Mental SağlıkYaşam

Pazartesi Sendromu Hakkında 6 Bilimsel Açıklama

instagram takipçi hilesi

Ta ilk okul yıllarından başlayan bir sendrom olan” Pazartesi sendromu” hakkında  bilimsel açıklamaları sizlerle paylaşacağım.

pazartesi-sendromu-nedir

Pazartesi Sendromunu Neden Yaşıyoruz?

1. Uyku düzeninden

pazartesi-sendromu

Uyku düzenimizin değişmesi pazartesi sendromunu yaşamamız için oldukça etkili. Bu durum Yaz saati ve kış saati uygulamalarında da ortaya çıkıyor. Ama her hafta sonu bunu yaşıyoruz. Hafta içi yaşadığımız uykusuzluğu hafta sonu telafi etmeye çalışıyoruz.Bu durumda çok daha fazla uyuyoruz.Geceleri ise geç saatlere kadar uyanık kalıyoruz. Bu durum bizim biyolojik saatimizin karışmasına neden oluyor. Bilim insanlarına göre, daha fazla uyku bizim hafta başında daha yorgun hissetmemize neden oluyor ve pazartesi sabahlarında daha zor uyanıyoruz.

2. Güvenli Sosyal hayat

sosyal-hayat
Pazartesi sendromuna ilişkin başka garip bir neden ise insanın sosyal bir varlık oluşu ve konuşmaya ihtiyaç duyması. İş arkadaşlarıyla konuşması ve paylaşımda bulunması, kişinin bulunduğu ortamda daha güvende hissetmesine neden oluyor ve haftaya iyi başlamasını daha hızlandırıyor.

3. Duygulardaki Ani değişimler

ani-degismeler
Yapılan bir bilimsel çalışmada, kişilerden düzenli aralıklarla duygularını kayıt altına almaları istenmiş ve pazartesi gününde hissetikleri stres ve depresif durumun salı, çarşamba yada perşembe günlerinden farklı olmadığı sonucuna varılmıştır. Cuma günlerinde hissedilenler haftasonu beklentisi ile diğer günlerden daha farklı bulunmuştur. Bu çalışmaya göre, haftasonu günü olan pazar gününden hemen sonra gelen ilk iş günü ani duygu değişimine neden olmaktadır. Bu nedenle pazartesi haftanın en kötü günü hissini uyandırmaktadır.

4. Kendini kötü hissetmek

kendini-kotu-hissetmek
Haftasonları genellikle normalden daha fazla yiyip içmekle geçmekte bu da kişilere fiziksel olarak daha fazla zarar vermektedir. Amerikadaki her yaş ve her kesimden kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, kadınların kendilerilerini pazartesi günleri daha az çekici hissetikleri sonucuna varılmıştır. Ayrıca, insanlar pazartesi günlerini değişime başlamak için en iyi gün olarak görürler. Örneğin diyete başlamak, sigarayı bırakmak için haftanın ilk gününü seçerler. Bunlar pozitif başlangıçlar olsa bile gerçekleştirilmesi kolay olmadığından pazartesi sendromu algısını körükler.

5. Sağlık durumu (Aman Dikkat)

inme
Pazartesi günleri kendimizi daha sağlıksız hissetmiyoruz aslında gerçekten daha sağlıksız oluyoruz. Bilim insanlarına göre, kişiler sabit kilolarını normalde korusalar bile pazartesi günleri kilolar biraz daha artmış oluyor. Ayrıca pazartesi günleri en çok kalp krizi ve inme geçirilen gün olarak belirtiliyor. Kan basıncının en yüksek olduğu gün de yine pazartesi günü olarak belirlenmiş.

6. İşini sevmeme

isini sevmek
Kamuoyu araştırmalarına göre insanların %70’i işini sevmemekte. Bu durum psikiyatrist ve kariyer koçlarına göre “bunalımlı pazartesi”ye neden oluyor. Depresyon ve gerginlik hissi pazar akşamından başlıyor ve üretken olmayan bir pazartesiye neden oluyor. Bu da iş başvurularının %37’sinin salı günü yapılmasına neden oluyor. Kişilerin sevmedikleri işlerinde geçen kötü bir pazartesi, salı günü yeni bir iş başvurusu yapmalarına neden olabiliyor.

Kaynak
fizikist

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu