Parazit Filminin Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

2019 yapımı 92. Akademi Ödülleri‘nde ‘En iyi Film’ ve ‘En iyi Orijinal Senaryo’ Oscarlarının sahibi Parasite (Parazit) filmi olmuştur. Senaristliğini ve yönetmenliğini başarılı yönetmen Bong Joon-ho‘nun yaptığı bir Güney Kore filmidir. Parazit filminin türü kara komedi, gerilimdir.

Filmin senaryosunu aynı zamanda filmle ‘En iyi yönetmen’ Oscarını da kazanan Bong Joon-ho’yla birlikte Han Jin-won yazmıştır. Parazit filmi dünya prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde gerçekleştirmiştir. Film dünya çapında 121.8 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Filmin süresi 132 dakikadır.

parazit

Parazit Filminin Konusu

Parazit filmi, yoksul bir ailenin zengin bir ailenin evinde hizmetçi olarak giriş yapmasıyla sınıf farkları, kapitalizmi ve aile ilişkilerini konu almaktadır.

parazit

Filmde eskiden süre gelen servetleriyle lüks içerisinde yaşayan Park ailesi ve ay sonunu getirmeye zorlanan zekilik anlamında en büyük zenginliğe sahip fakat başka bir şeyleri olmayan Kim ailesi yer alır. Kader bu iki aileyi bir şekilde birleştirmiştir. Kim ailesi git gide lükse kendilerini kaptırarak Park ailesinin yerine geçmeye başlamaktadır. Park’lar ise habersizce her şeylerini kaybetmeye başlar… İki aile arasında başlayan mücadele, hırsa çok geçmeden kan ve gözyaşları dahil olacaktır.

parazit 3 685x456

Parazit Filmi Oyuncuları

Filmin başrolleri ve oyuncu kadrosunda da Koreli oyuncular yer almaktadır. Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong, Park So-dam, Choi Woo-shik başlıca filmde yer alan isimlerdir. Parazit filminin tam kadrosu şu şekildedir:

 • Song Kang-ho – Kim Ki-taek
 • Jang Hye-jin – Kim Chung-sook, Ki-taek’nin karısı
 • Choi Woo-shik – Kim Ki-woo, Ki-taek’nin oğlu
 • Park So-dam – Kim Ki-jeong, Ki-taek’nin kızı
 • Lee Sun-kyun – Park Dong-ik
 • Cho Yeo-jeong – Park Yeon-gyo
 • Jung Ji-so – Park Da-hye, Dong-ik’nin kızı
 • Jung Hyun-joon – Park Da-song, Dong-ik’nin oğlu
 • Lee Jung-eun – Gook Moon-gwang
 • Park Myung-hoon – Geun-sae
 • Park Geun-Rok – Şöför Yoon
 • Jung Yi-seo – Pizzacı müdürü

parazit

Filmin Yapım Süreci

Parazit filminin çekimlerine 18 Mayıs 2018 tarihinde başlanmıştır. 19 Eylül 2018’de sona eren çekimlerden sonra film 21 Mayıs 2019′da dünya prömiyerini Cannes’ta yapmıştır. Ardında 31 Mayıs’ta Güney Kore’de vizyona girmiştir.

Filmde yer alan Park ailesinin evi sıfırdan tasarlanıp yapılmış bir settir.

parazit

Filmin Başarıları

Film dünya çapında 40’ı aşkın ödüle aday olmuştur. Film eleştirmenleri tarafından oldukça geçer not alan Parazit’in en büyük başarıları ise Cannes Film Festivali, BAFTA, Altın Küre ve Oscar Adaylıkları olmuştur.

BAFTA ve Altın Küre’de En iyi yabancı dilde film ödülünü, 92. Akademi Ödül Töreni’nde ise ‘En iyi Film’, ‘En iyi Orijinal Senaryo’ ve Yabancı dilde en iyi film Oscar’larını alarak geceye damga vuran film olmuştur. Parazit, yabancı bir dilde ‘En iyi Film’ Oscar’ını almasıyla da bir ilke imza atmıştır.

parazit

Filmin Fragmanı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu