Film & Dizi Önerisi

Otizm ve Savant Sendromunu Konu Alan Mucize Doktor Dizisi

instagram takipçi hilesi

Fox Tv kanalında yayınlanmaya başlayan Mucize Doktor dizisi yeni yayın döneminin en çok ses getiren işlerinden biri oldu. Mucize Doktor, The Good Doctor isimli diziden uyarlanmıştır. Dizide Otizm ve Savant Sendromuna sahip olan bir gencin cerrahi doktor olma hikayesi ele alınıyor.

Yayınlandığı günden beri dikkatleri üzerine çeken dizi yüksek reytingleriyle 13 bölümlük dizi sınırını rahatlıkla geçebilecek gibi görünüyor. Muhtemelen birinci sezonun sonunu rahatlıkla görebilecek olan Mucize Doktor’un gidişatını önümüzdeki haftalarda ortaya koyacağı başarısı gösterecektir.

aliv 685x481

Otizm ve Savant Sendromu Nedir?

Otizm Spektrum Bozuklukları bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Sosyal iletişim bozukluğu, kişinin çevresiyle ilişki kuramaması ve konuşamaması gibi belirtileri bulunur.

Savant Sendromu ise zihinsel engeli bulunan bireyin belirli yeteneklerini kullanabilme durumudur. Bu yetenekler sanat, matematik, müzik vb. herhangi birinden olabilir. Savantların üstünlük gösterdiği yetenekleriyle çok daha fazla gelişme yaşayabilir ve bireyin düşünülen zorlukların aksine becerileri geliştirilebilir. Savant Sendromu’na sahip bireylerin nerdeyse yarısı aynı zamanda otizmli olduğundan bu durum ‘Otistik Savant’ terimiyle adlandırılır.

Mucize Doktor Dizisinin Mucizesi: Ali Vefa

Otizme farkındalık yaratmayı hedef alan dizi de başrol karakteri Ali Vefa‘yı Taner Ölmez canlandırmaktadır. Aynı zamanda Savant Sendromu da bulunan Ali Vefa küçükken abisinin ve sevdiklerinin ölümünün ardından herkesi kurtarabilmek için doktor olmuştur. Cerrahi asistan olarak kendisine küçüklükten beri göz kulak olan doktor Adil Hocasının aracılığıyla İstanbul’da özel bir hastanede çalışmaya başlar.

Doğuştan Otistik Savant olarak zaten yeteneklere sahip olan Ali Vefa, sempatikliği ve kalbinin iyiliğiyle yeni işine ve yeni hayatına uyum sağlamaya çalışır. Zaten çok zor olan bir mesleği, düşüncesiz ve kötü kalpli insanlarla örülü çevresinde başarıyla yapmaya çalışmak onun için daha da zorlayıcı olacaktır maalesef.

afiş 685x454

Mucize Doktor Dizi Kadrosu

Bahsettiğimiz üzere Mucize Doktor’umuz Ali Vefa’yı başarılı oyuncu Taner Ölmez canlandırmaktadır. İlk bölümden beri başarısıyla konuşulan Taner Ölmez yeri geldiğinde güldüren yeri geldiğinde herkesi ağlatabilen bir karakteri canlandırarak bizlere daha çok akla kazınacak sahne izletecek gibi  görünüyor.

MD

Melek Başhekimimiz Adil Hoca, Reha Özcan’ın muhteşem oyunculuğuyla tam bir Adil Hoca olmuştur. Gerçekten izledikten sonra başka kimseyi düşünemiyor bu karakterde insan. Ali Vefa’nın bir numaralı destekçisi ve onun hastanede çalışabilmesi için kendi işini feda etmektedir.

adil

Hastanenin cerrahı Ferman Doktor’u canlandıran isim Onur Tuna’dır. Ali Vefa’ya en başından beri karşı olmasının altında derin bir sır bulunmaktadır. Yine de git gide ona ısınan Doktor Ferman, ukala duruşunun altında yumuşak bir kalbi olduğunu her zaman hissettirmiştir. Tabii Ali’ye karşı yaptıklarından sonra dizi izleyicilerinden gelen nefret dolu eleştirilerden sosyal medyada kaçamamıştır…

Doktor Ferman’ın sevgilisi ve hastanenin sahibi asil Beliz’i ise Hazal Türesan canlandırmaktadır. Devamlı kötü kadın karakterleri oynamasından sonra böyle yumuşak kalpli, asil ve güzel bir rol bence ona çok yakışmıştır. Asıl mesleği avukatlık olan Beliz’i hastaneyi ayakta tutabilecek mi bunu çabalarken izleyeceğiz.

Cerrahi Şefi Tanju (Murat Aygen) ve hastanenin müdür yardımcısı Kıvılcım’ın (Özge Özder) ise planları bambaşkadır. Hak ettiği değeri görmediğine inanan Tanju’nun gözü başhekim Adil Hoca’nın yerindedir. Kıvılcım ise Beliz’in üvey annesi ve nerdeyse nefretle dolu bir insan olduğundan gözü Beliz’in koltuğundadır. Tek umutları Ali Vefa’nın hastanede işleri batırıp onun destekçisi olan Adil ve Beliz’in hastaneden ayrılmalarıdır.

kıvılcım

Nazlı’yı Sinem Ünsal, Demir’i Fırat Altunmeşe canlandırmaktadır. Cerrahi asistanları olan ikilinin Ferman Hoca’nın varlığı ve Ali’nin gelişiyle platonik aşklar üçgeni hatta dörtgenlerinde bulunmaları karakterlerini ve işlerini git gide zorlayacak konumlara getirecektir.

Dizideki Mantıksız Sahne Tartışmaları

Türk dizilerine var olan ön yargı her diziye karşıt tutumla yaklaşan büyük bir izleyici kitlesi oluştu artık. O yüzden Mucize Doktor dizisi ilk bölümündeki diyaloglarıyla, hastane yaşamı anlatımıyla ve yarattığı Otizm Farkındalığıyla çok beğenilmişti. Çoğu izleyici gerçekten başarılı bir iş olduğunu düşünerek izlemeye devam etmişti ve hala etmektedir ancak ilerleyen bölümleriyle mantıksız sahnelerin çoğalmasından dolayı diziyi bırakan veya eleştiren kesim de artmaya başlamıştır.

Sadece bir doktor ve asistanlarının yaptığı çok büyük zorlu ameliyatlar, araba kaputunda karaciğer operasyonu yapılması ve hemşirelere hakaret olarak görülen diyaloglu sahneleriyle sosyal medya gündeminde uzun süre konuşulmuştur.

4

Bir doktor, hasta ve hastane temalı dizi yaparken bazı çizgileri koruyabilmek çok önemlidir. Diyaloglar ve sahneler de halkın tepkisi çok daha uzun sürelerde düşünülerek ortaya konulmadır. Gerçekten başarılı bir temaya sahip diziyi bu konulara dikkat etmezlerse zirvede tutmak çok zor olacaktır.

MF Yapım imzalı, Perşembe geceleri Fox Tv’de yayınlanan Mucize Doktor’a başarılı bir sezon dileriz.

Dizinin 1. Bölüm Fragmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu