Cilt SağlığıKişisel Bakım

Gülüş Estetiği Nedir?

instagram takipçi hilesi

Gülüş estetiği son dönemde oldukça sık duyulan önemli işlemler arasında yer almaktadır. Ağız sağlığı insanın vücudunda dikkat edilmesi gereken kısımların başında gelmektedir. Ağız sağlığı denilince de diş ağrısı, diş ve diş etlerine bağlı problemler akla gelmektedir. Diş ve diş etleriyle yapılan işlemlerle ortaya çıkan ve son zamanlarda popüler olan bu gülüş estetiğinin ne olduğuna gelin daha detaylı bakalım…

gulus estetigi

Gülüş Estetiği Nedir?

Gülüş tasarımı aslında kişinin gülüşüne estetik bir biçim kazandırma amacıyla yapılmaktadır. Zirkon kaplamalar, beyazlatma, bonding, diş eti operasyonları ve diş boyunun ayarlanması gibi farklı tekniklerle gülüş istenilen duruma getirilmektedir. Hastaların yüz şekilleri ve istekleri de göz önünde bulundurularak mümkün olduğu kadar doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması için uygulanmaktadır.

gulus estetigi

Çürük dişler, bir takım diş eti hastalıkları, anormal renklenmeler sonucunda oluşan bazı estetiksel sorunlar, insanların sosyal hayatlarını olumsuz anlamda etkileyebilmekte ve öz güven eksikliklerine neden olabilmektedir. Kişiler bu gibi sebeplerle toplum içinde gülmekten bile çekinmektedirler. Gülüş tasarımı ve buna bağlı olarak yapılan estetik müdahaleler kişilerin ağız sağlığını için faydalı olurken bir yandan da onlara arzu ettikleri gülüşle özgüvenlerini geri kazandırmaktadır.

gulus estetigi

Gülüş Tasarımı Hangi İşlemleri İçerir?

Gülüş estetiğinde her hastanın gereksinimleri ve istekleri farklı olabileceğinden yapılacak olan işlemler kişiye göre değişip özel olarak belirlenir. Bu işlemlere karar verilirken hastanın yüz hatları, yaşı, cinsiyeti ve beklentileri gibi birçok faktör dikkate alınmaktadır.

İlk olarak dişlerde var olan çürük ve diş eti hastalıklarının tedavisine başlanarak diş temizleme işlemleri uygulanır. Ardından hastaların ihtiyaçlarına ve isteklerine göre işlemler planlanır. Bu işlemler çoğunlukla gingivektomi ismindeki diş eti estetiği girişimleridir. Diş beyazlatma yöntemleri, diş problemlerinin implant ve protez uygulamalarla giderilerek telafi edilmesi ve porselen lamine kaplamalar ya da zirkonyum kaplamalar gibi ortodontik tedaviler bu işlemler arasında yer alır.

gulus estetigi

Gülüş Tasarımı Nasıl Olmalıdır? Gülüş Çeşitleri Nelerdir?

Gülüş tasarımında diş etleriyle dişlerin uyum içinde olması en önemli unsur olmaktadır. Dişlerdeki problemlerin giderilmesinin ardından estetik olarak uygulamalara geçilir. Kadınlarda gülüş tasarımı yapılırken ön iki dişin biraz daha uzun olmasına dikkat edilirken, erkeklerde dişlerinin daha çok homojen dağılmasına dikkat edilmektedir. Dişlerle yanakların desteğinin sağlanmasıyla daha sağlıklı ve daha estetik dişlere sahip olunabilir.

Gülüş tasarımı yapılırken çok yaygın tercih edilerek planlanan gülüş çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar ‘Çekici Estetik, Entelektüel ve Sportif Gülüş‘tür. Çekici estetik gülüşte ön dişlerin daha ön plana çıkartılması tercih edilir. Entelektüel gülüşte dişler aynı seviyeye getirilerek hastaya daha olgun bir gülüş sağlar. Sportif gülüş çeşidinde orta kesici olan dişlerin yan taraflarındaki kesici dişlerden uzun şekilde tasarlanması planlanır.

Gülüş Estetiği Örnekleri

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu