücut kendisini çok daha tazelenmiş ve zinde olarak hissediyor. Özellikle yataktan yorgun kalkanların bir numaralı seçeneği olabiliyor.

yorgunluk

 • Tatlı krizi yaşamayanımız yoktur sanıyoruz..! Günün belli saatlerinde veya bazı dönemlerde, yoğun bir şekilde gelen tatlı yeme isteği, çok sık tekrarladığında, hem kronik hastalıklara hem de kilo alımına neden olmaktadır. Ancak bu karışım, kan şekerini dengeleyici özelliğiyle tatlı krizlerine son vererek, metobolizmanızı dengede tutmaya yardımcıdır.
 • Vücutta bulunan toksinleri (zehirli maddeleri) atarak arınma sürecini destekliyor. Aynı zamanda, hastalık yapan serbest radikallere karşı da kelimenin tam anlamıyla; koruyucu kalkan görevi görüyor.
 • Üst solunum yollarını ve bronşları açarak nefes darlığı ya da alerjiye bağlı damak ve boğaz kaşıntısı gibi şikayetlerde önemli oranda iyileşme sağlıyor.
 • Diyet listelerinin baş tacı pekmez limon karışımı! Uzun süreli tokluk sağlayan, metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımına da destek olan bu karışım sayesinde hem enerjinizi kaybetmeden, hem de sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Pekmez Limon Karışımını Kimler Tüketemez?

 1. Herhangi bir hastalık nedeniyle uyguladığınız özel bir diyet varsa
 2. Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa
 3. Bu iki gıdadan birine veya her ikisine alerjiniz olduğu tespit edilmişse, pekmez limon karışımını kullanmadan önce mutlaka hekiminiz ile görüşmelisiniz.

Tüm bunlara ek olarak;

 • Eğer pekmez limon karışımını suya ekleyerek tüketecekseniz, suyun sıcaklığı oda sıcaklığından biraz daha ılık olmalıdır. Ancak kaynar su olmamalıdır.
 • Bu karışımı tükettikten 2 saat sonrasına kadar; çay, kahve gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Pekmez limon karışımı, tatlı krizine karşı koymak amacıyla tüketilecekse, suya karıştırılmadan; yalnızca 2 yemek kaşığı pekmeze yarım limonun suyu eklenerek içilmelidir.

pekmez limon hazirlama

Pekmez Limon Karışımı Nasıl Hazırlanır?

 • Öncelikle tercih edilecek pekmez her çeşit olabilir. Keçi boynuzu, dut veya üzüm pekmezi şeklinde doğal olan türlerden birini seçebilirsiniz.
 • Bir su bardağından biraz az olmak kaydıyla; içme suyunu doldurun.
 • Bu içme suyunun içerisine, 3 yemek kaşığı pekmez ve yarım limonun taze sıkılmış suyunu ilave edin.
 • 5 dakika boyunca karıştırın.
 • Kolayca hazırlanan bu karışımı, sabah ve akşam günde 2 kez olmak üzere, mümkünse aç karnınıza tüketin.
 • Bunu haftanın 6 günü tekrar edip, 1 gününde de vücudunuzu dinlendirin.
 • Karışımın günlük ve taze olmasına özen gösterin.

Böylece vücudunuzun çok daha zinde ve güçlü olduğuna şahitlik edeceksiniz.

Pekmez Limon Karışımı Faydaları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu