Yaşam

Pantone Nedir? 2020 Yılının Rengi Hangisidir?

Yılın Renginin Seçilmesini Sağlayan Pantone Hakkında Bilgiler Burada...

instagram takipçi hilesi

Pantone nedir? Bu soru birçok kişi tarafından merak ediliyor. Özellikle sosyal medya gündemine oturan “yılın rengi” konusundan sonra daha çok araştırılmaya başlandı.

Pantone; bütün dünyada renklere karar veren bir enstitüdür diyebiliriz. Buna göre bu enstitü; moda, tekstil, ev tekstili, boya, yapı gibi birçok sektörde renkler ile ilgili karar verir. Renklerin evrensel dili olarak bilinen Pantone şirketi, 1962 yılında Lawrence Herbert tarafından kurulmuştur.

Pantone renk skalası bir kılavuz halinde verilir. Pantone kılavuzundaki renklerin mat mı yoksa parlak mı olduğu harfler aracılığı ile anlaşılır. Buna göre mat renkler M harfi ile ifade edilir. Bunun yanı sıra; C kaplanmış, U kaplanmamış renkleri ifade eder.

Pantone Tarihçesi

pantone nedir 2

Pantone şirketinin kuruluş amacı ticari baskı şirketi olmaktır. Şirketin kurucuları iki kardeştir (Mervin ve Jesse  Levine).

Şirketin kariyerinin değişmesi ve başka bir yönde daha emin adımlarda devam etmesi 1956 yılına dayanır. Çünkü 1956 senesinde, Lawrence Herbert isimli bir kişi yarı zamanlı olarak işe alınır Lawrence Herbert, Hofstra Üniversitesi mezunudur.

Herbert, kimya konusunda oldukça bilgiliydi. Bu nedenle şirketin pigment renkli mürekkeplerin üretiminde değerlendirmesini kolaylaştıran bir sistem kurdu.

Fakat onun bu hamlesi şirket hisselerinin kar değil zarar elde etmesine sebep olmuştur. Şirket hisseleri tam tamına 50,000 dolar zarar etmiştir. 

Ancak hisselerdeki zarar mürekkep ve baskı bölümünde de geçerli olmamıştır. Aksine bu bölümde kar elde edilmiştir. 

Ardından bu şirketin hisseleri satın alındı ve şirketin ismi değiştirilerek Pantone ismi verildi. Pantone renkleri 1164 tanedir.

2020 Yılının Rengi Nedir?

pantone nedir 5

Pantone, 2000 yılından beri yılın rengine karar verir. Belirlenen renk başta moda olmak üzere birçok sektörde karşımıza çıkar.

2020 yılının her sektörde öncü olan rengi ise; Pantone 19-4052 Classic Blue olarak belirlenmiştir. Peki neden bu renk seçilmiştir?  Bu soruya Pantone yönetici müdürü bu konuda, akşam görüntüsünün genişliğinin ve sonsuzluğunun mavisini andırdığını söylüyor. Klasik mavi renginin derin düşünceleri ve farklı bakış açısını belirttiğini ortaya koyuyor.

Pantone Nedir? Pantone Hakkında Diğer Bilgiler

pantone

  • Pantone sayesinde herhangi bir konuda matbaa gibi hizmet alırken, beklediğinizden farklı bir renk ile karşı karşıya kalmazsınız. Eğer Pantone renk kataloğu gibi bir şey olmasaydı, bilgisayar ekranında gördüğünüz renk farklı, elde etmek istediğiniz sonuç çok farklı olurdu.
  • Katalogtaki her rengin farklı bir anahtar kodu vardır.
  • Pantone kataloğundaki renklerin numaraları vardır. Örneğin katalogtaki renkler CMYK, RGB gibi kod numarası ile ifade edilir.
  • Pantone renk seçimlerini her sene aralık ayında yapar.
  • Klasik mavi renk; konsantrasyon üzerinde arttırıcı etkisi ile bilinir. Bunun yanı sıra, zihnin dingin bir hal almasını sağlar.
  • İç mekanda ise, ferah ve modern bir renktir.

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu