Yerli Kadın Ünlüler

Öykü Karayel Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Öykü Karayel
Tam adı: Öykü Karayel
Doğum tarihi: 20 Ağustos 1990
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 1,55  m
Ailesi: Kardeş: Ezgi Karayel
Eşi:  Can Bonomo (2018’de evlendi)
Mesleği: Oyuncu
Aktif Yılları:  2010’dan bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Öykü Karayel kimdir?  Öykü Karayel, 20 Ağustos 1990 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Oyuncunun aynı zamanda Ezgi adında tek yumurta ikizi bulunmaktadır. Lise eğitimini aldığı Çemberlitaş kız lisesinde okurken Kenter tiyatrosunda aldığı tiyatro eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümüne gitmeye hak kazandı. İkizi Ezgi Karayel ise oyunucunun aksine Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümüne gitmiştir.

Konservatuarda öğrenci olduğu zamanlarda kendini geliştirmek için bir sürü tiyatrolarda yer aldı. Öğrenci değişim programı ile Londraya giderek orada da tiyatro eğitimi almıştır. İkiz kardeşi Ezgi aynı zamanda dalış yapmaktadır. Oyuncuda ikizi gibi su altı dalışı ile ilgilenmektedir.

Tiyatroda olduğu dönemlerdeki ilk başarısını, Berkun Oya imzalı Güzel Şeyler Bizim Tarafa adlı oyunda almıştır. Güzel Şeyler Bizim Tarafta adlı tiyatro oyununun seçmelerine katılan oyuncu seçmelerde Ayşe rolünü oynamaya hak kazanmıştır. Ayşe rolünde sergilediği üstün performansı ile 16. Sadri Alışık Sinema ve Efes Özel Ödülünü kazanmıştır. Ayrıca Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Genç Yetenek Ödülü’nün de sahibi olmuş oldu.Bartu Küçükçağlayan, Ozan Çelik, Tülin Özen gibi deneyimli usta oyuncularla aynı sahneyi paylaşmış olan başarılı oyuncu, bu dönemden sonra oyunculuk kariyerinde hızlı bir yükselişe geçmiştir.

2014 yılında Katil Joe adında başka bir tiyatro oyununda yer aldı.  Katil Joe adlı, Tracy Letts eseri olan tiyatroda yer almıştır. Bu eser bir kara komedidir.  Oyunu William Friedkin yönetmiştir ve Öykü Karayel bu oyunu 15 ülkede, 12 ayrı dilde sahnelemiştir. Oyunun 15 yaş sınırı ve zorlu bir mantığı olmasına karşın  Öykü Karayel başarılı oyunculuk performansı sayesinde bunun da hakkını vermiştir. Oyuncunun yer aldığı bu tiyatroda Engin Hepileri, Mehmet Birkiye, Defne Halman, Taner Ölmez, Pelin Abay da yer almıştır.

2014 yılında Güzel Şeyler Bizim Tarafa adlı, Berkun Oya imzalı tiyatroda oynamıştır. Öykü Karayel bu oyunda Ayşenur karakteriyle izleyiciye birçok konuda sorgu şansı tanıyarak ilginç deneyimler yaşatmıştır.

Dizi Hayatına Girişi

Kazanmış olduğu bu başarıları sayesinde Kerem Çatay tarafından fark edilerek  20 yaşında bir oyuncu olarak başarısını tamamlamıştır. Türk halkı tarafından tanınmasını sağlayan asıl çıkışını Kuzey Güney dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ ile gerçekleştirmiş ve Cemre Çaylak karakterine hayat vermiştir. Kuzey Güney dizisinden sonra Kara Para aşk dizisine konuk oyuncu olarak İpek komiser olarak katılmıştır.

2016 yılı içerisinde ise Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde Dilruba Sultan’ı oynamıştır. Bu onun oynadığı ilk dönem dizisidir. 2017 yılında ise yapımcılığını MF yapımın üstlendiği Kalp Atışı dizisinde Dr. Eylül Erdem karakteri ile baş rolde yer almaktadır.

Öykü Karayel Filmleri ve Dizileri

 1. 2011-2013- Kuzey Güney- Cemre Çayak (Dizi)
 2. 2015- Bulantı- Aslı
 3. 2014-2015- Kara Para Aşk- İpek (Dizi)
 4. 2015- Koyu Sarı : Toz- Azra
 5. 2016- İşe Yarar Bir Şey- Canan
 6. 2016- Muhteşem Yüzyıl Kösem- Dilruba Sultan (Dizi)
 7. 2017- Kalp Atışı- Eylül Erdem (Dizi)

Oynadığı Tiyatrolar

 • Katil Joe, (yazan: Tracy Letts), Dottie Smith karakteri, tiyatro.iN, 2013
 • Güzel Şeyler Bizim Tarafta, (yazan: Berkun Oya), Ayşe karakteri, Krek, 2010

Ödülleri

 • 2011- 16. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri- Efes Özel Ödülü- Güzel Şeyler Bizim Tarafta (Kazandı)
 • 2011- Tiyatro Eleştirmenleri Birliği- Genç Yetenek Ödülü- Güzel Şeyler Bizim Tarafta (Kazandı)
 • 2014- Haydarpaşa Lisesi- En iyi Kadın Oyuncu ödülü- Kuzey Güney (Kazandı)
 • 2014- 19. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri – En iyi yardımcı Kadın Oyuncu- Katil Joe (Adaylık)

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
GoogleWikipediaYoutube
Başa dön tuşu