İlişki KonularıMental Sağlık

İlişki Düşmanı Hastalık: Othello Sendromu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Othello Sendromu Nedir?

Othello sendromu nedir, bir kişinin hayatını önemli ölçüde etkileyebilecek ağrılı bir hastalıktır. Bu sendroma bazen sanrılı, patolojik veya patolojik kıskançlık da denir. Othello Sendromunda insanların düşünceleri mantığa dayanmaz ve zamanla bu düşünceler paranoyaya dönüşebilir. Othello Sendromlu kişiler, özellikle ikili ilişkilerinde partnerlerinin kendilerini aldattığını düşündükleri için her zaman üzülürler.

iliski dusmani hastalik othello sendromu nedir1

Sendrom tek başına veya paranoid şizofreni, alkolizm ve madde kötüye kullanımı gibi bozukluklarla birlikte ortaya çıkabilir. Kıskançlık ilişkilerde yaygın olmakla birlikte, tanımlanması zor olan karmaşık bir kavramdır. Genellikle, bir kişi gerçek veya kurgusal bir rakibin tehdidi nedeniyle bir ilişkiyi kaybettiğinde veya kaybetmekten korktuğunda ortaya çıkan olumsuz bir duygusal tepki olarak tanımlanır.

Othello sendromunun kendisi psikolojik bir rahatsızlık olmakla birlikte başka psikolojik rahatsızlıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. “Othello Sendromu” terimi ilk olarak İngiliz psikiyatrist John Todd tarafından kullanılmış olsa da adını ünlü İngiliz yazar Shakespeare’in Othello adlı oyunundan alır. Oyundaki Othello karakteri, yanlış anlaşılma ve aşırı kıskançlık nedeniyle karısını ve kendisini öldürür.

Othello Sendromu Belirtileri Nelerdir?

iliski dusmani hastalik othello sendromu nedir3

Othello Sendromlu kişiler, partnerlerinin kendilerini aldattığını düşünürler. Bu nedenle kendilerini tehdit altında hissederler ve sözde aldatmayı önlemek için kişiler için partnerleriyle kurdukları her iletişim aldatıldıklarını kanıtlar. Kıskanç ve hayalperest insanlar, aldatıldıklarından kesinlikle emindirler ve hiçbir delil yoktur. Othello sendromunun belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Eşlerinin genellikle kötü niyetli olduğunu düşünmek,
  • Bir partnerin davranışını sorgulama ve suçlama,
  • Partnerin sosyal medya hesaplarını kontrol etmek, beğenilerini kontrol etmek, hesap şifrelerini istemek,
  • Fikirleri mantıksal gerekçeye dayanmaz,
  • Partnerinizin ev dışındaki aktivitelerini sınırlamaya çalışmak,
  • Partnere şantaj yapmak,
  • Partnerinizi ailenizden ve arkadaşlarınızdan izole etmek,
  • Bir partnere karşı şiddet veya fiili şiddet tehditleri,
  • İntihar girişimleri de dahil olmak üzere kendine zarar verme,

gibi ciddi belirtileri bulunmaktadır.

Othello Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı kıskançlık da sahiplenme duygusunu tetikleyebilir. Bu faktörleri içeren ilişkiler genellikle şiddetli saldırı, takip, taciz veya daha kötü sonuçlara yol açar. Othello sendromu yaşayan kişi şiddet uyguluyorsa, başka birine zarar verebilir. Tedaviye öncelikle Othello sendromunun altında yatan neden araştırılarak başlanabilir. Sendroma bir anksiyete bozukluğu, madde kötüye kullanımı veya nörolojik bir bozukluk neden oluyorsa saptanmalı ve ortadan kaldırılmalıdır.

iliski dusmani hastalik othello sendromu nedir4

Othello sendromlu kişiler aşırı kıskançlık ve sahiplenme duygusu sergilerler. Sendromlu kişiye yakın olanların bunu anlaması ve tedavi sürecinde hastaya rehberlik etmesi önemlidir. Othello sendromunun teşhisi için Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yazılmış ve dünya çapında kabul görmüş DSM-V kitabında yer alan Othello sendromu testi kullanılabilir ancak alan uzmanları tarafından uygulanmalıdır.

Othello Sendromu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu