Mental SağlıkYaşam

Gizli Depresyon (Distimik) Nedir?

instagram takipçi hilesi

depresyon 6

Günümüzün trend hastalığı olarak bilinen depresyon, 7’den 70’e pek çok insanda görülebilmektedir. Toplum genelinin %10-15’inde görülmekte olan ve günden güne artan depresyon sorunu, uzmanlar tarafından psikiyatrik bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Kişinin bütün yaşam kalitesini etkilemekte olan bir sorun olan depresyon çağımızda en çok karşılaşılan hastalıkların başında gelmektedir.

Gizli Depresyon Nedir?

depresyon 9

Depresyon belirtileri görülmekte olan insanlarda halsizlik, konsantrasyon, karamsarlık, umutsuzluk, iştahsızlık ve uyku bozukluğu görülmektedir. Fakat çoğu kişi depresyonda olduğunun ayrımında değildir. Tıp dilinde”Distimik” olarak adlandırılmakta olan söz konusu durum sinsice ortaya çıkarak yavaş yavaş ilerler. En az süreyle iki yıl süren gizli depresyonun çocukluk ve ergenlik dönemlerinde de meydana geldiği bilinmektedir.

Distimik bozukluk yaşayan kişiler genel itibari ile kendilerini “kendimi bildim bileli böyleyim” biçiminde tanımlamaktadırlar. Söz konusu durumu depresyon belirtisi ve psikolojik bir rahatsızlık belirtisi olarak görmektense yapısal durumlarının bu biçimde olduğunu ve karakterlerinin bir parçası olduğunu belirtirler.

depresyon 4

Erkeklerde Daha Çok Görülüyor!

Distimi rahatsızlığı bir başka deyişle gizli depresyon, erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla gözükmektedir. Kadınların erkeklere göre daha fazla ağlaması, üzüntü ve sinirlerini genellikle bağırarak ya da konuşarak atlatmaları gizli depresyona karşı koymaktadır.

depresyon 2

Kadınların sürekli arkadaşları ile dertleşmeleri, üzüntü ve sıkıntılarını içlerine atmasını engellemektedir. Erkekler ise söz konusu sıkıntıları dile getirmek yerine içlerinde yaşamayı seçiyorlar. Bu durum da distimik bozukluğu ortaya koymaktadır.

Gizli Depresyonun Belirtileri

depresyon 1

Kişi kendisindeki potansiyeli yok ayarak hiçbir şeye hiçbir biçimde motive olamazlar. Yaşama karşı umutsuz ve karamsardırlar. Önceleri uyguladıkları ve sevdikleri hobilerinden vazgeçerek pek çok duruma karşı isteksiz tavırlar sergilerler. Amerikalı psikologların 43 bin kişi üzerinde yapmış oldukları araştırmalarda gizli depresyon içermekte olan kişilerin verimsiz çalıştığı, duygusal ve fiziksel problemler yaşamaya meyilli oldukları gözlemlenmiştir.

depresyon 5

Bu gibi kişiler önceden başarmış oldukları yeteneklerini ve işleri göz ardı ederek isteksiz davranırlar. Bu sayede başarısız olarak kariyerlerinde hak etmiş oldukları başarı elde etmekte güçlük çekerler. Bu kişilerin arkadaş ortamlarında ve evliliklerinde sık sık sorun yaşadıkları ve sorumluluklarından kaçındıkları görülmektedir.

Evlenmeyi Reddediyorlar

Distimi hastaları yerine getirmeleri gereken sorumluluklardan kaçındıkları için genelinde evliliğe karşı çıkma ve isteksizlik gibi durumlar gözlemlenebilmektedir. Erkeklere göre kadınlarda daha fazla rastlanılan söz konusu durum evlenmeye karşı isteksizliğe yol açmaktadır.

depresyon 3

Distimi hastalarının evliliğe karşı uzak durmaları ve isteksiz olmalarının en önemli nedeni kaybetme korkusundan gelmektedir. Yaşamının bir bölümünde veya küçük yaşlarda yaşamış olduğu bir travma sonucunda kaybetmekten korktuğu için eş, arkadaş ve sevgili edinme gibi durumlardan uzak durmayı tercih ederler.

Gizli Depresyon İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=–ELZ3MLwiw

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu