Alternatif TıpYaşam
Trend

Papatya Çayının Faydaları

Papatya Çayı Nelere İyi Gelir?

instagram takipçi hilesi

Papatya çayı, doğadan gelen hem görüntüsü hem içerdiği faydalar yüzünden, çay olarak hazırlanıp, tüketilen bir bitkidir. Kurutulup hazırlanarak yapılan çay, papatya çiçeğinden kurutulup elde edilen hoş kokulu bir çaydır. Doğal olduğu için oldukça yararlar içeren papatya çayı çeşitli antioksidanlar içerdiğinden, kanser ve kalp hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Uyku sorunu olanlar için de rahatlatıcı ve gevşetici özelliği olduğundan, papatya çayı tüketilebilir. Papatya çayı, aynı zamanda sindirim için oldukça faydası olan bir içecektir.
papatya cayinin faydalari e1600146719127

Papatya çayının faydaları

1. Papatya Çayının Uyku Kalitesini Arttırıcı Etkisi

Uyku sorunu olanlar için özellikle papatya çayı oldukça faydalı bir içecektir. Beyinde uykusuzluğu azaltan apigenin adında antioksidan içeren madde bulunur. Kronik uyku problemi olanlar, özelikle papatya çayını yatmadan önce tüketmelidir. Yapılan araştırmalara göre; iki grupta yapılan deneyde 1-2 hafta sonunda uyku sorunu olanlarda papatya çayını tüketenler, tüketmeyenlere göre uyku sorunu problemini aza indirmişlerdir. Papatya çayı ayrıca strese de iyi gelen bir antioksidandır.

2. Papatya Çayının Sindirime Yararı

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında papatya çayının önemli katkısı bulunmaktadır. Bağırsaklarda gaz ve sıkışma yaşanması, mide bulantısı gibi durumların giderilmesinde papatya çayı oldukça fayda sağlar. Hayvanlarda yapılan çalışmalarda, bazı gaztrointestinal rahatsızlıklar, ishal gibi durumlara iyi geldiği görülmüştür. Fareler üzerinde yapılan deneylerde ise, ülserin gelişimini önlemede papatya çayının katkı sağladığı belirlenmiştir.

papatya cayinin faydalari 1 e1600156791136

3. Papatya Çayının Kansere Karşı Koruyuculuğu

Epigenin ve anioksidan içeren papatya çayı, kanser hücrelerine karşı savaşır. Yapılan hücre kültürü deneylerine göre papatya çayı deri, rahim kanseri, propostat, göğüs kanseri ve sindirim yolu ile ilgili kanser türleri ile papatya çayı hücrelere karşı savaş açmaktadır. Yapılan çalışmalar, ne kadar başarılı olsa da tam bir sonuç sağlamak için daha fazla denek ihtiyacına gerek görülmektedir.

4. Papatya Çayının Kan Şekeri Üzerinde Etkisi

Papatya çayının içeriğindeki antienflamauar etki nedeni ile kan şekeri seviyesi, değerlerini düşürmede etkili olduğu gözlemlenmiştir. Kronik olarak yükselen pankreas hücre zarına karşı, papatya çayı savaş açar. İnsülin üreten papatya çayı, kan şekerini dengelediği için sağlıklı olarak tüketilebilir.

papatya cayinin faydalari 2 e1600156859650

5. Papatya çayının kalp sağlığı üzerindeki etkileri

Antioksidan içeren papatya çayı, tansiyon ve kalp hastalıkları için oldukça yararlı bir çaydır. Su içenlerle kıyaslandığında, papatya çayı kolestrol düzeyini de dengelemektedir. Diyet yapanların listelerinde bulunması gereken papatya çayı, sağlığınızla ilgili olumlu etkilere sahip bir çaydır.

6. Diş Ağrısı Çekenlere de Papatya Çayı Öneriliyor

Diş ağrısı çeken bireylerde, papatya çayı tüketiminden sonra, diş ağrılarının hafiflediği gözlemlenmiştir. Diş sorunu yaşayanlar, papatya çayı ile gargara yapabilirler.

7. Papatya Çayı Demek Güzellik Demek!

Papatya çayının bin bir çeşit faydaları var. Bunlardan bir diğer ise cildi güzelleştirmesidir. Cilt toniği gibi kullanarak, yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

8. Göz Kapaklarındaki İltihapı Yok Eder

Göz kapaklarındaki oluşan iltihapları tedavici edici özelliğe sahiptir.

9. Sinüzit, Neze gibi Solunum Yolu Hastalıklarına İyi gelir

Solunum yolu rahatsızlığı çekenlere birebir tedavi yöntemidir. Sinüzit, nezle gibi solunum yoluyla ilgili rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Buharını solumak iyileşmenize yardımcı olacaktır.

10. Kadınların sağlam dostu

Kadınların Regl ağrılarına, iyi gelir.

11. Sırt ve Bel Ağrılarına İyi gelir

Papatya çayı günlük tüketimle, sırt ve bel rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırılanır?

Günlük olarak aşırıya kaçmamak kaydı ile papatya çayını tüketebilirsiniz. Çayın hazırlanması oldukça kolaydır. Hazır olarak kurutulmuş papatya ya da çayını aktarlardan bulabilirsiniz. Kaynamış su içerisine bir tutam atarak, dinlenen papatya çayına,  isteğe göre limon ve bal ilave edebilirsiniz.

Papatya Çayının Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=l8LVTFpjx5w

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu