Yaşam

Örümceklerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Çoğu insan evinde örümceklerin ortaya çıkmasından rahatsız olmaktadır. Korkup öldürenler bir yana, öldürmeye kıyamayanlar için işte evinizdeki örümceklerden kurtulmanın yolları nedir, sizin için derledik.

Örümcekler genelde dışarda yaşamayı severler. Ancak sığınma ve beslenme amaçlı evlere yerleşmeyi de sevmektedirler. İşte bu hayvanları evden uzak tutmak için çok basit yollar mevcuttur. Bunları uygulayarak sizde zarar vermeden evinizi örümceklerden temizleyebilirsiniz.

örümceklerden kurtulmak 1 685x456

Örümceklerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

1- Evin Yalıtımını Yapmak

Pencerelerde ve kapılarda bulunan boşlukları kalafat kullanarak kapatarak işe başlayabilirsiniz. Aşınmış pencereleri ve panjurlarını değiştirerek evin dışarı açılan herhangi bir noktasında boşluk kalmayana kadar yenileyip tamir edebilirsiniz. Unutmayın, örümcekler en küçük deliklerden bile içeriye girmeye yol bulurlar.

2- Işık Tercihlerinize Dikkat Edin

İlk olarak iç mekân ışıklarınızın, pencerelerden yansımasını önlemelisiniz. Sarı sodyum ışık haşereler ve örümcekler için en az çekici olan ışıktı bu yüzden onu kullanmayı tercih etmelisiniz.

3- Evdeki Bitkileri Azaltın veya Kontrolünü Sağlayın

Örümcekler bitki seven hayvanlardır. Yeteri kadar büyük saklanma alanı sağladıklarından bitkiler ve ağaçlar örümcekleri cezbetmektedir. O yüzden evde bitkilere tırmanarak yuva yaparlar. Bunun için evinizdeki bitkileri azaltarak kontrol altına almaya çalışmalısınız. Temizliğine sık sık dikkat ederek uzun süre bakımsız bırakıp oraya örümceklerin yerleşmesini engelleyebilirsiniz.

örümceklerden kurtulmak

4- Evinizi Temiz ve Düzenli Tutun

Evinizin çeşitli yerlerinde uzun süre yiyecek bırakmamalısınız. Yiyecek kırıntıları, karıncalar kadar örümcekler gibi daha birçok diğer böcekleri de kendine çekmeye yetecektir. Etrafı düzenli olarak süpürerek, tezgah ve masalarınızı silmeyi ihmal etmemelisiniz. Bulaşıkların ise birkaç saatten fazla birikerek evde kalmasına dikkat ediniz. Eski gazetelerinde örümcek ve böcekler için uygun yuva yerleri olduğunu unutmayın. Kirli çamaşırların yığınları da karanlıkta büyüyen örümcekler için ideal saklanma ve yuva yerleri olurlar.

5- Temizlikte Elektrikli Süpürge Kullanın

Evinizde büyük bir örümcek popülasyonu varsa, bu yöntem etkili olmayabilir. Ancak sadece birkaç örümcekten kurtulmanız gerekiyorsa elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Örümcek ağlarını temizlemek için de süpürge kullanabilirsiniz fakat büyük örümcekler genellikle süpürgelerin kıllarından kurtularak kaçabilirler. Bu yüzden bu yöntemi küçük örümcek türlerinde uygulayabilirsiniz.

6- Yapışkan Bant Tuzağı Kurun

Ağ örmek ve zamanını genelde tavanda geçiren örümcekler bu bantlara yakalanmayacaktır ancak evinizdeki belli bölgelere yapıştıracağınız bu bantlar zeminde yaşayan ve zıplayan örümcekler üzerinde etkili olacaktır. Birkaç örümceği yakaladıktan sonra bu bantları atarak çoğalımını engelleyebilirsiniz.

örümceklerden kurtulmak

7- Nane Yağı Mucizesi

Evinizi sahiplenmiş örümceklerden kurtulmanın en kolay yollarından birisi ‘nane yağı ve su’dur. İlk olarak evinizi tertemiz temizledikten sonra nane yağıyla yaptığınız su karışımını evin olası örümcek barındıran her bir köşesine düzenli olarak haftada bir sıkın.

Evdeki örümcek durumuna göre süreyi birkaç güne de düşürebilirsiniz. Aynı şekilde sirke su karışımı da böcekler üzerinde etkilidir. Alternatif olarak evin bazı mümkün olan yerlerine nane bitkisi ekmeyi de tercih edebilirsiniz tabii.

Örümceklerden Kurtulmanın Yolları Videolu bilgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu