Tiyatro ve Dans

Pandomim Nedir? Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Pandomim, tiyatronun evrensel bir dili olarak kabul edilen, beden dili ve mimiklerini kullanarak yapılan bir tiyatro türüdür. Aynı zamanda mim sanatı olarak da adlandırılan pandomim, kökeni yüzyıllar öncesine dayanan bir sanat formudur. Eski çağlardan günümüze kadar gelen pandomim, taklit sanatı olarak bilinir.

Pandomim sanatında, sanatçı kendisini ifade etmek için yüzüne ve ellerine farklı şekillerde makyaj yapar. Bu şekilde, eserini anlatırken görsel bir gösteri sunar. Pandomim sanatçıları, drama veya komedi gibi farklı türlerde eserler sunarken, makyajlarını da buna uygun olarak abartılı bir şekilde yaparlar. Örneğin, ağlayan göz veya gülen surat gibi ifadeleri vurgularlar.

Pandomim

Pandomim Nasıl Yapılır?

Pandomim sanatı, özellikle sanatçının beden dili ve mimikleriyle gösteriyi seyircilere sunarak gerçekleştirdiği bir sanat formudur. Pandomimin sessiz yapılmasının ana nedeni, insanlar arasında beden dilinin ortak bir dil olduğunu ve bunu da insanlara sunabilme imkanı sağlamasıdır. Bu sanat formu, herhangi bir dil yerine beden dili ve mimiklerin kullanılmasıyla tüm insanlar tarafından anlaşılabilen bir sanat olarak günümüze kadar çeşitli isimler altında var olmuştur.

Pandomim, gösteri sanatları kategorisinde yer aldığından tiyatro disiplini içerisinde icra edilmektedir. Pandomim sanatını icra eden sanatçılar, yüzlerine beyaz boya sürerler. Bunun nedeni jest ve mimiklerini seyirciye daha rahat geçirmektir. Pandomim gösterileri, diğer gösteriler ile beraber birleştirerek yapılabildiği gibi tek başına da icra edilebilir.

Pandomim sanatı, televizyon aracılığıyla daha fazla tanınmış ve zamanla sinema ve hatta bale gibi diğer sanat formlarının sergilendiği alanlarda da gerçekleştirilen bir gösteridir. Pandomim sunumunda sessizlik önemli olsa da, bazen müzik eşliğinde seyirciyi etkilemek ve eserin daha akılda kalıcı olmasını sağlamak için farklı sesler kullanılabilir. Bu sesler, sanatçının dışında da sunulabilir. Bazı gösterilerde müzik kullanılırken bazı gösterilerde ise sanatçı ağzına yerleştirdiği bir düdük kullanabilir.

Pandomim sanatı, televizyon aracılığıyla daha fazla tanınmış ve zamanla sinema ve hatta bale gibi diğer sanat formlarının sergilendiği alanlarda da gerçekleştirilen bir gösteri. Pandomim gösterilerinde sessizlik önemli olsa da, bazen müzik eşliğinde seyirciyi etkilemek ve eserin daha akılda kalıcı olmasını sağlamak için farklı sesler kullanılabilir. Bu sesler, sanatçının dışında da sunulabilir.

Pandomim

Bazı Pandomim Hareketleri ve Anlamları

  • Bir elin kalp üzerine konması, “aşk” duygusunu ifade etmektedir.
  • Gözler üzerine konulan eller aşağıya doğru çekiliyorsa bu, “gözyaşı” anlamına gelir.
  • Yumrukların sıkılarak başın üstüne koyulması, öfkeyi anlatırken; kolların çapraz olarak aşağıda tutulması ise arzu anlamına gelmektedir.
  • Ağzını ve gözünü kocaman açmak ise şaşkınlığı belirtmektedir.

Pandomim İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu