Sağlıklı Yaşam

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

instagram takipçi hilesi

Bir markete gittiğinizde kendinizi kaybettiğiniz oluyor mu? Alışverişlerinize bisküvi, cips, çikolata ve kraker gibi atıştırmalıklar ekliyorsanız ve bunlar olmadan kendinizi yalnız hissediyorsanız size bir müdahale gerekiyor. Paketli gıdayı azaltmak sağlığınız için yepyeni bir başlangıç yapmanızı sağlıyor.

Bu yazımızda abur cubur tüketiminden kurtulmanız için önerileri derledik. Yazımızın tamamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca buraya tıklayarak abur cubur tüketiminin zararları hakkında videoyu izleyebilirsiniz.

1. Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem: Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

İlk önerimiz sağlıklı yiyecekler yemenizden yana. Kuruyemiş ve kurutulmuş meyveler evinizde mutlaka bulunsun. Canınız tatlı bir şeyler istediğinde bunları tüketin.

Kayısı, kuru incir, dut, ceviz, badem, Antep fıstığı ve leblebi gibi besinlerin sağlığınıza zararı yoktur. Aksine faydalı olmasıyla tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. En faydalı kuruyemişleri buraya bırakıyoruz, mutlaka izleyin.

2. Kendi Tatlılarınızı Kendiniz Yapın

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Canınız tatlı istediğinde hazır gıdalar tüketmeyin. Hemen mutfağa girin ve en güzel tatlılara imzanızı atın. Kek, çikolatalı pasta, puding gibi birçok lezzet hazır satılanlara kıyasla daha lezzetlidir.

3. Bol Bol Su Tüketin

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Canınız tatlı istedi. Kendinizi durdurmak için hemen çikolataya sarılmayın. Öncelikle bir bardak su için. Emin olun su içerek canınızın tatlı istemesini bir süreliğine durdurabilirsiniz. Ayrıca açlık anlarında da su içmek faydalıdır.

4. Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem: Paketli Gıda Almayın

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Belki bu madde size çok basit gibi görünecek. Fakat en zoru almamak desek bize inanır mısınız? Markete girdiğinizde atıştırmalık almanız kendinize vereceğiniz en büyük zarardır. Bu nedenle kesinlikle atıştırmalıklara para harcamayın.

5. Boş Zamanlarınızda Farklı Aktivitelere Yönelin

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Boş zamanlarınızda can sıkıntısından paketli gıda tüketiyorsanız kendinizi durdurmanın en iyi yolu: Oyalanmaktır.

Can sıkıntınızı eğlenceli aktivitelerle geçirmeye çalışın. Yürüyüş yapın, spor yapın ya da film izleyin. Ne yaparsanız yapın kesinlikle can sıkıntısından abur cubur tüketmeyin.

6. Moraliniz Bozukken Kendinize Hakim Olun

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Birçok insan morali bozukken zararlı gıdaları tükettiğini söyler. Fakat sıkıntılı anlarınızda paketli gıda tüketerek sağlığınızı ve kilonuzu olumsuz yönde etkilersiniz. Duygularınızla başa çıkmak  için yeme – içme alışkanlığından uzak durun. Sorunlarınızla yüzleşerek, zorluklar karşısında dik durmayı öğrenin.

7. Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem: Bir Kere Bile Olsa Denemeyin

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Eğer daha önce hiç tüketmediğiniz bir paketli gıda varsa ve ilk kez deneyecekseniz hemen kendinizi durdurun!

Çünkü bir kere denemek, zamanla alışkanlık haline gelir. Bu nedenle asla denemeyin. Yeni bir lezzeti damağınızın tanımasına izin vermeyin.

8. Acıktığınızda Su İçin

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Acıktığınızda hemen atıştırmalıklara yönelmeyin. Bazen bir bardak su bile sizi birkaç saat boyunca tutar. Açlık hissinizin bastırılmasını istiyorsanız ilk olarak su için. Sabahları da aç karnına bir bardak su içerek güne başlayabilirsiniz.

9. Yediklerinizin Kalorisini Hesaplayın

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Bazen insan yediklerinin kalorisini görerek kendine engel olabilir. Emin olun bir parça çikolata ile en lezzetli et yemeğinin kalorisi aynıdır. Peki sizce hangisini tüketmek daha mantıklı?

Kalorisi yüksek olan gıdalar yerine sağlıklı, bol proteinli yiyeceklere yönelin.

10. Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem: Stresi Yönetin

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Stresli anlarınızda atıştırmalık tüketmekten vazgeçin. Bunun yerine stresle mücadele etmeyi öğrenin. İş, sosyal hayat, okul ve aile yaşamındaki zorluklar sağlıksız beslenmenize yol açmasın.

11. Geceleri Mutfağa Girmeyin

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Birçok insan gece uykudan uyanarak mutfağa girer. Önüne geçen zararlı yiyecekleri tüketerek açlıkla mücadele eder. Fakat size önerimiz geceleri mutfağa girmeyin. Uykudan uyanarak yediğiniz yiyecekler size daha fazla kilo aldıracaktır.

12. Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem: Ara Öğünlerde Bir Şeyler Yiyin

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Mutlaka ara öğünleriniz olsun. Ara öğünlerde ufak tefek bir şeyler atıştırın. Atıştırdığınız şeyler sizin bir sonraki öğüne hazırlanmanızı sağlar. Bu sayede gün boyu aç kalıp, bir anda gereğinden fazla tüketmekten korunmuş olursunuz.

13. Gerekirse Hekim İle Görüşün

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Paketli gıdalardan uzak duramıyorsanız belki de vitamin eksikliği ya da şeker hastalığı gibi bir rahatsızlığınız vardır. Bu nedenle hekim ile görüşerek, tahlil yaptırmanız gerekir. Açlık ve tatlı krizlerinin arkasında yatan nedeni bu şekilde öğrenebilirsiniz.

14. Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem: Yediklerinizin Zararlarını Araştırın

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Yediklerinizin zararlarını öğrenerek sağlığınıza yaptığınız kötülüğü öğrenebilirsiniz. Bu sayede belki de kendi kendinizi kontrol etmeyi öğrenirsiniz.

15. Eğer Hemen Bırakamıyorsanız Sınır Koyarak İşe Başlayın

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem

Eğer bırakmak size zor geliyorsa azaltarak işe başlayın. Günde 1 paket tükettiğiniz gıdayı ilk olarak yarıya indirin. Zamanla yarım paketi de azaltarak, kendinizi alıştırmaya çalışın.

Paketli Gıdayı Azaltmak İçin 15 Yöntem Hakkında Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=_K00RjCF7BU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu